Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-02, 09:40 Autor: PAP

Rzeszów/ 13. Moc Odkrywców, czyli Rzeszowski Piknik Nauki i Techniki

Interaktywne prezentacje, eksperymenty, mobilne laboratoria i wystawy popularyzujące wiedzę m.in. z fizyki, chemii, robotyki, awioniki, informatyki, biotechnologii, sztuki znajdą się na 13. Rzeszowskim Pikniku Nauki i Techniki - Moc Odkrywców, który odbędzie się w sobotę w Rzeszowie.

Miasteczko piknikowe zlokalizowane będzie od godz. 11 do 17, podobnie do poprzednich kilku edycji, wokół głównego budynku Politechniki Rzeszowskiej (PRz). Wykłady i część pokazów prezentowanych będzie w aulach i salach wykładowych uczelni. Wstęp wolny, wszystkie atrakcje dostępne nieodpłatnie.


Jak przypomniała współpomysłodawczyni i współinicjatorka przedsięwzięcia Marlena Proszak, Rzeszowski Piknik Nauki i Techniki - Moc Odkrywców to popularnonaukowy format wszechedukacyjny, święto nauki i techniki w formie plenerowej zabawy dla wszystkich, małych i dużych odkrywców.


„Moc Odkrywców to jedyne w skali ogólnopolskiej przedsięwzięcie popularnonaukowe, które łączy interaktywną edukację naukowo techniczną z upowszechnianiem szeroko rozumianej nauki, techniki, kultury i sztuki. Wspólna zabawa nauką, a szczególnie warsztatowa edukacja naukowo-techniczna, którą proponujemy, stanowi doskonały sposób na integrację rzeszowskich środowisk i działa skutecznie na linii dziecko-uczeń-nauczyciel-rodzic. Bez względu na wiek” - wskazała Proszak.


Mottem, które od początku przyświeca organizatorom pikniku, są słowa Konfucjusza: „Powiedz mi, a zapomnę, pokaż, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem”.


Rzecznik PRz Damian Gębarowski zapraszając na wydarzenie zaznaczył, że podczas 13. Mocy Odkrywców uczestnicy będą mogli skorzystać z oferty ponad 70 stanowisk, gdzie znajdą się interaktywne prezentacje, eksperymenty, mobilne laboratoria i wystawy, popularyzujące wiedzę m.in. z fizyki, chemii, robotyki, awioniki, informatyki, inżynierii środowiska, biotechnologii, sztuki oraz nauk humanistycznych.


Na odwiedzających czekać będą, wzorem minionych edycji, cztery strefy tematyczne: Pasaż Techniki, Pasaż Nauki, Pasaż Kultury i Sztuki oraz Skwer Historii.


„Popularne twierdzenie mówi, że technika to dziedzina, która prawa fizyki zamienia w praktyczne działania. Historia techniki jest trwale związana z historią cywilizacji, od momentu, gdy człowiek nauczył się kontrolować ogień, po czasy wahadłowców i loty międzyplanetarne” – zauważyła Proszak.


I dodała, że dlatego też Pasaż Techniki to najbardziej rozbudowany sektor tematyczny Mocy Odkrywców i prawdziwa uczta dla miłośników techniki małej i dużej.


„Nie zabraknie niespodzianek dla sympatyków pojazdów mechanicznych, lotnictwa i astronautyki, robotyki, automatyki, energetyki i elektroniki” – wyliczała Proszak.


Dla uczestników pikniku, w wielkim mobilnym laboratorium, przygotowano „sekcję zwłok”, która wyjaśni mechanizm działania anteny telekomunikacyjnej, a także wskaże czego w niej nie ma (przykład, jak działa dezinformacja). „Mimo przerażającej nazwy nie można tego przegapić. Będzie można też obejrzeć oraz dotknąć +duchomierzy+” – zachęcała Proszak.


W Pasażu Kultury i Sztuki znajdą się interaktywne warsztaty z malarstwem, rzeźbą, metaloplastyką, ceramiką i grafiką, a także spotkanie z bohaterami filmów animowanych; w Skwerze Historii królować będzie Zakon Rycerzy Boju Dnia Ostatniego, dzięki któremu uczestnicy przeniosą się w czasy Grunwaldu, czyli rozkwitu średniowiecza. Tutaj również zobaczyć będzie można stroje, wyposażenie i broń z epoki. Dla fanów Robin Hooda udostępniony zostanie tor łuczniczy z replikami łuków dawnych, różnych typów i naciągów. Planowanych jest też kilka pojedynków między zbrojnymi.


Podczas wydarzenia swój dorobek naukowy i popularnonaukowy prezentować będą koła naukowe Politechniki Rzeszowskiej, Politechniki Warszawskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i Uniwersytetu Jagiellońskiego, zaś uczniowie ze szkół podstawowych, liceów i techników zademonstrują eksperymenty z chemii i fizyki, a także projekty edukacyjne z robotyki.


„Czy elektrony grają w piłkę nożną i co ma z tym wspólnego fluorescencja? Co w temacie 5G jest prawdą, a co zwykłym fake newsem? Dlaczego TIE-fightery słychać w kosmicznej próżni? Ile waży średniowieczny miecz? Czy obrót jest wszędzie? Na te i inne pytania odpowiedzi będzie można znaleźć na Mocy Odkrywców” – zapraszała do udziału w przedsięwzięciu Proszak.


Również w salach wykładowych budynku Politechniki Rzeszowskiej przygotowano szereg atrakcji, a w tym: pokazy chemiczne, pokazy wysokich napięć, warsztaty fluorescencyjne dr Tomasza Książczyka – Molekularium, finałowy pokaz popularno-naukowy „Powtórka ze światła”.


Wcześniej, od 1. do 8. edycji, piknik zlokalizowany był w centrum miasta, w okolicach Rzeszowskiego Zamku i Polskiego Radia Rzeszów. Od 2018 r., ze względu na stale rozbudowującą się strukturę i formułę oraz podjętą współpracę organizatorów z Politechniką Rzeszowską im. Ignacego Łukasiewicza, odbywa się na terenach tej uczelni.


Organizatorem jest firma POLIMEDIA a partnerem Stowarzyszenie Ars Scientia, zaś głównym partnerem merytorycznym - Politechnika Rzeszowska.


Imprezę honorowym patronatem objęli: minister Edukacji i Nauki, wojewoda podkarpacki, marszałek województwa podkarpackiego, prezydent Rzeszowa, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, kuratorium oświaty w Rzeszowie.


Szczegóły dostępne są na stronie: https://www.facebook.com/dzienodkrywcow oraz www.mocodkrywcow.pl. (PAP)


autorka: Agnieszka Pipała


api/ dki/


Kraj i świat

2023-10-02, godz. 19:10 Premier: polska wizja Jarosława Kaczyńskiego pomogła wyciągnąć Polskę z neoliberalnego dziadostwa PO Są dwie wizje Polski: jest polska wizja Jarosława Kaczyńskiego, która pomogła wyciągnąć Polskę z neoliberalnego dziadostwa PO i jest niemiecka wizja Donalda… » więcej 2023-10-02, godz. 19:10 Węgry/ Prezydent i premier gratulują Katalin Kariko Nagrody Nobla Najwyższe władze państwowe z prezydent Katalin Novak i premierem Viktorem Orbanem pogratulowały biochemiczce Katalin Kariko Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii… » więcej 2023-10-02, godz. 19:10 Lubelskie/ J. Sasin: dalsze rządy PiS dają szansę tym ziemiom na rozwój i gwarantują bezpieczeństwo Dalsze rządy PiS dają szansę tym ziemiom na rozwój i gwarantują bezpieczeństwo - powiedział w poniedziałek we Włodawie (Lubelskie) minister aktywów państwowych… » więcej 2023-10-02, godz. 19:10 Minister Telus: we wtorek spotkanie z ministrami Ukrainy i Litwy w sprawie tranzytu ukraińskiego zboża We wtorek rano będzie spotkanie online z ministrami Ukrainy i Litwy w sprawie tranzytu ukraińskiego zboża do litewskiego portu - powiedział PAP w poniedziałek… » więcej 2023-10-02, godz. 19:00 Minister Telus: spółka Elewarr rozpoczęła skup kukurydzy w cenie ok. 500 zł/t Spółka Elewarr rozpoczęła skup kukurydzy za ok. 500 zł za tonę; Orlen będzie kupował kukurydzę na biopaliwa - powiedział w poniedziałek minister rolnictwa… » więcej 2023-10-02, godz. 19:00 Ukraina/ Szef MSZ po spotkaniu z unijnymi szefami dyplomacji: "wyczuwa się" konsensus w sprawie naszego członkostwa w… Wśród państw unijnych „wyczuwa się” konsensus w sprawie członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej - oświadczył w poniedziałek ukraiński minister spraw… » więcej 2023-10-02, godz. 18:50 Zmarł Francis Lee, były piłkarz reprezentacji Anglii i Manchesteru City Były piłkarz reprezentacji Anglii i Manchesteru City Francis Lee, który później został prezesem klubu, zmarł w wieku 79 lat - ogłosił w poniedziałek… » więcej 2023-10-02, godz. 18:50 M. Dworczyk: subregion wałbrzyski otrzyma 160 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg Do subregionu wałbrzyskiego trafi 160 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, z całej kwoty 299 mln zł przeznaczonej na Dolny Śląsk. To pokazuje jak… » więcej 2023-10-02, godz. 18:50 Toruń/ Budowano komorę ściekową, a odkryto średniowieczne warstwy - być może pozostałości kościoła św. Ducha… W poniedziałek na Bulwarze Filadelfijskim w Toruniu rozpoczęto budowę komory ściekowej koło Bramy Klasztornej. Koparka szybko natknęła się jednak na średniowieczne… » więcej 2023-10-02, godz. 18:50 Meksyk/ Prezydent Obrador: na granicę z USA codziennie przybywa ok. 10 tys. migrantów Około 10 tys. migrantów przybywało codziennie w zeszłym tygodniu na granicę amerykańsko-meksykańską - poinformował w poniedziałek prezydent Meksyku Andres… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »