Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-02, 07:10 Autor: PAP

Ukraina/ Szef Rady Bezpieczeństwa: akcje partyzanckie w rosyjskim obwodzie biełgorodzkim - "to dopiero początek"

Akcje Rosyjskiego Korpusu Ochotniczego (RDK) i Legionu Wolność Rosji w obwodzie biełogorodzkim "to dopiero początek", do takich incydentów dojdzie w innych regionach Rosji - oświadczył szef ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow.

"To nie pierwszy przypadek, gdy Rosjanie z bronią w ręku idą bronić swojego kraju. Przyzwyczajamy się do tego. (...) Jestem przekonany, że to jest dopiero początek i że będzie ciąg dalszy. Będzie to nie tylko Biełgorod" - powiedział Daniłow w rozmowie z Radiem Swoboda (ukraińską redakcją Radia Wolna Europa/Radia Swoboda) w czwartek wieczorem.


Szef Rady Bezpieczeństwa oświadczył, że "nie dzieje się nic dziwnego" i "że jest tylko kwestią czasu, gdzie takie akcje będą obserwowane" w przyszłości. Dodał następnie: "spójrzcie, co się tam (w Rosji - PAP) dzieje - oni sami z siebie zaczynają odpalać drony w Moskwie".


Legion Wolność Rosji, składający się z Rosjan walczących po stronie ukraińskiej, opublikował w czwartek film, w którym twierdzi, że jego partyzanci znajdują się na granicy rosyjskiej i "wkrótce" wejdą na jej terytorium.


Również RDK, inna ochotnicza formacja rosyjska, opublikował w czwartek oświadczenie, z którego wynika, że po raz kolejny walczy na terytorium Rosji w obwodzie biełgorodzkim. W ciągu dnia w czwartek pojawiały się doniesienia o domniemanych atakach na terenie Szebiekina w obwodzie biełgorodzkim.


Do rajdu zbrojnego obu formacji na terenie obwodu biełgorodzkiego doszło w zeszłym tygodniu. Władze ukraińskie zapewniły, że nie są zaangażowane w te operacje. (PAP)


awl/ mal/


Kraj i świat

2023-10-04, godz. 12:30 Białystok/ Książka z biblioteki Izabeli Branickiej zabytkiem miesiąca w Muzeum Podlaskim Książka z biblioteki Izabeli Branickiej, żony Jana Klemensa, fundatora Białegostoku, jest październikowym zabytkiem miesiąca w Muzeum Podlaskim w Białymstoku… » więcej 2023-10-04, godz. 12:30 Prezydent: edukacja artystyczna jest czymś więcej niż tylko wyzwaniem intelektualnym (krótka) Edukacja artystyczna jest czymś więcej niż tylko wyzwaniem intelektualnym. Studia muzyczne łączą elementy formowania intelektualnego z doskonaleniem umiejętności… » więcej 2023-10-04, godz. 12:30 Hiszpania/ Szef Związku Wydawców Hiszpańskich: nasze relacje z Polską są coraz lepsze, m.in. dzięki literaturze Polska i Hiszpania nie są już krajami odległymi od siebie, a wymiana kulturalna, w tym wzajemne poznawanie literatury, przybliża oba narody - powiedział PAP… » więcej 2023-10-04, godz. 12:30 Policja w Zjednoczonych Emiratach Arabskich zatrzymała poszukiwanego Sebastiana M. (opis) Policja w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, wspierana przez polską Specjalną Grupę Poszukiwawczą, w środę zatrzymała poszukiwanego listem gończym Sebastiana… » więcej 2023-10-04, godz. 12:30 Ryanair: w tegoroczne wakacje Polacy najchętniej latali do Hiszpanii Polacy podróżujący irlandzkimi liniami Ryanair najchętniej w tegoroczne wakacje wybierali Hiszpanię, Włochy, Grecję i Chorwację - poinformował w środę… » więcej 2023-10-04, godz. 12:30 Rzecznik rządu: mam nadzieję, że nie będzie potrzeby przedłużania pomocy finansowej dla Ukraińców w Polsce (wi… Mam nadzieję, że nie będzie potrzeby przedłużania pomocy finansowej dla Ukraińców w Polsce. Te specjalne rozwiązania, które były przyjęte po wybuchu… » więcej 2023-10-04, godz. 12:20 Turniej WTA w Pekinie - Światek wygrała pierwszego seta z Linette Rozstawiona z numerem drugim Iga Świątek wygrała pierwszego seta z Magdą Linette 6:1 w 1/8 finału turnieju WTA na twardych kortach w Pekinie. To pierwsze… » więcej 2023-10-04, godz. 12:20 Premier: poleciłem ministrowi rolnictwa przygotowanie schematu rekompensat za straty, które ponieśli rolnicy Usłyszałem, że ze względu na szczególnie ciepły wrzesień rolnicy ponieśli straty na uprawach kalafiorów czy brokułów; poleciłem ministrowi rolnictwa… » więcej 2023-10-04, godz. 12:20 Diane Kruger, wyznała, że Brad Pitt pomógł jej poradzić sobie z ciężarem sławy po premierze "Troi" Choć przed występem w „Troi” Diane Kruger miała już na swoim koncie kilka ról filmowych, to dopiero ten film Wolfganga Petersena zapewniła jej sławę… » więcej 2023-10-04, godz. 12:20 Diane Kruger wyznała, że Brad Pitt pomógł jej poradzić sobie z ciężarem sławy po premierze "Troi" Choć przed występem w „Troi” Diane Kruger miała już na swoim koncie kilka ról filmowych, to dopiero ten film Wolfganga Petersena zapewniła jej sławę… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »