2023-06-03, 00:10 Autor: PAP

Liga francuska - Le Havre wraca do elity, w Bordeaux zaatakowano piłkarza

Po 14-letniej przerwie do ekstraklasy francuskiej wracają piłkarze Le Havre. Awans przypieczętowali wygraną z Dijon 1:0 w ostatniej 38. kolejce drugiej ligi. Mecz w Bordeaux przerwano po ataku kibica na zawodnika drużyny gości.

W doliczonym czasie gry na stadionie w Hawrze kilkudziesięciu kibiców gospodarzy wbiegło na murawę, nie czekając na końcowy gwizdek. Po 15-minutowej przerwie, mimo nieobecności zawodników z Dijon, sędzia zakończył mecz. Zwycięskiego gola strzelił w 11. minucie Josue Casimir.

Le Havre jest najstarszym istniejącym klubem sportowym we Francji, założonym w 1872 roku. W dorobku ma trzy tytuły mistrza kraju: w 1899, 1900 i 1919 roku.

Drużyna z Hawru wygrała Ligue 2 i jest na razie jedynym beniaminkiem w Ligue 1, ale wiele wskazuje na to, że drugie premiowane awansem miejsce zajmie Metz, które pokonało u siebie Bastię 3:2. W tabeli Metz wyprzedza o trzy punkty drużynę Girondins Bordeaux, której mecz z Rodez został przerwany. W poniedziałek decyzję w sprawie wydarzeń w tymm spotkaniu podejmie Komisja Dyscyplinarna ligi.

W Bordeaux grę przerwano w 23. minucie. Chwilę wcześniej Lucas Buades dał prowadzenie walczącej o utrzymanie ekipie Rodez i gdy cieszył się z bramki, zaatakował go kibic gospodarzy. Obie drużyny zeszły do szatni, a sędzia nie wznowił już gry.

Trener Rodez Didier Santini poinformował, że Buades ma wstrząśnienie mózgu i został odwieziony do szpitala. "Ludzie są tak głupi. Liga, federacja, kluby - wszyscy muszą znaleźć rozwiązanie. Musimy być znacznie twardsi" - dodał Santini.

"Święto zostało zrujnowane. Jedna osoba z 48 tysięcy zepsuła imprezę. Uważam to za godne ubolewania, rozczarowujące. Jestem, podobnie jak wszyscy widzowie, bardzo rozczarowany" - skomentował mer Bordeaux Pierr Hurmic. (PAP)

af/ cegl/

2024-04-27, godz. 05:50 Wiadomo, dlaczego naśladujące zwierzęta roboty są wolniejsze od zwierząt Kiedy porówna się różne części zwierzęcia i robota, maszyna wypada często dużo lepiej pod względem wytrzymałości, siły czy prędkości. Zwierzęta… » więcej 2024-04-27, godz. 05:40 Włochy/ Minister rolnictwa: chcemy wpisać suwerenność żywnościową do konstytucji O planach wpisania suwerenności żywnościowej do konstytucji Włoch poinformował minister rolnictwa Francesco Lollobrigida. W poprawce znajdzie się sformułowanie:… » więcej 2024-04-27, godz. 05:10 Dowództwo Operacyjne: aktywowano polskie i sojusznicze statki powietrzne w związku z kolejną falą ataków lotnictwa… W związku z rozpoczęciem kolejnej fali ataków lotnictwa dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej na obiekty znajdujące się na terytorium Ukrainy, aktywowano… » więcej 2024-04-27, godz. 05:10 Armia USA: Huti ostrzelali dwa statki na Morzu Czerwonym, jeden jest lekko uszkodzony Jemeńscy rebelianci Huti wystrzelili pociski w kierunku dwóch statków na Morzu Czerwonym, lekko uszkadzając jeden z nich, MV Andromeda Star - ogłosiły w… » więcej 2024-04-27, godz. 04:10 Hiszpania/ Resort obrony: przekażemy Ukrainie rakiety Patriot Siły zbrojne Hiszpanii przekażą ukraińskiej armii rakiety przechwytujące dalekiego zasięgu Patriot - ogłosiło w piątek ministerstwo obrony Hiszpanii kierowane… » więcej 2024-04-27, godz. 02:50 Dowództwo Operacyjne RSZ: operowanie wojskowego lotnictwa w polskiej przestrzeni powietrznej zostało zakończone W związku z zakończeniem uderzeń rakietowych lotnictwa dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej, które realizowane były między innymi na cele w zachodniej… » więcej 2024-04-27, godz. 02:40 Izrael/ Armia: siły powietrzne "wyeliminowały" jednego z dowódców grupy Dżamaa Islamija w Libanie Izraelska armia oświadczyła w piątek wieczorem, że podczas ataku dronów na południowy Liban zabiła jednego z czołowych dowódców libańskiej grupy islamistycznej… » więcej 2024-04-27, godz. 01:30 Rząd zajmie się projektem ustawy o pomocy Ukraińcom Rada Ministrów na posiedzeniu we wtorek zajmie się projektem nowelizacji ustawy, który przedłuża ochronę tymczasową dla Ukraińców uciekających przed… » więcej 2024-04-27, godz. 01:10 UE/ Chińska platforma Shein będzie musiała przestrzegać unijnych przepisów cyfrowych Zgodnie z zapisami unijnego aktu o usługach cyfrowych, specjalizująca się w sprzedaży ubrań chińska platforma internetowa Shein będzie musiała m.in. kontrolować… » więcej 2024-04-27, godz. 00:40 KPRM: rząd ma się zająć rewizją Krajowego Planu Odbudowy Rada Ministrów na wtorkowym posiedzeniu ma się zająć zmianą Krajowego Planu Odbudowy - wynika z porządku obrad rządu zamieszczonego na stronie Kancelarii… » więcej