Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-01, 18:40 Autor: PAP

Płock/ Prawdopodobnie w lipcu ruszy ponownie system wypożyczalni rowerów, tym razem 4G

Prawdopodobnie w lipcu ruszy ponownie system Płockiego Roweru Miejskiego, który będzie funkcjonował w nowej odsłonie z fabrycznie nowymi jednośladami w technologii 4G. W czwartek Miejski Zarząd Dróg w Płocku (Mazowieckie) podpisał w tej sprawie umowę z konsorcjum spółek Orange Polska i Roovee.

Według tej umowy, która będzie obowiązywać do 2025 r., w ramach systemu Płockiego Roweru Miejskiego będzie działać 29 stacji rowerowych, gdzie dostępnych będzie 290 jednośladów w technologii 4G, fabrycznie nowych, przy czym 20 z nich będzie wyposażonych w foteliki dla dzieci.


Jak powiedział dyrektor handlowy Orange Polska Rafał Jabłoński, zawarta umowa przewiduje uruchomienie system Płockiego Roweru Miejskiego w ciągu dwóch miesięcy. „Natomiast będziemy robić wszystko, żeby to było jak najszybciej, żeby na początku wakacji system był już dostępny” - podkreślił. Dodał, iż wstępnie planowany termin to początek lipca. „Ale na razie konkretnego terminu nie mogę podać” - zaznaczył.


Z końcem 2022 r. wygasła umowa z poprzednim operatorem system Płockiego Roweru Miejskiego - spółką Nextbike, która obsługiwała tam wypożyczalnie rowerów przez pięć lat. W marcu Urząd Miasta Płocka wybrał w przetargu konsorcjum spółek Orange Polska i Roovee na nowego operatora. Spółka NB Serwis, która odpadła w tym postepowaniu, złożyła odwołanie. Krajowa Izba Odwoławcza wszystkie podnoszone zarzuty ostatecznie odrzuciła w maju.


„Dzisiaj ostatecznie możemy podpisać umowę” - podkreślił podczas czwartkowej konferencji prasowej przed Urzędem Miasta, gdzie zaprezentowano m.in. rower w technologii 4D, prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. Przypomniał, że w ogłoszonym w styczniu przetargu konsorcjum spółek Orange Polska - lider konsorcjum oraz Roovee z ofertą złożyło tańszą ofertę - na prawie 3,3 mln zł, „co mieściło się w kwocie zarezerwowanej w budżecie”.


Dotychczas system Płockiego Roweru Miejskiego działał każdego roku w sezonie rozpoczynającym się 1 kwietnia i kończącym 30 listopada. Podpisana w czwartek umowa zakłada, że taki termin – z wyjątkiem bieżącego sezonu, ze względu na opóźnienie wynikające z przedłużającej się finalizacji procedury przetargowej – będzie obowiązywał także w 2024 r. i 2025 r.


Jak informował już wcześniej Urząd Miasta Płocka, każdy rower 4G będzie wyposażony - w tylnej części, pod bagażnikiem - w komputer pokładowy i GPS, co umożliwi wypożyczenie jednośladu, przy czym po rejestracji w systemie można będzie skorzystać z aplikacji i kodu QR lub posłużyć się numerem telefonu komórkowego, na którym odebrać będzie można numer PIN do wypożyczenia.


Rowery będzie można wypożyczać i oddawać w specjalnie wyznaczonych i oznakowanych poziomą linią strefach, w których staną konwencjonalne stojaki - każda z 29. stref będzie miała powierzchnię ok. 35-40 metrów kw.; zostaną one wyznaczone w tych samych miejscach, w których funkcjonowały stacje poprzednich edycji systemu Płockiego Roweru Miejskiego.


Pozostawienie roweru poza wyznaczoną strefą, jak zapowiedział wcześniej płocki Urząd Miasta, „będzie wiązało się z koniecznością uiszczenia kary w wysokości 180 zł”. Poza tym cennik usługi wypożyczeń jednośladów nie zmieni się - nadal pierwsze 20 minut jazdy będzie za darmo, pierwsza godzina będzie kosztować 1 zł, dwie - 2 zł. (PAP)


Autor: Michał Budkiewicz


mb/ skr/


Kraj i świat

2023-10-03, godz. 19:30 Premier: Donald Tusk jest politycznym mężem Angeli Merkel Partia Donalda Tuska głosuje w Brukseli za przyspieszeniem przyjęcia paktu migracyjnego. Gdyby rzeczywiście byli przeciwko nielegalnej imigracji, to zagłosowaliby… » więcej 2023-10-03, godz. 19:20 Wielkopolskie/ Ponad 28,5 mln euro wsparcia dla samorządów ze wschodu regionu Łącznie ponad 28,5 mln euro otrzymało 21 samorządów wschodniej części województwa wielkopolskiego tworzących dwa związki Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych… » więcej 2023-10-03, godz. 19:00 Radom/ Sześciu muzyków w finale Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa Pendereckiego Utwory sześciu kompozytorów z Polski, Hiszpanii, Niemiec, Dani Włoch i USA zostały zakwalifikowane do drugiego etapu V Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego… » więcej 2023-10-03, godz. 19:00 Współpraca dwustronna i bezpieczeństwo w regionie tematami rozmowy ministrów obrony Polski i Słowenii Rozwój współpracy dwustronnej oraz sytuacja bezpieczeństwa w regionie to główne tematy wtorkowej rozmowy szefa MON Mariusza Błaszczaka z ministrem obrony… » więcej 2023-10-03, godz. 19:00 UE/ KE: 61 mln euro z Funduszu Spójności na modernizację linii kolejowej między Gdynią a Słupskiem We wtorek Komisja Europejska zatwierdziła inwestycję o wartości ponad 61 mln euro ze środków Funduszu Spójności na lata 2014-2020 na modernizację linii… » więcej 2023-10-03, godz. 19:00 USA/ Syn prezydenta Bidena nie przyznał się w sądzie do nielegalnego posiadania broni Syn prezydenta USA Joe Bidena, Hunter Biden, nie przyznał się przed sądem do nielegalnego posiadania broni. Przesłuchanie w tej sprawie odbyło się we wtorek… » więcej 2023-10-03, godz. 18:50 USA/ Pierwsza w historii firma została ukarana za zaśmiecanie kosmosu Władze USA po raz pierwszy w historii nałożyły grzywnę na firmę, która zostawiła starego satelitę na orbicie okołoziemskiej. Federalna Komisja Łączności… » więcej 2023-10-03, godz. 18:50 W. Brytania/ Szefowa MSW: nadchodzi huragan masowej imigracji Świat stoi wobec nadchodzącego huraganu masowej imigracji - ostrzegła we wtorek brytyjska minister spraw wewnętrznych Suella Braverman w przemówieniu wygłoszonym… » więcej 2023-10-03, godz. 18:50 Gdańsk/ Europoseł Patryk Jaki (SuW) ma przeprosić Agnieszkę Pomaską (KO); zapadł wyrok w procesie wyborczym Sąd Okręgowy w Gdańsku we wtorek w procesie wyborczym nakazał europosłowi Patrykowi Jakiemu m.in. przeproszenie w mediach społecznościowych posłankę KO… » więcej 2023-10-03, godz. 18:40 Piłkarska LM - starcie Napoli z Realem Madryt w cieniu trzęsienia ziemi Wtorkowe starcie Napoli z Realem Madryt uważane jest za hit 2. kolejki piłkarskiej Ligi Mistrzów. W poniedziałek wieczorem Neapol nawiedziło trzęsienie ziemi… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »