Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-02, 04:10 Autor: PAP

Urugwaj/ Największa od lat susza; wody w stolicy wystarczy na 20 dni

Urugwaj znalazł się w sytuacji krytycznej z powodu suszy - poinformowały w czwartek służby meteorologiczne tego kraju. Oszacowały, że bez opadów deszczu rezerwy wody wystarczą w stolicy kraju, Montevideo, na zaledwie 20 dni.

Cytujące ekspertów urugwajskie media nazywają fenomen "historyczną suszą", wskazując na szybko rosnący poziom zasolenia wody w sieci wodociągowej w tym liczącym niespełna 3,5 mln obywateli kraju Ameryki Południowej.


Dziennik "El Pais" wskazuje, że do "krytycznie niskiego poziomu" wody w Urugwaju doprowadziła nasilająca się od 2020 r. susza.


Gazeta "La Diaria" odnotowuje z kolei, że już 62 proc. zakładów w Urugwaju zgłasza problemy związane z niedoborami wody oraz z jej wysokim poziomem zasolenia, mającymi wpływ na spadek produktywności.


Odnotowuje, że w czwartek władze Montevideo wydały alert związany z "bardzo krytyczną sytuacją" w stolicy i na jej przedmieściach związaną z niedoborem wody. Powołując się na dane służb meteorologicznych sprecyzowały one, że wody w stołecznej aglomeracji wystarczy zaledwie na 20 dni.


Urugwajskie media odnotowują, że w sklepach w całym kraju jednym z najczęściej nabywanych produktów stała się woda w dużych opakowaniach.


Marcin Zatyka (PAP)


zat/ sp/


Kraj i świat

2023-10-04, godz. 14:20 Synoptyk IMGW: niewykluczone słabe burze na Wybrzeżu, najcieplej na południu kraju W środę na północy kraju może przelotnie popadać, a na Wybrzeżu, jak powiedział PAP synoptyk IMGW Michał Kowalczuk, niewykluczone są słabe burze. Najcieplej… » więcej 2023-10-04, godz. 14:20 Warszawa/ „Płonące” – wystawa prac Moniki Krajewskiej w POLIN „Płonące” to cykl wycinanek i kolaży Moniki Krajewskiej, inspirowanych symbolami judaizmu takimi jak menora, Tora i Tablice Przykazań. Wystawę można… » więcej 2023-10-04, godz. 14:20 D.Tusk: PiS i J. Kaczyński przyzwyczaili się do tego, że spółki Skarbu Państwa są po to, żeby je doić Prawo i Sprawiedliwość i prezes tej partii Jarosław Kaczyński przyzwyczaili się do tego, że spółki Skarbu Państwa są do tego, żeby je bez litości doić… » więcej 2023-10-04, godz. 14:20 Rybnik/ Odblokowany ruch po zderzeniu autobusu i ciężarówki Odblokowany jest już ruch na ul. Mikołowskiej w Rybniku, gdzie w środę przed południem doszło do zderzenia autobusu miejskiego i ciężarówki - podała… » więcej 2023-10-04, godz. 14:20 P.Czarnek: Politechnika Bydgoska rozwija się bardzo dynamicznie (krótka) Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich jest chyba najbardziej dynamicznie rozwijającą się politechniką w kraju - powiedział w środę w Bydgoszczy… » więcej 2023-10-04, godz. 14:20 KO składa do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez premiera Składamy do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez premiera Mateusza Morawieckiego, który swoją decyzją przeznaczył publiczne… » więcej 2023-10-04, godz. 14:20 Tajlandia/ Policja: 14-letni sprawca masakry w Bangkoku słyszał głos, który "kazał mu strzelać" 14-latek podejrzany o zastrzelenie dwóch osób i ranienie pięciu kolejnych w centrum handlowym w Bangkoku przeszedł załamanie psychiczne i słyszał głos… » więcej 2023-10-04, godz. 14:20 Prokuratura proceduje wniosek o zmianę kwalifikacji czynu Sebastiana M. na zabójstwo Do Prokuratury Okręgowej w Piotrkowie Trybunalskim wpłynął wniosek w sprawie Sebastiana M. o zmianę kwalifikacji czynu na zabójstwo - potwierdziła PAP rzecznik… » więcej 2023-10-04, godz. 14:10 Ekstraklasa siatkarzy - od soboty w Suwałkach Memoriał Józefa Gajewskiego Cztery drużyny ekstraklasy siatkarzy wezmą udział w 14. Memoriale Józefa Gajewskiego, który w sobotę rozpocznie się w Suwałkach. Turniej potrwa dwa dn… » więcej 2023-10-04, godz. 14:10 Pięć lat projektu PGE „Tablice Pamięci” (MediaRoom) PGE Polska Grupa Energetyczna we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej od 2018 roku prowadzi projekt „Tablice Pamięci”, nad którym patronat objął… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »