Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-01, 21:00 Autor: PAP

UE/ Szynkowski vel Sęk w liście do Reyndersa: informacje, że komisja ds. badania wpływów Rosji może ograniczyć prawo startu w wyborach, są nieprawdziwe

Rozpowszechnia się wiele nieprawdziwych informacji m.in. o tym, że komisji ds. badania wpływów Rosji może ograniczyć prawo startu w wyborach parlamentarnych; tymczasem nie ma kompetencji ani do skazania na karę pozbawienia wolności, ani do wydawania orzeczeń, mogą to zrobić tylko sądy - informuje minister ds. europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk w liście do komisarza UE ds. sprawiedliwości Didiera Reyndersa, do którego dotarła PAP.

Reynders w środę w PE poinformował, że wysłał list do polskiego ministra w związku z obawami, jakie Komisja Europejska żywi wobec ustawy o komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022. Szynkowki vel Sęk odpowiedział komisarzowi w czwartek.


W liście, który widziała PAP, polski minister przekonuje, że mimo iż powołanie komisji leży w kompetencjach krajowych polskiego parlamentu, polskie władze są gotowe wyjaśnić wszelkie ewentualne błędne interpretacje i wątpliwości.


Szynkowski vel Sęk na wstępie wskazuje, że skala i zakres rosyjskiego wpływu na bezpieczeństwo wewnętrzne, to jedno z największych wyzwań, przed którymi stoi dziś wiele państw UE, a Rosja przez dziesięciolecia wykorzystywała wiele narzędzi wpływania na decyzje polityczne w Europie, mając na celu przede wszystkim tworzenie zależności w dostawach energii oraz w dostępie do surowców naturalnych. Poprzez te zależności – jak podkreśla - Rosja zamierzała wpływać na decyzje polityczne UE i jej państw członkowskich.


Informuje, że szeroko wykorzystywano korupcję w różnych postaciach, a wielu urzędników w całej Europie, w tym byłych szefów rządów największych państw UE, jest podejrzanych o wykonywanie obowiązków publicznych w sposób służący interesom Rosji, a następnie otrzymywanie korzyści, takich jak lukratywne stanowiska w rosyjskich spółkach państwowych. Niektórzy mogli zostać przekupieni bezpośrednio, inni poprzez różne sposoby, w tym kompromitujące materiały i szantaż.


„Polska, największe państwo członkowskie UE, sąsiadujące z Rosją, nie była wolna od takich wpływów. W celu przyznania społeczeństwu podstawowego prawa dostępu do informacji o sprawach państwa należy zbadać skalę i zasięg tego wpływu oraz podjąć działania, zmierzające do jego ograniczenia w przyszłości” – czytamy w liście.


Dlatego, jak informuje minister, Sejm uchwalił ustawę o komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022, którą następnie podpisał prezydent.


Jak podkreśla Szynkowski vel Sęk, obecnie rozpowszechnia się wiele nieprawdziwych informacji m.in. o tym, że komisja może ograniczyć prawo startu w wyborach parlamentarnych.


Podkreśla, że zgodnie z Konstytucją RP (art. 99 ust. 3) osoba nie może być wybrana do Sejmu lub Senatu tylko wtedy, gdy jest skazana prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego. Tymczasem komisja nie ma kompetencji ani do skazania na karę pozbawienia wolności, ani do wydawania orzeczeń – mogą to zrobić tylko sądy. Jak wskazuje, Państwowa Komisja Wyborcza, instytucja zajmująca się rejestracją komitetów i kandydatów do wyborów, potwierdziła to już w komunikacie z 31 maja.


Jak informuje, jedną z najbardziej niepokojących wprowadzających w błąd informacji rozpowszechnianych w przestrzeni publicznej jest kwestia braku kontroli sądowej decyzji komisji.


„Od każdej decyzji wydanej przez komisję przysługuje odwołanie do sądu administracyjnego, a następnie do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Zgodnie z art. 50 ust. 1 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi odwołanie od decyzji administracyjnej przysługuje każdej osobie, która ma w tym interes prawny (tj. której decyzja w jakikolwiek sposób dotyczy), prokuratorowi, Rzecznikowi Praw Obywatelskich i Rzecznikowi Praw Dziecka” – podkreśla.


Informuje, że komisja składać się będzie z dziewięciu członków wybieranych przez Sejm spośród kandydatów wskazanych przez wszystkie ugrupowania polityczne.


„Komisja będzie działać w oparciu o przepisy nowo uchwalonej ustawy oraz Kodeksu postępowania administracyjnego, nakładających restrykcyjne regulacje, w tym zasadę prawdy obiektywnej (obowiązek ustalenia wszystkich okoliczności faktycznych sprawy na podstawie wszystkich dostępnych dowodów – art. 7 kpk), zasadę in dubio pro reo (rozstrzyganie wszelkich wątpliwości na korzyść stron – art. 7a kp) oraz zasadę proporcjonalności (stosowanie środków zaradczych i podejmowanie działań tylko w niezbędnym zakresie – art. 7b kp)” - wskazuje.


W poniedziałek prezydent Andrzej Duda poinformował o podpisaniu ustawy o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022. Dodał, że ustawę skieruje w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego. We wtorek ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw; w środę weszła w życie.


Ustawę krytykują ugrupowania opozycyjne, według których jest ona niekonstytucyjna i narusza zasady demokratycznego państwa prawa. Opozycja zapowiedziała, że nie zaproponuje swych przedstawicieli do tej komisji.


Z Brukseli Łukasz Osiński, z Warszawy Rafał Białkowski (PAP)


luo/ rbk/ mal/


Kraj i świat

2023-09-29, godz. 21:20 1. liga żużlowa - ROW - Falubaz 40:50 w pierwszym meczu finałowym Pierwszy mecz finałowy: ROW Rybnik - Enea Falubaz Zielona Góra 40:50. Rewanż 8 października w Zielonej Górze. Punkty: ROW Rybnik: Brady Kurtz 18, Patryk… » więcej 2023-09-29, godz. 21:20 USA/ Zatrzymano podejrzanego w związku morderstwem rapera Tupaca Shakura w 1996 roku Policja w Las Vegas zatrzymała w piątek Duane'a “Keffe D” Davisa podejrzanego w związku morderstwem słynnego amerykańskiego rapera Tupaca Shakura w 1996… » więcej 2023-09-29, godz. 21:20 D. Tusk: Marsz Miliona Serc - to nie jest marsz żadnej partii 'Marsz Miliona Serc', który w niedzielę 1 października przejdzie ulicami Warszawy, nie jest to marsz żadnej partii - podkreślił w piątek w TVN24 lider Platformy… » więcej 2023-09-29, godz. 21:10 Ekstraklasa piłkarska - Stal - Korona 2:3 (opinie) Po meczu piłkarskiej ekstraklasy PGE FKS Stal Mielec - Korona Kielce (2:3) powiedzieli: Kamil Kuzera (trener Korony): 'Zacznę od tego, że dziękuje naszym… » więcej 2023-09-29, godz. 21:10 Ekstraliga hokejowa - KH Energa - GKS Katowice 2:3 KH Energa Toruń - GKS Katowice 2:3 (1:0, 0:2, 1:1). Bramki: 1:0 Mirko Djumic (10), 1:1 Kacper Maciaś (31), 1:2 Ben Sokay (32), 1:3 Olli IIsakka (50), 2:3… » więcej 2023-09-29, godz. 21:00 Ukraina/ Władze: zawiesiliśmy status węgierskiego banku OTP jako jednego z międzynarodowych sponsorów wojny Zawiesiliśmy status węgierskiego banku OTP, a także pięciu greckich firm przewozowych jako międzynarodowych sponsorów inwazji Rosji na nasz kraj; mamy nadzieję… » więcej 2023-09-29, godz. 21:00 Premier: to partia D. Tuska w Brukseli żąda od PE zajęcia się tzw. paktem migracyjnym; nie dajmy się nabrać To partia Donalda Tuska w Brukseli żąda od Parlamentu Europejskiego, jak najszybszego zajęcia się tzw. paktem migracyjnym; nie dajmy się nabrać na ich oszustwa… » więcej 2023-09-29, godz. 21:00 Lubuskie/ Koniec utrudnień w ruchu na A2 w kierunku Świecka Przywrócono ruch w kierunku Świecka na autostradzie A2 na wysokości miejscowości Pniów (Lubuskie). Przez kilka godzin odbywał się on objazdem po dwóch… » więcej 2023-09-29, godz. 21:00 D. Tusk: dobre relacje i wsparcie dla Ukrainy, to być może kwestia egzystencjalna dla Polski Dobre relacje i wsparcie dla Ukrainy, niepodległość Ukrainy, jej obecność we wspólnocie obronnej i europejskiej, to jest dla nas, być może, kwestia egzystencjalna:… » więcej 2023-09-29, godz. 21:00 Komunikat Totalizatora Sportowego (29-09-2023) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wyniki i wygrane w grze Eurojackpotw dniu 2023-09-29Wyniki5 liczb ze zbioru 50… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »