Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-02, 07:10 Autor: PAP

K. Płażyński: rezolucja PE w sprawie Węgier - zamach na demokrację w UE

Rezolucja Parlamentu Europejskiego wzywająca do odwołania przewodnictwa Węgier w Radzie UE, to zamach na demokrację w Unii Europejskiej - powiedział PAP szef sejmowej komisji ds. UE Kacper Płażyński (PiS).

Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję wzywającą do odwołania przewodnictwa Węgier w Radzie UE. Przewodnictwo jest rotacyjne, Węgry mają objąć je w drugiej połowie 2024 r.


Przewodniczący sejmowej komisji ds. Unii Europejskiej Kacper Płażyński (PiS), komentując rezolucję, ocenił, że jest to "złamanie zasad, na których oparty jest instytucjonalny porządek w UE", a także "zamach na demokrację w UE".


Jak wskazywał, przewodnictwo w Radzie UE nie jest jedynie symboliczne; to również możliwość prezentowania przez państwo sprawujące prezydencję swych propozycji. Jak mówił, przyjęta w czwartek rezolucja, to "próba pozbawienia czy element nacisku na pozbawienie kogoś głosu".


Podkreślił, że "my też się z Węgrami nie zgadzamy, jeśli chodzi o stosunek do Rosji". "Trzeba się przekonywać, ale nie w ten sposób, żeby odbierać komuś de facto możliwość zabierania głosu i udziału w instytucjach" - powiedział Płażyński, według którego PE "chciałby wprowadzić tyranię większości". (PAP)


autorzy: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka, Piotr Śmiłowicz


sdd/ pś/ mrr/


Kraj i świat

2023-10-04, godz. 11:10 Holandia/ Dziadek obecnego króla jednak należał do NSDAP Dziadek króla Niderlandów Wilhelma Aleksandra, książę Bernhard, który aż do śmierci zaprzeczał jakoby był członkiem NSDAP, kłamał i w archiwach odnaleziono… » więcej 2023-10-04, godz. 11:10 Hiszpania/ Szef Instytutu Książki: targi w Madrycie szansą na dotarcie z literaturą polską do ludzi z branży wyd… Rozpoczęte w środę rano Międzynarodowe Targi Książki LIBER w Madrycie są okazją do zaprezentowania literatury polskiej osobom podejmującym kluczowe decyzje… » więcej 2023-10-04, godz. 11:10 Rzecznik rządu: program "Bezpieczny kredyt 2 proc." nie będzie zawieszony (wideo) Nie ma możliwości, aby zawieszono program 'Bezpieczny kredyt 2 proc.'; w przypadku większego zainteresowania jesteśmy otwarci na zwiększenie limitów - powiedział… » więcej 2023-10-04, godz. 11:10 Marc Cavendish zmienił zdanie w sprawie sportowej emerytury Brytyjski kolarz 38-letni Mark Cavendish, który w maju ubiegłego roku oficjalnie ogłosił, że po sezonie 2023 zakończy sportową karierę, zmienił zdanie… » więcej 2023-10-04, godz. 10:50 P. Müller nt. migracji: należy wzmacniać granice południowe UE i kierować pomoc na teren Afryki (wideo) Rozwiązaniem kwestii migracji jest wzmocnienie granic południowych Unii Europejskiej oraz kierowanie pomocy rozwojowej na teren Afryki - powiedział w środę… » więcej 2023-10-04, godz. 10:50 UE/ Hiszpański europoseł: migranci z południa nie uciekają przed wojną; oni chcą wygodnego życia (krótka 3) Migranci przybywający do UE od południa nie uciekają przez wojną; oni chcą po prostu wygodnego życia w Europie - mówił w środę w Parlamencie Europejskim… » więcej 2023-10-04, godz. 10:50 Profilaktyka raka piersi tematem "Środy z Profilaktyką" NFZ Profilaktyka raka piersi jest tematem kolejnej 'Środy z Profilaktyką' przypadającej 4 października w ramach akcji edukacyjnej Narodowego Funduszu Zdrowia… » więcej 2023-10-04, godz. 10:50 NIK: pierwsze czynności kontrolne w MSZ w związku z tzw. "aferą wizową" W środę Najwyższa Izba Kontroli podjęła pierwsze czynności kontrolne w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w związku z tzw. 'aferą wizową'; działania… » więcej 2023-10-04, godz. 10:50 W PE trwa debata na temat migracji; Wiceszef KE: potrzebujemy paktu i musimy go przyjąć; polski rząd sprzeciwia się… Potrzebujemy europejskiej polityki migracyjnej, potrzebujemy paktu azylowo-migracyjnego i musimy go przyjąć jak najszybciej - mówił w środę podczas debaty… » więcej 2023-10-04, godz. 10:40 „Znachor” na drugim miejscu zestawienia najchętniej oglądanych produkcji Netfliksa na świecie Choć pomysł nakręcenia nowej ekranizacji powieści „Znachor” był ryzykowny, to ryzyko się opłaciło. Tydzień po premierze film wyreżyserowany przez… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »