Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-02, 05:50 Autor: PAP

Dyrektor PIE: polska gospodarka nigdy nie była tak istotna dla globalnego handlu jak obecnie

Polska gospodarka nigdy nie była tak istotna dla globalnego handlu jak obecnie. Co roku zwiększa swój udział w globalnym eksporcie i jest jednym z najatrakcyjniejszych miejsc lokowania inwestycji w Europie - stwierdził dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak.

W ocenie szefa PIE nasz kraj będzie w kolejnych latach przyciągać coraz więcej zagranicznych inwestycji.


"Polska gospodarka nigdy nie była tak istotna dla globalnego handlu jak obecnie. Co roku zwiększa swój udział w globalnym eksporcie osiągając poziom 1,4 proc." - wskazał Arak, cytowany w komunikacie przesłanym PAP. Dyrektor PIE, który uczestniczył w Waszyngtonie w seminarium zorganizowanym przez amerykański think-tank Atlantic Council, dodał, że nasz kraj jest obecnie "jednym z najatrakcyjniejszych miejsc lokowania inwestycji w Europie".


Potwierdzają to, jak zaznaczył, "kolejne dane o napływie inwestycji – szczególnie tych typu greenfield, w których zajmujemy czwarte miejsce w UE". Jak stwierdził Arak, "także do Polski zachodnie firmy chcą przenosić swój biznes z Chin, które prześcignęliśmy w produktywności i nowych inwestycjach".


Jednocześnie, jak zwrócił uwagę szef PIE, Polska jest liderem sondaży wśród dużych korporacji dotyczących sprowadzania produkcji do Europy (tzw. reshoring, nearshoring). "Pandemia i wojna w Ukrainie oraz wywołane nimi zmiany w światowych łańcuchach dostaw skłaniają firmy produkcyjne do poszukiwania nowych lokalizacji dla prowadzonych działalności" - zauważył. Friendshoring czyli przesuwanie produkcji do krajów sojuszniczych, bardziej bezpiecznych i przewidywalnych pod względem politycznym i gospodarczym, jest dla nich sposobem na uzyskanie większej odporności całego procesu produkcji - dodał.


Arak przyznał, że skracanie łańcucha dostaw to globalna tendencja. "Nigdy wcześniej Polska nie była tak atrakcyjnym kierunkiem dla zagranicznych inwestycji. Obecnie prawie co czwarta europejska firma, która przesuwa produkcję do innego kraju, decyduje się na ulokowanie jej w Polsce" - zaznaczył. Dodał, że friendshoring jest też sposobem na bliższą współpracę gospodarczą pomiędzy Polską, a Stanami Zjednoczonymi.


W 2021 r. Polska przyciągnęła prawie 3,5 proc. światowych projektów typu greenfield, po raz pierwszy wyprzedzając Chiny - przypomniał szef PIE. Wskazał m.in. na amerykańskiego giganta technologicznego Microsoft, który w 2020 r. wybrał Polskę jako miejsce inwestycji w nowe globalne centrum chmurowego przetwarzania danych. "Dwa kluczowe czynniki, które decydują o atrakcyjności inwestycyjnej Polski to wysoka i wciąż rosnąca produktywność, relatywnie niskie koszty pracy, talenty, dobra infrastruktura i dostęp do unijnego rynku wewnętrznego. To sprawia, że wskaźnik inwestycji zagranicznych napływających do Polski będzie rósł" – wyjaśnił Arak.


Według PIE Polska odpowiada za 1,4 proc. światowego eksportu tworząc 1 proc. globalnego PKB. W 2022 r. w Polsce powstało blisko 500 nowych inwestycji typu greenfield i był to wzrost o 16 proc. w porównaniu do 2022 r. Był to piąty najczęściej wybierany kierunek w Europie. Polska znalazła się również na 1. miejscu (wyprzedzając Niemcy i Turcję) w rankingu Reuters wskazującym kraje, do których najczęściej przenosiły produkcję firmy europejskie - podsumował Piotr Arak. (PAP)


autorka: Magdalena Jarco


maja/ drag/


Kraj i świat

2024-03-28, godz. 21:10 Wiosenne porządki w Zachęcie-Narodowej Galerii Sztuki Odgłosy sprzątania: szorowania, odkurzania, froterowania można było usłyszeć podczas symbolicznego odświeżania gmachu galerii w czwartek 28 marca 2024… » więcej 2024-03-28, godz. 21:10 Marszałek Sejmu Szymon Hołownia spotkał się z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem Marszałek Sejmu Szymon Hołownia spotkał się z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem. Rozmawiali m.in. o współpracy parlamentarnej, bezpieczeństwie Polski… » więcej 2024-03-28, godz. 20:50 Konkurs "Klasyka Żywa" w 20. rocznicę wstąpienia Polski do UE Jubileuszowa, 10. edycja konkursu 'Klasyka Żywa' nawiązywać będzie do 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji impreza rozszerza… » więcej 2024-03-28, godz. 20:40 Niemcy/ Polka wśród ofiar śmiertelnych wypadku autobusu pod Lipskiem 47-letnia Polka jest jedną z ofiar śmiertelnych wypadku autobusowego, do którego doszło w środę na autostradzie A9 w pobliżu Lipska na wschodzie Niemiec… » więcej 2024-03-28, godz. 20:40 Włochy/ Nie zapłacił 175 mandatów, skonfiskowano mu drogi samochód Mieszkaniec Florencji otrzymał w ostatnich latach 175 mandatów, których nie zapłacił. Wystawiono je na łączną sumę ponad 30 tysięcy euro. Straż miejska… » więcej 2024-03-28, godz. 20:30 Częstochowa/ Podpisano umowę na projekt i budowę "Bugajskiej bis" Samorząd Częstochowy podpisał w czwartek z firmą Budimex wartą 241 mln zł umowę na projekt i budowę tzw. Bugajskiej bis, czyli węzła drogowego i trasy… » więcej 2024-03-28, godz. 20:20 Donatan i Cleo - parę ptaków rodem z Brazylii można zobaczyć w kraju tylko w płockim zoo Do zoo w Płocku (Mazowieckie) z prywatnej hodowli pod Pragą w Czechach trafił Donatan samiec konury złotej z rodziny papugowatych. Czekała już na niego Cleo… » więcej 2024-03-28, godz. 20:20 Finlandia/ Ustępujący dowódca sił zbrojnych: sytuacja w świecie zmierza w coraz gorszym kierunku Intensywne działania wojenne na Ukrainie kiedyś ustaną, ale nikt nie wie kiedy i w jakich okolicznościach, a zanim to nastąpi sytuacja może zmienić się na… » więcej 2024-03-28, godz. 20:10 Przegląd najważniejszych informacji dnia - czwartek, 28 marca - Wspólne oświadczenie po polsko-ukraińskich konsultacjach: oba kraje łączy wyjątkowe partnerstwo https://serwis.pap.com.pl/sp/index/#/48057184 - Premier… » więcej 2024-03-28, godz. 20:00 Turniej ATP w Miami - Zverev pokonał Marozsana w ćwierćfinale Niemiec Alexander Zverev pokonał Węgra Fabiana Marozsana 6:3, 7:5 w ćwierćfinale turnieju ATP 1000 w Miami. Był to pierwszy pojedynek tych tenisistów. Jego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »