Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-01, 15:30 Autor: PAP

Poznań/Budynek Domu Książki odzyska dawną świetność

Pod koniec roku 2024 zakończyć się mają prace budowlane związane z rewitalizacją Domu Książki w centrum Poznania. Powstały w 1975 r. budynek stojący przy ul. Gwarnej jest jednym z najciekawszych przykładów poznańskiego modernizmu.

Po zakończeniu rewitalizacji obiekt ma wyglądać podobnie, jak wówczas, gdy oddawano go do użytku. Architekci odwołują się w projekcie do archiwalnych zdjęć i rysunków z tamtego czasu.


Jak powiedział PAP współautor projektu architektonicznego, znawca współczesnej architektury i wykładowca akademicki prof. Piotr Marciniak, Poznań ma szansę odzyskać bardzo istotny z punktu widzenia historii architektury miasta obiekt.


"To jeden z dwóch budynków w Poznaniu najlepiej spełniających pięć zasad nowoczesnej architektury, sformułowanych przez Le Corbusiera, współtwórcę modernizmu. Rewitalizacja pozwoli na odtworzenie pierwotnej bryły, układu elewacji, charakterystycznych elementów i detali, w tym unikatowej ceramiki na froncie budynku" – wyjaśnił.


Według planów na dolnych kondygnacjach znajdzie się księgarnia połączona z 300-metrową przestrzenią udostępnianą organizacjom o charakterze prospołecznym. Współpracę z nimi koordynować będzie Fundacja Dom Książki, której założycielami i fundatorami są współwłaściciele spółki będącej inwestorem projektu. Na pozostałych kondygnacjach znajdzie się 36 mieszkań.


Siedmiokondygnacyjny, żelbetowy Dom Książki został zbudowany w miejscu, gdzie przed wojną stała kamienica, zniszczona częściowo podczas działań wojennych. Po wojnie, przy ówczesnej ul. Lampego 13 powstał najpierw Dom Dziecka – tak nazywano wówczas sklepy z artykułami dla dzieci. Ten budynek jednak rozebrano, a w jego miejsce zaprojektowano właśnie przyszłą księgarnię.


"Jej budowa wpisywała się w bardzo szerokie przedsięwzięcie przebudowy śródmieścia Poznania wg planów z lat 60. Dom Książki jest więc częścią tego samego założenia urbanistycznego, co Okrąglak oraz znajdujący się przy ul. 27 Grudnia budynek Domaru, a tym samym jednym z najciekawszych w mieście zabytków architektury modernistycznej" - podali przedstawiciele inwestora.


Autorami oryginalnego projektu Domu Książki byli Bogdan Bednarek i Zygmunt Łomski. Księgarnia w Poznaniu była jedną z najnowocześniejszych w kraju. W ostatnich latach obiekt ulegał stopniowej degradacji. Dziś kojarzony jest głównie z nośnikiem reklam wizualnych - budynek ma świetną ekspozycję wynikającą z lokalizacji, zamykającej oś widokową Placu Wolności i ul. 27 Grudnia.


Obecny właściciel nieruchomości, to spółka Constructa Plus, która ma doświadczenie w prowadzeniu projektów rewitalizacyjnych. Z jej inicjatywy odbudowana została kamienica Żelazko przy ul. Ogrodowej w Poznaniu, jeden z najbardziej charakterystycznych budynków poznańskiego Starego Miasta. (PAP)


autor: Rafał Pogrzebny


rpo/ pat/


Kraj i świat

2023-09-24, godz. 16:50 Przywódcy Armenii i Azerbejdżanu spotkają się 5 października w Hiszpanii w obecności liderów Francji, Niemiec i… Premier Armenii Nikol Paszynian i prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew planują spotkać się na początku października w Hiszpanii, pomimo obecnej operacji azerbejdżańskiej… » więcej 2023-09-24, godz. 16:50 Ekstraklasa piłkarzy ręcznych - Wisła - Wybrzeże 31:20 Orlen Wisła Płock - Energa Wybrzeże Gdańsk 31:20 (18:11). Najwięcej bramek: dla Wisły - Tin Lucin 6, Lovro Mihic 5, Abel Serdio 3, Filip Michałowicz… » więcej 2023-09-24, godz. 16:50 Lubelskie/ Młody kierowca zginął w wypadku drogowym w Ułężu Młody kierowca samochodu osobowego zginął w wypadku drogowym, do którego doszło w niedzielę w miejscowości Ułęż (Lubelskie); nie miał zapiętych pasów… » więcej 2023-09-24, godz. 16:40 Superliga hokeistów na trawie - Grunwald bezlitosny dla beniaminka Hokeiści na trawie Grunwaldu Poznań dopiero w trzeciej kolejce superligi zanotowali pierwsze zwycięstwo w sezonie. Wicemistrzowie kraju rozgromili beniaminka… » więcej 2023-09-24, godz. 16:40 W. Kosiniak-Kamysz: maleje liczba grup producenckich, bo przedsiębiorcy czują się zaszczuci W ciągu ostatnich lat zmalała liczba grup producenckich, bo przedsiębiorcy czują się zaszczuci. Trzeba sprawić, że urzędy skarbowe były przyjazne i otwarte… » więcej 2023-09-24, godz. 16:30 Prezes PiS: Poprzednia władza w ciągu 8 lat wykazała niebywałą wręcz nieudolność w każdej dziedzinie Poprzednia władza w ciągu ich 8 lat wykazała niebywałą wręcz nieudolność w każdej dziedzinie i pokazała, że jest w stanie pójść tak daleko, by pozwolić… » więcej 2023-09-24, godz. 16:30 Wielkopolskie/ 50-letniemu skoczkowi nie otworzył się spadochron - mężczyzna zginał na miejscu 50-letni skoczek spadochronowy zginał w wypadku, do którego doszło w niedzielne popołudnie w Pile (woj. wielkopolskie). Z nieznanych przyczyn mężczyźnie… » więcej 2023-09-24, godz. 16:30 Paryż - siatkarki Brazylii i Dominikany wywalczyły kwalifikację olimpijską Siatkarki Brazylii pokonały Japonię 3:2 w ostatnim meczu turnieju kwalifikacyjnego w Tokio i uzyskały awans na igrzyska olimpijskie w Paryżu. Wystąpi w nich… » więcej 2023-09-24, godz. 16:30 Prezydent: dzięki sile tradycji i wspólnego działania wierzę, że Polska przetrwa kolejne stulecia (opis) Dzięki sile wynikającej z tradycji i wiary, że Polak potrafi - byleby tylko działać wspólnie i razem - wierzę, że Polska przetrwa kolejne stulecia budując… » więcej 2023-09-24, godz. 16:20 Kosowo/ Atak uzbrojonych mężczyzn na policjantów i prawosławny klasztor, nie żyje policjant i jeden z napastnikó… Uzbrojeni mężczyźni ukryli się w klasztorze, zginął policjant i jeden z napastników: w niedzielę sytuacja w północnym Kosowie jest chaotyczna, Kosowo… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »