Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-02, 20:40 Autor: PAP

Prof. Legutko: swoboda w prowadzeniu polityki została ogromnie zawężona

Swoboda w prowadzeniu polityki została ogromnie zawężona, powstaje jakieś niewidzialne imperium ideologiczne - mówił w piątek podczas dyskusji w ramach kongresu "Polska Wielki Projekt" europoseł PiS, prof. Ryszard Legutko. Krytykował PE za - jak mówił - próby ingerencji w program nauczania historii w Polsce.

W dyskusji pod tytułem "Regionalne odpowiedzi na neoimperializm", moderowanej przez doradcę prezydenta prof. Andrzeja Zybertowicza, udział wzięli filozof, europoseł Ryszard Legutko, historyk David Engels i doktor nauk prawnych Dominic Burbridge.


Zybertowicz mówił, że z historycznego punktu widzenia, neoimperializm możemy ulokować przed I wojną światową. "W ostatnich dwóch dekadach jednakże ujawniły się poważne zjawiska, szukamy metod, żeby je opisać w sposób, który wykracza poza państwa i kultury narodowe, musimy wykroczyć poza te ramy" - zwracał uwagę. Prosił uczestników dyskusji o ocenę użyteczności koncepcji neoimperializmu do obecnych zjawisk.


W ocenie prof. Legutki, pojęcie neoimperializmu jest bardzo pożyteczne. Mówił, że imperium jest kolejnym poziomem organizacji politycznej, mamy - jak mówił - państwo narodowe, następnie federację - będącą dobrowolnym zrzeszeniem różnych organizmów politycznych. "I mamy imperium, które zwykle jest jeszcze większe, ale powstaje poprzez podbój albo podporzadkowanie, są różne formy podporządkowania, nie zawsze czy niekoniecznie siłą i militarnie" - mówił Legutko.


Podał kilka faktów i wydarzeń, które - jego zdaniem - ilustrują ten współczesny imperializm. "Jedno wydarzenie dotyczy UE - komisja kultury Parlamentu Europejskiego od mniej więcej dwóch lat nęka ministra (edukacji i nauki Przemysława) Czarnka w związku z programem nauczania historii w Polsce. Nauczanie, edukacja nie wchodzi w zakres kompetencji UE, to jest explicite stwierdzone, a jednak jest potężny nacisk na to, żeby to nauczanie, program edukacyjny został podporządkowany tej wyższej instancji politycznej" - powiedział Legutko.


Zdaniem Legutki w dzisiejszym świecie w wielu krajach "swoboda w prowadzeniu polityki została ogromnie zawężona". "Pytanie jest, czy i jak możemy z tym walczyć i jakie są przyczyny, że oto powstaje jakieś niewidzialne imperium ideologiczne, które ma taką ogromną siłę, że nawet kraj całkowicie suwerenny, potężny, jeden z najbardziej znaczących krajów na świecie, jak Wielka Brytania, jest temu podporządkowany" - mówił Legutko.


Dominic Burbridge stwierdził, że jedno z wyzwań w UE związane jest z tym, jak dużo zależy od poszczególnych osób zasiadających w Komisji Europejskiej. "Ich interpretacja traktatów idzie w stronę modelu scentralizowanego i odchodzimy przez to od amerykańskiego modelu podziału władzy, idziemy raczej ku biurokratycznej racjonalizacji gospodarki i polityki, jaką widzimy w Chinach" - powiedział naukowiec.


Zdaniem Davida Engelsa, "typową rzeczą dla każdej późnej cywilizacji jest unifikacja". "Rozróżnienia, hierarchie rozmywają się, rozpraszają i to jest źródło lewicowej, socjalistycznej, zielonej ideologii, to przejaw schyłkowy dla cywilizacji. Jest trend niszczenia organizacji od wewnątrz w fazach schyłkowych" - powiedział. (PAP)


kos/ sdd/


Kraj i świat

2023-10-02, godz. 20:10 Z.Rau: obecnie jeśli chodzi o stosunki między Polską a Ukrainą, wchodzimy w okres dekoniunktury Moja nieobecność na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE w Kijowie wynika głównie z tego, że jeśli chodzi o stosunki między Polską a Ukrainą, wchodzimy… » więcej 2023-10-02, godz. 20:10 1. liga piłkarska - 10. kolejka (tabela) Wyniki meczów 10. kolejki i tabela 1. ligi piłkarskiej: 2023-09-29:Arka Gdynia - Motor Lublin 2:0 (1:0) Polonia Warszawa - Podbeskidzie Bielsko-Biała 2:0… » więcej 2023-10-02, godz. 20:10 Premierzy Chorwacji i Albanii wezwali UE do podjęcia kroków przeciwko Serbii w związku z wydarzeniami w Kosowie Premierzy Chorwacji i Albanii, Andrej Plenković i Edi Rama, wezwali w poniedziałek Unię Europejską do podjęcia kroków przeciwko Serbii w związku z ostatnim… » więcej 2023-10-02, godz. 20:10 1. liga piłkarska - 10. kolejka (wyniki) Wyniki meczów 10. kolejki 1. ligi piłkarskiej: 2023-09-29:Arka Gdynia - Motor Lublin 2:0 (1:0) Bramki: 1:0 Karol Czubak (45+1-głową), 2:0 Michał Marcjanik… » więcej 2023-10-02, godz. 20:10 Armenia/ Rząd: wojska azerbejdżańskie ostrzelały nasz samochód wojskowy, jeden żołnierz zginął Rząd Armenii poinformował w poniedziałek, że jeden żołnierz tego kraju zginął, a dwóch zostało rannych, gdy ich pojazd został zaatakowany przez siły… » więcej 2023-10-02, godz. 20:10 El. ME 2024 - kadra Czech na mecze z Albanią i Wyspami Owczymi Trener Jaroslav Silhavy powołał 23-osobową piłkarską kadrę Czech na mecze kwalifikacyjne Euro 2024 - 12 października z Albanią w Tiranie i trzy dni później… » więcej 2023-10-02, godz. 20:00 Ekstraklasa piłkarzy ręcznych - 7. kolejka (tabela) Wyniki meczów 7. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarzy ręcznych: 2023-10-01:Zagłębie Lubin - Grupa Azoty Unia Tarnów 21:25 (11:11) Zepter KPR Legionowo… » więcej 2023-10-02, godz. 20:00 WHO zaaprobowała nową, drugą już szczepionkę przeciwko malarii Dyrektor Generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus oświadczył w poniedziałek, że organizacja zaaprobowała nową, drugą już… » więcej 2023-10-02, godz. 20:00 Ekstraklasa piłkarska - Górnik - Zagłębie 0:1 (do przerwy) Górnik Zabrze - KGHM Zagłębie Lubin 0:1 do przerwy Bramki: 0:1 Serhij Bułeca (36). Sędzia: Wojciech Myć (Lublin).(PAP) gir/ mak/ co/ » więcej 2023-10-02, godz. 20:00 1. liga piłkarska - Górnik - Zagłębie 1:1 Górnik Łęczna - Zagłębie Sosnowiec 1:1 (0:0) Bramki: 1:0 Paweł Żyra (53), 1:1 Kamil Bębenek (88). Żółta kartka - Górnik Łęczna: Damian Zbozień… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »