Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-02, 10:20 Autor: PAP

USA podejmują działania odwetowe po wycofaniu się Rosji z traktatu New START

Stany Zjednoczone ogłosiły w czwartek działania odwetowe po tym, jak Rosja w lutym bieżącego roku wycofała się z porozumienia o redukcji zbrojeń strategicznych Nowy START, zawartego w 2010 roku - poinformował Departament Stanu.

Amerykańskie władze przestaną m.in. wydawać wizy rosyjskim inspektorom, a także przestaną dostarczać Rosji aktualizację danych, obejmującą kompleksowe bazy danych dotyczące obiektów i sił jądrowych podlegających traktatowi Nowy START - podał Departament Stanu w oświadczeniu. Decyzja zapadła po tym, jak Rosja potwierdziła, że "nie wywiąże się ze swojego zobowiązania do dostarczenia półrocznej aktualizacji danych w dniu 30 marca 2023 r."


Strony traktatu powinny, w myśl jego postanowień, wymieniać się bazami danych dwa razy w roku, w marcu i we wrześniu. Począwszy od czwartku, Stany Zjednoczone zaczynają również wstrzymywać powiadomienia związane z energią jądrową, w tym aktualizacje statusu elementów objętych paktem, takich jak pociski rakietowe i wyrzutnie.


Waszyngton będzie nadal przekazywał Moskwie powiadomienia o wystrzeleniu międzykontynentalnych pocisków balistycznych (ICBM) i pocisków balistycznych wystrzeliwanych z okrętów podwodnych (SLBM), co jest wymogiem wynikającym z porozumienia z 1988 r. w sprawie powiadomień o wystrzeleniu pocisków balistycznych; będzie też informować Rosję o ćwiczeniach objętych odrębnym traktatem, zawartym w roku 1989 - wynika z oświadczenia Departamentu Stanu.


Stany Zjednoczone nie będą już także ułatwiać Rosjanom przeprowadzania inspekcji amerykańskich działań nuklearnych objętych Nowym Układem START. Wymiana danych telemetrycznych z wystrzeliwanych pocisków ICBM i SLBM również nie będzie już prowadzona - czytamy w powiadomieniu.


Władimir Putin pod koniec lutego 2023 r. formalnie zawiesił udział Moskwy w porozumieniu w odwecie za wsparcie Waszyngtonu dla Ukrainy.


Podpisany w 2010 roku układ Nowy START ogranicza liczbę rozmieszczonych przez Rosję i USA strategicznych głowic nuklearnych do maksymalnie 1550. Umowa ograniczyła również liczbę wyrzutni i ciężkich bombowców zdolnych do przenoszenia broni jądrowej do 800, a także stworzyła system wzajemnej inspekcji i powiadamiania. (PAP)


sm/ tebe/


Kraj i świat

2023-10-01, godz. 13:00 B. Szydło: my nie potrzebujemy papierowych serduszek, my mamy serca bijące dla Polski My nie potrzebujemy papierowych serduszek, my mamy serca bijące dla Polski - powiedział w niedzielę w Katowicach była premier Beata Szydło przed konwencją… » więcej 2023-10-01, godz. 13:00 J. Sasin: nie pozwólmy, by opozycja dalej wyprzedawała majątek państwowy Ludzie opozycji mówią, że dalej będą prywatyzować; nie dajmy im znowu tego zrobić, nie pozwólmy na wyprzedaż naszego majątku narodowego - powiedział… » więcej 2023-10-01, godz. 13:00 Śląskie/ Muzeum w Tychach gromadzi pamiątki i wspomnienia o fabryce Fiata Muzeum Miejskie w Tychach gromadzi pamiątki i wspomnienia pracowników działającej w tym mieście od blisko pół wieku fabryki samochodów Fiata, obecnie należącej… » więcej 2023-10-01, godz. 13:00 W Warszawie ruszył "Marsz Miliona Serc" W niedzielę w Warszawie z ronda Dmowskiego ruszył organizowany przez Koalicję Obywatelską 'Marsz Miliona Serc'; manifestanci przejdą ulicami Marszałkowską… » więcej 2023-10-01, godz. 13:00 Warszawa/ Cała trasa "Marszu Miliona Serc" zamknięta dla ruchu Cała trasa 'Marszu Miliona Serc', który z ronda Dmowskiego przejdzie w niedzielę na rondo ' Radosława', jest zamknięta dla ruchu - podaje Zarząd Transportu… » więcej 2023-10-01, godz. 13:00 Niemcy/ Szef E.ON: Niemcy nie chronią infrastruktury krytycznej przed cyberatakami Niemcy nie chronią infrastruktury krytycznej przed cyberatakami - powiedział w niedzielę dziennikowi 'Financial Times' Leonhard Birnbaum, dyrektor generalny… » więcej 2023-10-01, godz. 13:00 M. Błaszczak: Polska jest bezpieczna, kiedy rządzi PiS Polska jest bezpieczna, kiedy rządzi Prawo i Sprawiedliwość. To my odtwarzamy jednostki wojskowe i powołujemy nowe do życia - powiedział szef MON Mariusz… » więcej 2023-10-01, godz. 13:00 R.Biedroń: dziewczyny, idźcie na wybory, wasze prawa muszą stać się naszą siłą (krótka5) Dziewczyny, idźcie na wybory; wasze prawa muszą dzisiaj stać się naszą siłą 15 października - zwrócił się do kobiet współprzewodniczący Nowej Lewicy… » więcej 2023-10-01, godz. 12:50 Nieoficjalne dane Policji: na rondzie Dmowskiego jest 60 tys. osób; łącznie na trasie marszu jest do tej pory do 100… Na rondzie Dmowskiego, gdzie rozpoczął się 'Marsz Miliona Serc', jest 60 tysięcy osób - wynika z nieoficjalnych danych Policji. Według nieoficjalnych szacunków… » więcej 2023-10-01, godz. 12:50 D. Tusk do manifestujących: jest dla mnie wielką radością, że jesteśmy tu dzisiaj wszyscy razem (krótka4) Jest dla mnie wielką radością, takim publicznym szczęściem, że jesteśmy tu dzisiaj wszyscy razem - powiedział w niedzielę szef PO Donald Tusk do uczestników… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »