Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-01, 19:50 Autor: PAP

Płock/ Przy siedzibie PERN posadzono dąb upamiętniający Ignacego Łukasiewicza

Pracownicy PERN, zarządzającego w Polsce m.in. siecią baz i rurociągów naftowych, zasadzili w ogrodzie przy siedzibie spółki w Płocku (Mazowieckie) dąb szypułkowy, aby upamiętnić Ignacego Łukasiewicza, farmaceutę, założyciela pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej i wynalazcę lampy naftowej.

Informując w czwartek o posadzeniu dębu, PERN zwrócił uwagę, że Ignacy Łukasiewicz (1822-1882) "to postać godna naśladowania dla młodych pokoleń wynalazców". "Farmaceuta i przedsiębiorca, założyciel pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej, wynalazca lampy naftowej, pionier przemysłu naftowego w Europie, ale także działacz niepodległościowy. Wszystkie te elementy, które mogłyby złożyć się na kilka życiorysów, składają się na dokonania Ignacego Łukasiewicza – ojca przemysłu naftowego" - podkreśliła spółka.


Jak ocenił prezes PERN Mirosław Skowron, "pomysły i wynalazki Ignacego Łukasiewicza bez wątpienia zmieniły bieg historii XX wieku". "PERN jako spółka, która specjalizuje się w tematyce ropy naftowej i produktów jej rafinacji, kultywuje pamięć o tym wybitnym Polaku. Dzisiaj sadzimy młody dąb, ku pamięci Ignacego Łukasiewicza. Ten dąb będzie wyjątkowym drzewem w naszym firmowym ogrodzie" - dodał.


PERN wspomniał, że dąb szypułkowy "jest cennym drzewem długowiecznym, którego długość życia wynosi przeciętnie sześćset, do nawet tysiąca lat". "Jest to majestatyczne drzewo będące symbolem mądrości i siły, a także trwałości, stabilności i długowieczności" - zaznaczyła spółka.


PERN to państwowy podmiot, strategiczny dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, zarządzający m.in. rurociągami tłoczącymi ropę naftową do rafinerii Grupy Orlen w Płocku i w Gdańsku, a także do dwóch rafinerii w Niemczech, oraz posiadający na terenie kraju bazy magazynowe surowca i paliw. (PAP)


autor: Michał Budkiewicz


mb/


Kraj i świat

2023-10-04, godz. 12:20 Turniej WTA w Pekinie - Światek wygrała pierwszego seta z Linette Rozstawiona z numerem drugim Iga Świątek wygrała pierwszego seta z Magdą Linette 6:1 w 1/8 finału turnieju WTA na twardych kortach w Pekinie. To pierwsze… » więcej 2023-10-04, godz. 12:20 Premier: poleciłem ministrowi rolnictwa przygotowanie schematu rekompensat za straty, które ponieśli rolnicy Usłyszałem, że ze względu na szczególnie ciepły wrzesień rolnicy ponieśli straty na uprawach kalafiorów czy brokułów; poleciłem ministrowi rolnictwa… » więcej 2023-10-04, godz. 12:20 Diane Kruger, wyznała, że Brad Pitt pomógł jej poradzić sobie z ciężarem sławy po premierze "Troi" Choć przed występem w „Troi” Diane Kruger miała już na swoim koncie kilka ról filmowych, to dopiero ten film Wolfganga Petersena zapewniła jej sławę… » więcej 2023-10-04, godz. 12:20 Diane Kruger wyznała, że Brad Pitt pomógł jej poradzić sobie z ciężarem sławy po premierze "Troi" Choć przed występem w „Troi” Diane Kruger miała już na swoim koncie kilka ról filmowych, to dopiero ten film Wolfganga Petersena zapewniła jej sławę… » więcej 2023-10-04, godz. 12:20 Prace tegorocznych noblistów „dodały koloru do nanotechnologii” (krótka 2) Prace tegorocznych noblistów w dziedzinie chemii pozwoliły stworzyć m.in. ekrany telewizorów i komputerów, które lepiej oddają kolory i są jaśniejsze… » więcej 2023-10-04, godz. 12:20 Premier: musimy chronić nasze dzieci w internecie, w państwie polskim nie ma zgody na pedofilię Musimy chronić nasze dzieci w internecie. W państwie polskim nie ma zgody na pedofilię, na tolerowanie zwyrodnialców - podkreślił premier Mateusz Morawiecki… » więcej 2023-10-04, godz. 12:20 Katowice/ Odsłonięto mural poświęcony Zbigniewowi Wodeckiemu Mural poświęcony Zbigniewowi Wodeckiemu odsłonięto w środę w Katowicach. Wizerunek uśmiechniętego artysty umieszczono na ścianie jednego z powstających… » więcej 2023-10-04, godz. 12:10 Słowacja/ W odpowiedzi na kontrole na granicach z Polską, Czechami i Austrią, rząd wprowadza kontrole na granicy z… Rząd Słowacji zdecydował w środę o wprowadzeniu wyrywkowych kontroli na granicy z Węgrami. To reakcja na kontrole na granicach Słowacji z Polską, Czechami… » więcej 2023-10-04, godz. 12:10 Watykan/ Papież: dokonaliśmy postępu technologicznego, ale zagrażamy naszemu własnemu przetrwaniu Papież Franciszek w ogłoszonym w środę dokumencie na temat kryzysu klimatycznego „Laudate Deum” napisał: „Dokonaliśmy imponującego i zdumiewającego… » więcej 2023-10-04, godz. 12:10 Wietnam/ Media: chrześcijanin skazany na osiem lat więzienia za „podważanie polityki jedności” kraju Wietnamski sąd skazał chrześcijańskiego działacza Rlan Thiha na osiem lat więzienia za „podważanie polityki jedności”; zarzucono mu spiskowanie w celu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »