Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-01, 17:10 Autor: PAP

Rzeszów/ Zbiorowe zatrucie w jednej z restauracji, 7 osób w szpitalu

Siedmioro klientów restauracji "Rzeszuff" trafiło do szpitala. Powodem jest zatrucie pokarmowe. Większość osób jako przyczynę wskazywało kanapki z jajkami po benedyktyńsku - poinformował sanepid.

O zbiorowym zatruciu w restauracji przy Placu Wolności w Rzeszowie, poinformował w czwartek szef Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej Jaromir Ślączka. "Przyjęliśmy telefoniczne zgłoszenia dotyczące wystąpienia objawów jelitowych u trzech osób, które 28 maja spożywały posiłek w restauracji +Rzeszuff+. W tym samym dniu wszczęto dochodzenie epidemiologiczne oraz rozpoczęto kontrolę sanitarną w restauracji" – przekazał Jaromir Ślączka.


W czwartek do godziny 14 sanepid ustalił, że na zatrucie zostało narażonych 18 osób, u 15 wystąpiły objawy chorobowe, 7 zostało hospitalizowanych, wśród nich są 3 osoby z dodatnim wynikiem badania w kierunku Salmonella enteritidis. Wszystkie te osoby jadły posiłek w "Rzeszuff" od soboty 27 maja do poniedziałku 29 maja.


"Większość osób wskazała, że spożywała kanapki, w których składzie znajdowały się jajka po benedyktyńsku (niepodlegające kompletnej obróbce termicznej)" – poinformował Ślączka.


W trakcie kontroli w restauracji sanepid pobrał do badań surowce wchodzące w skład potraw oraz pobrano wymazy do badań bakteriologicznych personelu.


Restauracja została zamknięta. Tak będzie do czasu uzyskania wyników badań laboratoryjnych. (PAP)


autorka: Agnieszka Lipska


al/ jann/


Kraj i świat

2023-10-01, godz. 14:10 D. Tusk: tej siły już nic nie zatrzyma, zmiana jest nieuchronna (opis) Dzisiaj następuje wielka zmiana, ten moment to sygnał wielkiego polskiego odrodzenia. Tej siły już nic nie zatrzyma, olbrzym się obudził; zmiana jest nieuchronna… » więcej 2023-10-01, godz. 14:10 Turniej WTA w Pekinie - Linette awansowała do drugiej rundy debla Magda Linette i amerykańska tenisistka Peyton Stearns awansowały do drugiej rundy debla turnieju WTA 1000 w Pekinie. W niedzielę pokonały Włoszki Elisabettę… » więcej 2023-10-01, godz. 14:00 D. Tarczyński (PiS): Polska jest ostatnim bastionem normalności i bezpieczeństwa w Europie Polska jest ostatnim bastionem Europy, ostatnim bastionem normalności i bezpieczeństwa. Obiecujemy, że ochronimy nasze kobiety i Polskę. Nie doprowadzimy do… » więcej 2023-10-01, godz. 13:40 Niemcy/ Przewodniczący Centralnej Rady Żydów jest zaniepokojony poparciem dla partii AfD Przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster wyraził zaniepokojenie poparciem, jakie w sondażach deklarują ankietowani dla prawicowej… » więcej 2023-10-01, godz. 13:30 J. Owsiak do uczestników "Marszu Miliona Serc": jesteście wspaniałymi Polakami, którzy przyjechali tu rozmawiać o… Jesteście wspaniałymi Polakami, którzy przyjechali tu rozmawiać o Polsce; miejcie ten dzisiejszy spacer głęboko w sercu, by 15 października spotkać się… » więcej 2023-10-01, godz. 13:30 Rzecznik PiS: to największa w historii polskiej polityki konwencja polityczna To największa w historii polskiej polityki konwencja polityczna - powiedział w niedzielę rzecznik PiS Rafał Bochenek otwierając konwencję PiS w Katowicach… » więcej 2023-10-01, godz. 13:30 Hiszpania/ Liczba ofiar śmiertelnych pożaru w dyskotece w Murcji wzrosła do dziewięciu Co najmniej dziewięć osób zginęło w pożarze, który wybuchł w niedzielę nad ranem w znanej dyskotece 'Teatr' w Murcji w południowo - wschodniej Hiszpanii… » więcej 2023-10-01, godz. 13:20 R. Trzaskowski: chcemy Polski, w której to kobieta decyduje o swoim zdrowiu i życiu (krótka7) Chcemy Polski, w której to kobieta decyduje o swoim zdrowiu i o swoim życiu. Chcemy Polski, w której mundur jest szanowany, w której policja i służby mundurowe… » więcej 2023-10-01, godz. 13:20 D. Tusk: marsz jeszcze się nie zaczął, a jest już nas prawie milion (krótka8) Marsz jeszcze się nie zaczął, a jest już nas prawie milion. Pójdziemy Marszałkowską i wtedy dopiero Polska i Europa zobaczą, ilu nas dzisiaj jest. Niewyobrażalne… » więcej 2023-10-01, godz. 13:20 D.Tusk: jesteśmy zjednoczeni, z wiarą we własne siły (krótka9) Jesteśmy dzisiaj wszyscy zjednoczeni, z wiarą we własne siły. To jest ta zasadnicza zmiana dzisiaj, która jest widoczna gołym okiem - powiedział w niedzielę… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »