Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-01, 17:20 Autor: PAP

Premier Morawiecki: chcemy zaproponować szybką ścieżkę wejścia Mołdawii do UE

Chcemy zaproponować szybką ścieżkę wejścia Mołdawii do Unii Europejskiej; wysyłamy jednoznaczny sygnał dla obywateli Mołdawii, że jesteśmy z wami i wierzymy w to, że Rosja nie poważy się na zaatakowanie Mołdawii - oświadczył w czwartek w Kiszyniowie premier Mateusz Morawiecki.

"Po jednej stronie mamy dość wolno mielące młyny biurokratyczne Komisji Europejskiej i Unii Europejskiej, a z drugiej strony - zdecydowane, czasem błyskawiczne, ataki ze strony Rosji, także ataki, które mają na celu zdestabilizowanie Mołdawii" - ocenił Morawiecki podczas konferencji prasowej w stolicy Mołdawii.


Jak wskazał, właśnie symbolicznie w czwartek w stolicy Mołdawii odbywa się szczyt Europejskiej Wspólnoty Politycznej, w którym bierze udział. "Właśnie dlatego wysyłamy jednoznaczny sygnał dla Mołdawii i do Mołdawii, dla obywateli Mołdawii, że jesteśmy z wami i wierzymy w to, że Rosja nie poważy się na zaatakowanie Mołdawii, ale pokazujemy także naszą determinację w obronie wolnych państw, jakim jest państwo ukraińskie z determinacją walczące o swoją wolność" - podkreślił polski premier.


"Chcemy zaproponować szybką ścieżkę wejścia Mołdawii do UE. To jest niewielki kraj, terytorialnie i liczbą ludności" - powiedział Morawiecki. Dodał, że "myślenie, jak to się mówi w żargonie angielskim +out of the box+, czyli myślenie poza schematami, poza standardami, jest dziś Europie potrzebne, myślenie strategiczne. I o tym również mówiłem tutaj wobec wszystkich przywódców, zabierając głos w sprawie bezpieczeństwa i spotkało to się to z pozytywnym responsem, z pozytywną odpowiedzią" - zaznaczył szef rządu.


Premier wymienił główne punkty, wokół których skupiała się problematyka czwartkowego spotkania i wskazał na "przyspieszenie ścieżki wejścia Mołdawii do UE, dodatkowe gwarancje bezpieczeństwa, walka z propagandą i z aspektami wojny hybrydowej prowadzonej wobec Mołdawii, a także przede wszystkim włączenie się Stanów Zjednoczonych w zapewnienie bezpieczeństwa w tej części Europy". (PAP)


autorzy: Marcin Jabłoński, Rafał Białkowski


mja/ rbk/ mal/


Kraj i świat

2023-10-03, godz. 18:00 R. Trzaskowski: my patrzymy w przyszłość i chcemy rozmawiać o konkretach; PiS chce mówić tylko o nas (krótka) W wyborach 15 października chodzi o przyszłość kolejnych pokoleń; my patrzymy w przyszłość i chcemy rozmawiać o konkretach, a oni tylko i wyłącznie… » więcej 2023-10-03, godz. 18:00 MSWiA: Przywrócenie tymczasowej kontroli na granicy polsko-słowackiej (komunikat) Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji informuje: 'Przywrócenie tymczasowej kontroli na granicy polsko-słowackiej Od środy, 4 października od… » więcej 2023-10-03, godz. 18:00 Niemcy/ Szef Muzeum Dzieci Polskich: ze 120-osobowej załogi niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci w Łodzi ukarano… Ze 120-osobowej załogi niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci przy ulicy Przemysłowej w Łodzi ukarano tylko trzech zbrodniarzy. Nie ukarano komendanta… » więcej 2023-10-03, godz. 17:50 Premier: koalicja Tuska rozważa naruszenie polsko-amerykańskiego sojuszu energetycznego Koalicja Tuska rozważa naruszenie polsko-amerykańskiego sojuszu energetycznego, to skrajna nieodpowiedzialność - stwierdził we wtorek premier Mateusz Morawiecki… » więcej 2023-10-03, godz. 17:50 Nigeria/ Wybuch w nielegalnej rafinerii ropy zabił co najmniej 18 osób Co najmniej 18 osób, w tym kobieta w ciąży, zginęło w wyniku eksplozji w nielegalnej rafinerii ropy naftowej w stanie Rivers w południowo-wschodniej Nigerii… » więcej 2023-10-03, godz. 17:50 Orlando Bloom dołączył do Katy Perry w obsadzie "Świnki Peppy" Twórcy brytyjskiego serialu animowanego 'Świnka Peppa' ujawniają kolejne niespodzianki, jakie szykują dla fanów tej produkcji. Po tym, jak tydzień temu ogłoszono… » więcej 2023-10-03, godz. 17:40 Malezja/ Z powodu zanieczyszczenia atmosfery władze zapowiadają zamykanie szkół i zasiewanie chmur Atmosfera nad Malezją jest tak zanieczyszczona, że rząd zapowiedział w poniedziałek zasiewanie chmur, polegające na rozpraszaniu z samolotów takich substancji… » więcej 2023-10-03, godz. 17:40 Warmińsko-Mazurskie/ Po śmiertelnym wypadku zablokowana dk 51 w Rogóżu Po zderzeniu dwóch samochodów osobowych i autobusu zablokowana jest droga krajowa nr 51 w Rogóżu (woj. warmińsko-mazurskie) - podała we wtorek GDDKiA. W… » więcej 2023-10-03, godz. 17:40 Prezydent Duda: relacje polsko-amerykańskie są na najwyższym poziomie w historii Relacje polsko-amerykańskie są na tak wysokim poziomie, na jakim do tej pory nigdy nie były w historii - powiedział we wtorek w Kielcach prezydent Andrzej… » więcej 2023-10-03, godz. 17:40 Turniej ATP w Pekinie - porażka Alcaraza, Sinner zagra z Miedwiediewem w finale Yannick Sinner zagra z Daniiłem Miedwiediewem w finale tenisowego turnieju ATP w Pekinie. W wtorek Włoch wygrał 7:6 (7-4), 6:1 z wiceliderem światowego rankingu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »