Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-01, 20:20 Autor: PAP

Rumunia/ Ambasador USA: Węgry powinny szanować integralność innych państw UE

Podobnie jak wszystkie państwa Unii Europejskiej, Węgry powinny szanować system polityczny i integralność terytorialną innych państw członkowskich, zgodnie z zasadami, na których przystępowały do UE - oświadczyła w wywiadzie dla portalu G4Media ambasador USA w Rumunii Kathleen Kavalec.

Ambasador została zapytana, czy uważa, że rząd w Budapeszcie prowadzi działania rewizjonistyczne w Rumunii. Było to nawiązanie do ostatniej wizyty w tym kraju prezydent Węgier Katalin Novak, która wywołała kolejne napięcie dyplomatyczne na linii Budapeszt-Bukareszt.


Pod koniec maja rumuńskie MSZ wydało oświadczenie krytykujące publikowane przez prezydent Novak treści na Facebooku w związku z jej prywatną wizytą w Rumunii, podczas której uczestniczyła w pielgrzymce zielonoświątkowej w Csiksomlyo (rum. Sumuleu Ciuc) w Siedmiogrodzie (rum. Transylwania), gdzie żyje liczna węgierskojęzyczna mniejszość etniczna Szeklerów.


Novak opublikowała na swoim Facebooku krótkie wideo z wizyty w Rumunii, opatrując je zdaniem zaczerpniętym z hymnu Szeklerów: „Nie pozwól, by Erdely (węgierska nazwa Transylwanii – PAP) zginął, nasz Boże!”.


(https://www.facebook.com/novak.katalin.official/videos/3518346508454319/)


„Pomimo wielokrotnych wezwań strony rumuńskiej do wykazania powściągliwości w publicznych oświadczeniach i komunikatach w czasie prywatnych wizyt węgierskich urzędników i polityków w Rumunii, pojawiły się nieodpowiednie komunikaty publiczne, takie jak ten wymierzony w historyczny region Rumunii” – napisało w niedzielnym komunikacie rumuńskie MSZ.


Węgrzy stanowią w niespełna 20-milionowej Rumunii największą mniejszość etniczną, liczącą – według najnowszego spisu z 2021 roku - około 1 mln osób. Mieszkają głównie na terenie Siedmiogrodu, który został przyłączony do Rumunii w 1918 roku po rozpadzie Austro-Węgier, co potwierdził traktat w Trianon z 1920 roku.


Z Budapesztu Marcin Furdyna (PAP)


mrf/ mal/


arch.


Kraj i świat

2023-10-01, godz. 13:00 B. Szydło: my nie potrzebujemy papierowych serduszek, my mamy serca bijące dla Polski My nie potrzebujemy papierowych serduszek, my mamy serca bijące dla Polski - powiedział w niedzielę w Katowicach była premier Beata Szydło przed konwencją… » więcej 2023-10-01, godz. 13:00 J. Sasin: nie pozwólmy, by opozycja dalej wyprzedawała majątek państwowy Ludzie opozycji mówią, że dalej będą prywatyzować; nie dajmy im znowu tego zrobić, nie pozwólmy na wyprzedaż naszego majątku narodowego - powiedział… » więcej 2023-10-01, godz. 13:00 Śląskie/ Muzeum w Tychach gromadzi pamiątki i wspomnienia o fabryce Fiata Muzeum Miejskie w Tychach gromadzi pamiątki i wspomnienia pracowników działającej w tym mieście od blisko pół wieku fabryki samochodów Fiata, obecnie należącej… » więcej 2023-10-01, godz. 13:00 W Warszawie ruszył "Marsz Miliona Serc" W niedzielę w Warszawie z ronda Dmowskiego ruszył organizowany przez Koalicję Obywatelską 'Marsz Miliona Serc'; manifestanci przejdą ulicami Marszałkowską… » więcej 2023-10-01, godz. 13:00 Warszawa/ Cała trasa "Marszu Miliona Serc" zamknięta dla ruchu Cała trasa 'Marszu Miliona Serc', który z ronda Dmowskiego przejdzie w niedzielę na rondo ' Radosława', jest zamknięta dla ruchu - podaje Zarząd Transportu… » więcej 2023-10-01, godz. 13:00 Niemcy/ Szef E.ON: Niemcy nie chronią infrastruktury krytycznej przed cyberatakami Niemcy nie chronią infrastruktury krytycznej przed cyberatakami - powiedział w niedzielę dziennikowi 'Financial Times' Leonhard Birnbaum, dyrektor generalny… » więcej 2023-10-01, godz. 13:00 M. Błaszczak: Polska jest bezpieczna, kiedy rządzi PiS Polska jest bezpieczna, kiedy rządzi Prawo i Sprawiedliwość. To my odtwarzamy jednostki wojskowe i powołujemy nowe do życia - powiedział szef MON Mariusz… » więcej 2023-10-01, godz. 13:00 R.Biedroń: dziewczyny, idźcie na wybory, wasze prawa muszą stać się naszą siłą (krótka5) Dziewczyny, idźcie na wybory; wasze prawa muszą dzisiaj stać się naszą siłą 15 października - zwrócił się do kobiet współprzewodniczący Nowej Lewicy… » więcej 2023-10-01, godz. 12:50 Nieoficjalne dane Policji: na rondzie Dmowskiego jest 60 tys. osób; łącznie na trasie marszu jest do tej pory do 100… Na rondzie Dmowskiego, gdzie rozpoczął się 'Marsz Miliona Serc', jest 60 tysięcy osób - wynika z nieoficjalnych danych Policji. Według nieoficjalnych szacunków… » więcej 2023-10-01, godz. 12:50 D. Tusk do manifestujących: jest dla mnie wielką radością, że jesteśmy tu dzisiaj wszyscy razem (krótka4) Jest dla mnie wielką radością, takim publicznym szczęściem, że jesteśmy tu dzisiaj wszyscy razem - powiedział w niedzielę szef PO Donald Tusk do uczestników… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »