Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-02, 07:00 Autor: PAP

Łotwa/ Wiceminister Mularczyk: stwórzmy narzędzia, by wykorzystać rosyjskie aktywa do odbudowy Ukrainy

Musimy stworzyć efektywne narzędzia do ukarania zbrodniarzy i wykorzystania rosyjskich zamrożonych zasobów do odbudowy Ukrainy - podkreślił wiceminister spraw zagranicznych RP, pełnomocnik rządu ds. reparacji Arkadiusz Mularczyk, odpowiadając w Rydze na pytanie PAP.

Wiceszef MSZ rozmawiał z dziennikarzami polskich mediów podczas swojej trzydniowej wizyty w krajach bałtyckich. W Rydze Mularczyk spotkał się z przedstawicielami łotewskich władz, odwiedził ambasadę RP i Muzeum Okupacji Łotwy.


Jak podkreślił wiceszef dyplomacji, polska strona prowadzi na wszystkich szczeblach rozmowy o odpowiedzialności Rosji za zbrodnie popełnione na Ukrainie.


"Rozmawiamy też o tzw. rejestrze szkód, którego wytyczne zostały ustanowione na szczycie Rady Europy w Reykjaviku, a także o trybunale międzynarodowym dla zbrodniarzy wojennych. (...) Musimy zbudować jak najbardziej efektywne narzędzia po pierwsze do ukarania zbrodniarzy, a po drugie wykorzystania rosyjskich zamrożonych zasobów" do odbudowy Ukrainy - podkreślił pełnomocnik polskiego rządu.


Wiceminister ocenił, że kraje bałtyckie i Polska mają podobną wrażliwość na tematy historyczne i bieżące. "Byliśmy okupowani przez Niemcy, przez Rosję, co skutkowało wielkimi zniszczeniami materialnymi i stratami ludzkimi. Pamięć (o tych wydarzeniach) jest żywa w naszych krajach, dlatego dziś tak mocno wspieramy walczącą Ukrainę" - kontynuował.


"Mamy świadomość, że od naszej współpracy w regionie, ale też na zewnątrz, zależy postrzeganie tego, co się dzieje na Ukrainie. Wrażliwość innych krajów jest inna, one nie czują tego zagrożenia, które czujemy tutaj my" - wskazał.


Mularczyk zwrócił uwagę na możliwość współpracy Polski z krajami bałtyckimi w kwestii podnoszenia tematu reparacji. Państwa te były bardzo poszkodowane wskutek wojny, okupacji i eksploatacji przez Rosję sowiecką - zaznaczył. "Jest tu wielka determinacja, żeby o tych sprawach mówić" - kontynuował wiceminister.


"Widziałem zarówno w Estonii, jak i na Łotwie, wielkie zainteresowanie, tym, jak Polska przygotowała swój raport o stratach wojennych, jak te kraje mogłyby takie raporty przygotować, jak można podjąć działania na forum międzynarodowym" - podkreślił Mularczyk.


Jak dodał, należy pamiętać, że skutki II wojny światowej w tym regionie odczuwalne są do tej pory m.in. w gospodarce i demografii. "Wciąż odczuwamy te skutki, jeśli chodzi o niższy poziom rozwoju, życia; przekłada się to też na migrację zarobkową młodzieży, która wyjeżdża z tej części Europy do Europy Zachodniej" - kontynuował.


"To wynika z faktu, że ta część Europy została zniszczona, ograbiona i nie dostała nigdy żadnych odszkodowań ani reparacji" - powiedział wiceminister.


Musimy wspólnie walczyć o historyczną sprawiedliwość - wezwał. "Ważne, by Polska i kraje bałtyckie bardzo jasno komunikowały, że II wojna światowa musi być przedmiotem edukacji, informacji, ale również działań politycznych i dyplomatycznych" - oznajmił Mularczyk.


Jako bardzo dobrą ocenił współpracę między Polską a krajami bałtyckimi w kwestii bezpieczeństwa, wzmocnienia wschodniej flanki NATO. "Mamy podobne postrzeganie zagrożeń. To, że działamy wspólnie, jest wielką siłą. To jest kilka krajów mówiących jednym głosem. To nie jest już tak, że jeden kraj ma jakąś fobię antyrosyjską" - dodał.


"Dziś wszyscy musimy troszczyć się o bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO, bo jakakolwiek destabilizacja miałaby konsekwencje nie tylko dla Europy, ale dla całego świata" - podsumował wiceminister Mularczyk.


Z Rygi Natalia Dziurdzińska (PAP)


ndz/ ap/


Kraj i świat

2023-09-24, godz. 16:50 Przywódcy Armenii i Azerbejdżanu spotkają się 5 października w Hiszpanii w obecności liderów Francji, Niemiec i… Premier Armenii Nikol Paszynian i prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew planują spotkać się na początku października w Hiszpanii, pomimo obecnej operacji azerbejdżańskiej… » więcej 2023-09-24, godz. 16:50 Ekstraklasa piłkarzy ręcznych - Wisła - Wybrzeże 31:20 Orlen Wisła Płock - Energa Wybrzeże Gdańsk 31:20 (18:11). Najwięcej bramek: dla Wisły - Tin Lucin 6, Lovro Mihic 5, Abel Serdio 3, Filip Michałowicz… » więcej 2023-09-24, godz. 16:50 Lubelskie/ Młody kierowca zginął w wypadku drogowym w Ułężu Młody kierowca samochodu osobowego zginął w wypadku drogowym, do którego doszło w niedzielę w miejscowości Ułęż (Lubelskie); nie miał zapiętych pasów… » więcej 2023-09-24, godz. 16:40 Superliga hokeistów na trawie - Grunwald bezlitosny dla beniaminka Hokeiści na trawie Grunwaldu Poznań dopiero w trzeciej kolejce superligi zanotowali pierwsze zwycięstwo w sezonie. Wicemistrzowie kraju rozgromili beniaminka… » więcej 2023-09-24, godz. 16:40 W. Kosiniak-Kamysz: maleje liczba grup producenckich, bo przedsiębiorcy czują się zaszczuci W ciągu ostatnich lat zmalała liczba grup producenckich, bo przedsiębiorcy czują się zaszczuci. Trzeba sprawić, że urzędy skarbowe były przyjazne i otwarte… » więcej 2023-09-24, godz. 16:30 Prezes PiS: Poprzednia władza w ciągu 8 lat wykazała niebywałą wręcz nieudolność w każdej dziedzinie Poprzednia władza w ciągu ich 8 lat wykazała niebywałą wręcz nieudolność w każdej dziedzinie i pokazała, że jest w stanie pójść tak daleko, by pozwolić… » więcej 2023-09-24, godz. 16:30 Wielkopolskie/ 50-letniemu skoczkowi nie otworzył się spadochron - mężczyzna zginał na miejscu 50-letni skoczek spadochronowy zginał w wypadku, do którego doszło w niedzielne popołudnie w Pile (woj. wielkopolskie). Z nieznanych przyczyn mężczyźnie… » więcej 2023-09-24, godz. 16:30 Paryż - siatkarki Brazylii i Dominikany wywalczyły kwalifikację olimpijską Siatkarki Brazylii pokonały Japonię 3:2 w ostatnim meczu turnieju kwalifikacyjnego w Tokio i uzyskały awans na igrzyska olimpijskie w Paryżu. Wystąpi w nich… » więcej 2023-09-24, godz. 16:30 Prezydent: dzięki sile tradycji i wspólnego działania wierzę, że Polska przetrwa kolejne stulecia (opis) Dzięki sile wynikającej z tradycji i wiary, że Polak potrafi - byleby tylko działać wspólnie i razem - wierzę, że Polska przetrwa kolejne stulecia budując… » więcej 2023-09-24, godz. 16:20 Kosowo/ Atak uzbrojonych mężczyzn na policjantów i prawosławny klasztor, nie żyje policjant i jeden z napastnikó… Uzbrojeni mężczyźni ukryli się w klasztorze, zginął policjant i jeden z napastników: w niedzielę sytuacja w północnym Kosowie jest chaotyczna, Kosowo… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »