Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-02, 07:00 Autor: PAP

Łotwa/ Wiceminister Mularczyk: stwórzmy narzędzia, by wykorzystać rosyjskie aktywa do odbudowy Ukrainy

Musimy stworzyć efektywne narzędzia do ukarania zbrodniarzy i wykorzystania rosyjskich zamrożonych zasobów do odbudowy Ukrainy - podkreślił wiceminister spraw zagranicznych RP, pełnomocnik rządu ds. reparacji Arkadiusz Mularczyk, odpowiadając w Rydze na pytanie PAP.

Wiceszef MSZ rozmawiał z dziennikarzami polskich mediów podczas swojej trzydniowej wizyty w krajach bałtyckich. W Rydze Mularczyk spotkał się z przedstawicielami łotewskich władz, odwiedził ambasadę RP i Muzeum Okupacji Łotwy.


Jak podkreślił wiceszef dyplomacji, polska strona prowadzi na wszystkich szczeblach rozmowy o odpowiedzialności Rosji za zbrodnie popełnione na Ukrainie.


"Rozmawiamy też o tzw. rejestrze szkód, którego wytyczne zostały ustanowione na szczycie Rady Europy w Reykjaviku, a także o trybunale międzynarodowym dla zbrodniarzy wojennych. (...) Musimy zbudować jak najbardziej efektywne narzędzia po pierwsze do ukarania zbrodniarzy, a po drugie wykorzystania rosyjskich zamrożonych zasobów" do odbudowy Ukrainy - podkreślił pełnomocnik polskiego rządu.


Wiceminister ocenił, że kraje bałtyckie i Polska mają podobną wrażliwość na tematy historyczne i bieżące. "Byliśmy okupowani przez Niemcy, przez Rosję, co skutkowało wielkimi zniszczeniami materialnymi i stratami ludzkimi. Pamięć (o tych wydarzeniach) jest żywa w naszych krajach, dlatego dziś tak mocno wspieramy walczącą Ukrainę" - kontynuował.


"Mamy świadomość, że od naszej współpracy w regionie, ale też na zewnątrz, zależy postrzeganie tego, co się dzieje na Ukrainie. Wrażliwość innych krajów jest inna, one nie czują tego zagrożenia, które czujemy tutaj my" - wskazał.


Mularczyk zwrócił uwagę na możliwość współpracy Polski z krajami bałtyckimi w kwestii podnoszenia tematu reparacji. Państwa te były bardzo poszkodowane wskutek wojny, okupacji i eksploatacji przez Rosję sowiecką - zaznaczył. "Jest tu wielka determinacja, żeby o tych sprawach mówić" - kontynuował wiceminister.


"Widziałem zarówno w Estonii, jak i na Łotwie, wielkie zainteresowanie, tym, jak Polska przygotowała swój raport o stratach wojennych, jak te kraje mogłyby takie raporty przygotować, jak można podjąć działania na forum międzynarodowym" - podkreślił Mularczyk.


Jak dodał, należy pamiętać, że skutki II wojny światowej w tym regionie odczuwalne są do tej pory m.in. w gospodarce i demografii. "Wciąż odczuwamy te skutki, jeśli chodzi o niższy poziom rozwoju, życia; przekłada się to też na migrację zarobkową młodzieży, która wyjeżdża z tej części Europy do Europy Zachodniej" - kontynuował.


"To wynika z faktu, że ta część Europy została zniszczona, ograbiona i nie dostała nigdy żadnych odszkodowań ani reparacji" - powiedział wiceminister.


Musimy wspólnie walczyć o historyczną sprawiedliwość - wezwał. "Ważne, by Polska i kraje bałtyckie bardzo jasno komunikowały, że II wojna światowa musi być przedmiotem edukacji, informacji, ale również działań politycznych i dyplomatycznych" - oznajmił Mularczyk.


Jako bardzo dobrą ocenił współpracę między Polską a krajami bałtyckimi w kwestii bezpieczeństwa, wzmocnienia wschodniej flanki NATO. "Mamy podobne postrzeganie zagrożeń. To, że działamy wspólnie, jest wielką siłą. To jest kilka krajów mówiących jednym głosem. To nie jest już tak, że jeden kraj ma jakąś fobię antyrosyjską" - dodał.


"Dziś wszyscy musimy troszczyć się o bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO, bo jakakolwiek destabilizacja miałaby konsekwencje nie tylko dla Europy, ale dla całego świata" - podsumował wiceminister Mularczyk.


Z Rygi Natalia Dziurdzińska (PAP)


ndz/ ap/


Kraj i świat

2024-03-28, godz. 21:20 Ukraina/ Urząd statystyczny: w 2023 roku wzrost gospodarczy kraju wyniósł 5,3 proc. Urząd statystyczny Ukrainy poinformował w czwartek, że w 2023 roku wzrost gospodarczy kraju wyniósł 5,3 proc.; w pierwszym roku rosyjskiej inwazji ukraiński… » więcej 2024-03-28, godz. 21:10 Wiosenne porządki w Zachęcie-Narodowej Galerii Sztuki Odgłosy sprzątania: szorowania, odkurzania, froterowania można było usłyszeć podczas symbolicznego odświeżania gmachu galerii w czwartek 28 marca 2024… » więcej 2024-03-28, godz. 21:10 Marszałek Sejmu Szymon Hołownia spotkał się z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem Marszałek Sejmu Szymon Hołownia spotkał się z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem. Rozmawiali m.in. o współpracy parlamentarnej, bezpieczeństwie Polski… » więcej 2024-03-28, godz. 20:50 Konkurs "Klasyka Żywa" w 20. rocznicę wstąpienia Polski do UE Jubileuszowa, 10. edycja konkursu 'Klasyka Żywa' nawiązywać będzie do 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji impreza rozszerza… » więcej 2024-03-28, godz. 20:40 Niemcy/ Polka wśród ofiar śmiertelnych wypadku autobusu pod Lipskiem 47-letnia Polka jest jedną z ofiar śmiertelnych wypadku autobusowego, do którego doszło w środę na autostradzie A9 w pobliżu Lipska na wschodzie Niemiec… » więcej 2024-03-28, godz. 20:40 Włochy/ Nie zapłacił 175 mandatów, skonfiskowano mu drogi samochód Mieszkaniec Florencji otrzymał w ostatnich latach 175 mandatów, których nie zapłacił. Wystawiono je na łączną sumę ponad 30 tysięcy euro. Straż miejska… » więcej 2024-03-28, godz. 20:30 Częstochowa/ Podpisano umowę na projekt i budowę "Bugajskiej bis" Samorząd Częstochowy podpisał w czwartek z firmą Budimex wartą 241 mln zł umowę na projekt i budowę tzw. Bugajskiej bis, czyli węzła drogowego i trasy… » więcej 2024-03-28, godz. 20:20 Donatan i Cleo - parę ptaków rodem z Brazylii można zobaczyć w kraju tylko w płockim zoo Do zoo w Płocku (Mazowieckie) z prywatnej hodowli pod Pragą w Czechach trafił Donatan samiec konury złotej z rodziny papugowatych. Czekała już na niego Cleo… » więcej 2024-03-28, godz. 20:20 Finlandia/ Ustępujący dowódca sił zbrojnych: sytuacja w świecie zmierza w coraz gorszym kierunku Intensywne działania wojenne na Ukrainie kiedyś ustaną, ale nikt nie wie kiedy i w jakich okolicznościach, a zanim to nastąpi sytuacja może zmienić się na… » więcej 2024-03-28, godz. 20:10 Przegląd najważniejszych informacji dnia - czwartek, 28 marca - Wspólne oświadczenie po polsko-ukraińskich konsultacjach: oba kraje łączy wyjątkowe partnerstwo https://serwis.pap.com.pl/sp/index/#/48057184 - Premier… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »