Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-01, 21:30 Autor: PAP

Kanada/ Do gaszenia pożarów lasów w Nowej Szkocji wysłano wojsko

Rząd Kanady wysyła wojsko do pomocy w gaszeniu pożarów lasów w prowincji Nowa Szkocja – poinformował w czwartek minister bezpieczeństwa publicznego Bill Blair. Kilka tygodni temu pomoc wojska otrzymała Alberta.

Blair powiedział na konferencji prasowej, że w całej Kanadzie jest 211 pożarów lasów, z czego 82 nie daje się kontrolować. W tym roku wybuchło w całym kraju 1826 pożarów lasów, a spłonęło 2,7 mln hektarów terenów leśnych.


Wojsko wysyła do Nowej Szkocji swoich strażaków, wojskowi będą pomagać także w logistyce. Federalny resort transportu dostarczył już sprzęt do obserwacji z powietrza, straż wybrzeża (Canadian Coast Guard) przekazała przyczepy dla strażaków, żeby mieli gdzie odpocząć oraz helikoptery.


Stu strażaków przyjedzie do poniedziałku do Nowej Szkocji z USA, zaś w drodze do Alberty, gdzie cały czas trwają pożary, jest 200 strażaków z RPA – poinformował Blair.


Podczas czwartkowej konferencji prasowej, gdzie pięcioro federalnych ministrów przekazywało najnowsze dane, podkreślono, że lato może być wyzwaniem pod względem pożarów w różnych częściach Kanady. „Te warunki, w tak wczesnych miesiącach, są bez precedensu” - podkreślił Blair. Minister zasobów naturalnych Jonathan Wilkinson wskazał, że wśród skutków zmian klimatu jest właśnie większa liczba pożarów.


Cytowany w mediach minister zasobów naturalnych Nowej Szkocji Tory Rushton przekazał, że w tym roku w prowincji zarejestrowano ok. 190 pożarów, podczas gdy przez cały rok 2022 było ich 157. Największy obecnie pożar w lasach na terenach Shelbourne County jest największym pożarem lasu w historii prowincji, zaś palący się od kilku dni las w pobliżu stolicy Nowej Szkocji, Halifaksu, który zniszczył 150 domów, został opanowany w połowie.


Rząd Kanady ogłosił też przekazanie prawie 38 mln CAD na szkolenia i zatrudnienie 300 strażaków i 125 strażników na terenach, gdzie mieszkają społeczności Indian. Jednocześnie we wspólnym projekcie realizowanym z międzynarodowym stowarzyszeniem strażaków, Kanada będzie szkolić strażaków wyspecjalizowanych w gaszeniu pożarów na terenach, gdzie miasta i osady sąsiadują z lasami.


Władze uruchomiły też wspólnie z Czerwonym Krzyżem i innymi organizacjami charytatywnymi programy pomocy finansowej. Do każdej wpłaty dokonanej przez Kanadyjczyków rząd federalny dodaje pieniądze z budżetu. Na pomoc dla Alberty zebrano w ten sposób 20 mln CAD, podobny program ruszył dla Nowej Szkocji, a kolejny dla Terytoriów Północnozachodnich.


Z Toronto Anna Lach (PAP)


lach/ ap/


Kraj i świat

2023-10-03, godz. 18:50 USA/ Pierwsza w historii firma została ukarana za zaśmiecanie kosmosu Władze USA po raz pierwszy w historii nałożyły grzywnę na firmę, która zostawiła starego satelitę na orbicie okołoziemskiej. Federalna Komisja Łączności… » więcej 2023-10-03, godz. 18:50 W. Brytania/ Szefowa MSW: nadchodzi huragan masowej imigracji Świat stoi wobec nadchodzącego huraganu masowej imigracji - ostrzegła we wtorek brytyjska minister spraw wewnętrznych Suella Braverman w przemówieniu wygłoszonym… » więcej 2023-10-03, godz. 18:50 Gdańsk/ Europoseł Patryk Jaki (SuW) ma przeprosić Agnieszkę Pomaską (KO); zapadł wyrok w procesie wyborczym Sąd Okręgowy w Gdańsku we wtorek w procesie wyborczym nakazał europosłowi Patrykowi Jakiemu m.in. przeproszenie w mediach społecznościowych posłankę KO… » więcej 2023-10-03, godz. 18:40 Piłkarska LM - starcie Napoli z Realem Madryt w cieniu trzęsienia ziemi Wtorkowe starcie Napoli z Realem Madryt uważane jest za hit 2. kolejki piłkarskiej Ligi Mistrzów. W poniedziałek wieczorem Neapol nawiedziło trzęsienie ziemi… » więcej 2023-10-03, godz. 18:40 Wyjątkowy miniserial "Światło, którego nie widać" 2 listopada w katalogu Netflix Tej jesieni na platformie Netflix z pewnością nie zabraknie mocnych tytułów, a tym, który już teraz warto zapamiętać, jest miniserial „Światło, którego… » więcej 2023-10-03, godz. 18:40 Lubuskie/ W Długoszynie wybuchł gaz z butli, dwie osoby lekko poszkodowane W jednym z mieszkań we wsi Długoszyn, w pow. sulęcińskim (Lubuskie) doszło do wybuchu gazu, prawdopodobnie ulatniającego się z nieszczelnej butli. Dwie… » więcej 2023-10-03, godz. 18:40 UE/ Europarlament za zaostrzeniem przepisów, które mają chronić dziennikarzy W reakcji na rosnące zagrożenie wolności mediów i ich rentowności Parlament Europejski przyjął we wtorek stanowisko w sprawie przepisów, które mają poprawić… » więcej 2023-10-03, godz. 18:40 Polska 2050: Złożyliśmy skargę do SN na uchwałę PKW ws. referendum Złożyliśmy skargę na uchwałę PKW ws. referendum - poinformowali we wtorek wiceprzewodniczący Polski 2050 Michała Kobosko oraz Stanisław Zakroczymski… » więcej 2023-10-03, godz. 18:40 Pomorskie/ IMGW ostrzega przed silnym wiatrem i gwałtownym wzrostem stanu wody w Bałtyku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia I i II stopnia przed silnym wiatrem w woj. pomorskim. Hydrolodzy przewidują także wzrost poziomu… » więcej 2023-10-03, godz. 18:30 Prognoza pogody na 4 i 5 października Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, północna i wschodnia Europa będzie jeszcze w zasięgu niżu, którego ośrodek przemieści się nad… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »