Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-01, 17:10 Autor: PAP

Premier Morawiecki: dostrzegana jest konieczność bliższej współpracy UE i NATO

Dostrzegliśmy konieczność bliższej współpracy Unii Europejskiej i NATO - przekazał w czwartek premier Mateusz Morawiecki, relacjonując przebieg szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej (EWP) w Kiszyniowie.

"Dostrzegliśmy konieczność doprowadzenia do bliższej współpracy obu bliskim nam organizacji, Unii Europejskiej i NATO" - powiedział premier Morawiecki.


"Polska jest członkiem i UE, i najsilniejszego sojuszu wojskowego w historii świata. Ale mamy po drugiej stronie bardzo zdeterminowanego przeciwnika, wobec którego musimy się nastawić na długie miesiące, długie kwartały, a być może nawet długie lata sporu, walki, wojny na Ukrainie" - mówił.


"Dlatego współpraca między NATO a UE będzie tym dobrym dodatkowym impulsem, wzmacniającym poziom bezpieczeństwa w całej wschodniej flance NATO i wschodniej części UE" - dodał.


Poinformował też, że wraz z premierem Czech, prezydentem Litwy, premierami z zachodniej Europy apelował, aby nie tracić "większego obrazu", czyli tego wszystkiego, co na całym świecie wiąże się z wojną na Ukrainie, tj. kryzysem energetycznym, rosyjską propagandą, wysokimi cenami energii i wysoką inflacją.


"Uwspólniliśmy nasze działania w tym zakresie i to jest niezwykle ważne, bo wszyscy razem musimy pracować nad tym, aby opinia publiczna w Polsce nie była faszerowana ruskimi kłamstwami" - powiedział.


Dodał, że z drugiej strony cały czas trzeba wspierać pieniędzmi i bronią walkę Ukrainy.


Premier Morawiecki podkreślił też, że Polska przekazała szereg materiałów stronie ukraińskiej w związku z porywaniem przez Rosję dzieci ukraińskich.


"To jest ten jeden z najsmutniejszych aspektów całej wojny, obok śmierci, obok ludzi ciężko rannych. Porwane dzieci - to przejaw ogromnego barbarzyństwa ze strony Rosji, napiętnowaliśmy to barbarzyństwo ze wszech miar" - zaznaczył premier.


Europejska Wspólnota Polityczna (EWP) - to organizacja, która wzmacnia współpracę państw europejskich, podzielających wspólne wartości demokratyczne. EWP wspólnie reagują na pilne wyzwania geopolityczne.


Pierwszy szczyt Europejskiej Wspólnoty Politycznej odbył się 6 października 2022 r. w Pradze i wzięły w nim udział 44 państwa. Kolejne szczyty będą odbywać się na przemian w państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz państwach partnerskich. (PAP)


autorzy: Piotr Śmiłowicz, Rafał Białkowski


pś/ rbk/


Kraj i świat

2023-10-01, godz. 13:00 B. Szydło: my nie potrzebujemy papierowych serduszek, my mamy serca bijące dla Polski My nie potrzebujemy papierowych serduszek, my mamy serca bijące dla Polski - powiedział w niedzielę w Katowicach była premier Beata Szydło przed konwencją… » więcej 2023-10-01, godz. 13:00 J. Sasin: nie pozwólmy, by opozycja dalej wyprzedawała majątek państwowy Ludzie opozycji mówią, że dalej będą prywatyzować; nie dajmy im znowu tego zrobić, nie pozwólmy na wyprzedaż naszego majątku narodowego - powiedział… » więcej 2023-10-01, godz. 13:00 Śląskie/ Muzeum w Tychach gromadzi pamiątki i wspomnienia o fabryce Fiata Muzeum Miejskie w Tychach gromadzi pamiątki i wspomnienia pracowników działającej w tym mieście od blisko pół wieku fabryki samochodów Fiata, obecnie należącej… » więcej 2023-10-01, godz. 13:00 W Warszawie ruszył "Marsz Miliona Serc" W niedzielę w Warszawie z ronda Dmowskiego ruszył organizowany przez Koalicję Obywatelską 'Marsz Miliona Serc'; manifestanci przejdą ulicami Marszałkowską… » więcej 2023-10-01, godz. 13:00 Warszawa/ Cała trasa "Marszu Miliona Serc" zamknięta dla ruchu Cała trasa 'Marszu Miliona Serc', który z ronda Dmowskiego przejdzie w niedzielę na rondo ' Radosława', jest zamknięta dla ruchu - podaje Zarząd Transportu… » więcej 2023-10-01, godz. 13:00 Niemcy/ Szef E.ON: Niemcy nie chronią infrastruktury krytycznej przed cyberatakami Niemcy nie chronią infrastruktury krytycznej przed cyberatakami - powiedział w niedzielę dziennikowi 'Financial Times' Leonhard Birnbaum, dyrektor generalny… » więcej 2023-10-01, godz. 13:00 M. Błaszczak: Polska jest bezpieczna, kiedy rządzi PiS Polska jest bezpieczna, kiedy rządzi Prawo i Sprawiedliwość. To my odtwarzamy jednostki wojskowe i powołujemy nowe do życia - powiedział szef MON Mariusz… » więcej 2023-10-01, godz. 13:00 R.Biedroń: dziewczyny, idźcie na wybory, wasze prawa muszą stać się naszą siłą (krótka5) Dziewczyny, idźcie na wybory; wasze prawa muszą dzisiaj stać się naszą siłą 15 października - zwrócił się do kobiet współprzewodniczący Nowej Lewicy… » więcej 2023-10-01, godz. 12:50 Nieoficjalne dane Policji: na rondzie Dmowskiego jest 60 tys. osób; łącznie na trasie marszu jest do tej pory do 100… Na rondzie Dmowskiego, gdzie rozpoczął się 'Marsz Miliona Serc', jest 60 tysięcy osób - wynika z nieoficjalnych danych Policji. Według nieoficjalnych szacunków… » więcej 2023-10-01, godz. 12:50 D. Tusk do manifestujących: jest dla mnie wielką radością, że jesteśmy tu dzisiaj wszyscy razem (krótka4) Jest dla mnie wielką radością, takim publicznym szczęściem, że jesteśmy tu dzisiaj wszyscy razem - powiedział w niedzielę szef PO Donald Tusk do uczestników… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »