Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-01, 15:20 Autor: PAP

Szczecin/ Z powodu oszczędności hejnał z magistratu nie będzie grany "na żywo"

Nagranie z głośnika zastąpi odgrywany "na żywo" szczeciński hejnał, który w południe rozbrzmiewa z budynku Urzędu Miasta przy placu Armii Krajowej. Zmiany pozwolą rocznie zaoszczędzić około 25 tys. zł.

"To rozwiązanie spowodowane oszczędnościami, ale też szansa na to, że ten hejnał dotrze w lepszej jakości do większej liczby słuchaczy. Zawsze w południe z wykorzystaniem naszego zmodernizowanego elektroakustycznego systemu będzie można w okolicach Urzędu Miasta ten hejnał usłyszeć" – przekazał rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Szczecinie Dariusz Sadowski.


"Do tej pory trębacz stał na balkonie po stronie Jasnych Błoni. Ten dźwięk roznosił się tylko w tamta stronę i tylko w tym najbliższym obszarze był słyszalny. Teraz można będzie go usłyszeć po obu stronach magistratu i na nieco większym obszarze, bo jednak elektroakustyczny system jest nieco donośniejszy i ma większe możliwości techniczne, niż naturalnie wybrzmiewająca trąbka, zwłaszcza pośród ulicznego ruchu i zgiełku" – wyjaśnił.


Hejnał Szczecina usłyszeć można codziennie o godz. 12 w okolicy Urzędu Miasta. Skomponowany został w 1995 roku przez Janusza Stalmierskiego.


"Bez hejnału odgrywanego +na żywo+ zdecydowanie da się funkcjonować, aczkolwiek na pewno nie będzie to już tak urokliwe jak dotychczas" – podkreśla Sadowski.


Dodał też, że niewykluczone, iż w przyszłości hejnał będzie ponownie odgrywany przez trębacza.


"Po pierwsze, liczymy na to, że jednak będzie można do tej tradycji wrócić, jeżeli ta sytuacja finansowa się poprawi, a po drugie w szczególnych dniach typu urodziny Szczecina czy Narodowe Święto Niepodległości będzie można usłyszeć hejnał +na żywo+ i to w specjalnej oprawie, bo na trzy trąbki" – wyliczał Sadowski.


Jak przekazał, zrezygnowanie z hejnalisty pozwoli w skali roku zaoszczędzić około 25 tys. zł


"Jeżeli mówimy o budżecie miasta, który wynosi 3 mld zł nie jest to oszałamiająca kwota, ale oszczędzanie polega na tym, żeby szukać takich poszczególnych, pojedynczych zadań, które w sumie dadzą większą kwotę. Stąd taka decyzja".(PAP)


Autorka: Małgorzata Miszczuk


misz/ ann/


Kraj i świat

2023-10-02, godz. 19:30 Portugalia-Hiszpania/ Rekordowe temperatury w październiku – ponad 37 stopni C W Portugalii i Hiszpanii kontynentalnej odnotowano w niedzielę i poniedziałek rekordowe jak na początek października temperatury powietrza - przekroczyły… » więcej 2023-10-02, godz. 19:30 Premier: w Parlamencie Europejskim posłowie PO głosują de facto za likwidacją państw narodowych 12 października Komisja Konstytucyjna Parlamentu Europejskiego ma głosować za przyjęciem zamian traktatowych. Propozycje, za którymi głosują posłowie PO… » więcej 2023-10-02, godz. 19:20 Premier w Stalowej Woli: zrepolonizowaliśmy część tego, co rozprzedała Platforma Obywatelska Zrepolonizowaliśmy część tego, co rozprzedali ci z PO - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki mówiąc o Hucie Stalowa Wola. Pokazał 'teczkę… » więcej 2023-10-02, godz. 19:20 MS: Otwarcie Sądu Rejonowego w Czeladzi (komunikat) Ministerstwo Sprawiedliwości informuje: Otwarcie Sądu Rejonowego w Czeladzi Wiceminister Katarzyna Frydrych dokonała dziś (2 października) uroczystego… » więcej 2023-10-02, godz. 19:20 Toruń/ Wręczono ok. 200 promes dla samorządów; w ramach wsparcia dla gmin popegeerowskich i na zabytki Ok. 200 promes dla samorządów wręczono w poniedziałek w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu w ramach VI edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych dla… » więcej 2023-10-02, godz. 19:10 Premier: polska wizja Jarosława Kaczyńskiego pomogła wyciągnąć Polskę z neoliberalnego dziadostwa PO Są dwie wizje Polski: jest polska wizja Jarosława Kaczyńskiego, która pomogła wyciągnąć Polskę z neoliberalnego dziadostwa PO i jest niemiecka wizja Donalda… » więcej 2023-10-02, godz. 19:10 Węgry/ Prezydent i premier gratulują Katalin Kariko Nagrody Nobla Najwyższe władze państwowe z prezydent Katalin Novak i premierem Viktorem Orbanem pogratulowały biochemiczce Katalin Kariko Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii… » więcej 2023-10-02, godz. 19:10 Lubelskie/ J. Sasin: dalsze rządy PiS dają szansę tym ziemiom na rozwój i gwarantują bezpieczeństwo Dalsze rządy PiS dają szansę tym ziemiom na rozwój i gwarantują bezpieczeństwo - powiedział w poniedziałek we Włodawie (Lubelskie) minister aktywów państwowych… » więcej 2023-10-02, godz. 19:10 Minister Telus: we wtorek spotkanie z ministrami Ukrainy i Litwy w sprawie tranzytu ukraińskiego zboża We wtorek rano będzie spotkanie online z ministrami Ukrainy i Litwy w sprawie tranzytu ukraińskiego zboża do litewskiego portu - powiedział PAP w poniedziałek… » więcej 2023-10-02, godz. 19:00 Minister Telus: spółka Elewarr rozpoczęła skup kukurydzy w cenie ok. 500 zł/t Spółka Elewarr rozpoczęła skup kukurydzy za ok. 500 zł za tonę; Orlen będzie kupował kukurydzę na biopaliwa - powiedział w poniedziałek minister rolnictwa… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »