Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-01, 00:10 Autor: PAP

USA/ NASA: Nie ma żadnych dowodów łączących obserwacje UFO z życiem pozaziemskim

Nie ma absolutnie żadnych przekonujących dowodów, łączących niewyjaśnione zjawiska z życiem pozaziemskim - powiedział w środę wiceszef NASA Dan Evans podczas publicznego spotkania zespołu agencji ds. UFO (UAP). Tymczasem szef zespołu w Pentagonie stwierdził, że liczba zaobserwowanych tajemniczych zjawisk w ostatnich latach wzrosła do ponad 800.

"Nie ma absolutnie żadnych przekonujących dowodów łączących niezidentyfikowane zjawiska anomalne z życiem pozaziemskim, lub czymkolwiek podobnym" - powiedział Evans, zastępca asystenta administratora NASA podczas telekonferencji prasowej po pierwszym publicznym spotkaniu ekspertów agencji, dotyczącym tych zjawisk.


Mimo to, podczas wielogodzinnego spotkania powołany przez NASA panel 16 niezależnych ekspertów przekonywał, że ścisłe i naukowe badanie niewyjaśnionych zjawisk - znanych obecnie pod akronimem UAP (niezidentyfikowane zjawiska anomalne), a niegdyś UFO (niezidentyfikowane obiekty latające) - jest potrzebne. Powoływali się tu na intensywne zainteresowanie społeczeństwa, a także na bezpieczeństwo przestrzeni powietrznej.


"To jest poważna sprawa. Wielu ekspertów powiedziało nam o potencjalnych ryzykach dla bezpieczeństwa przestrzeni powietrznej. Więc chcemy zaaplikować do tych badań rygorystyczną naukową metodę, z której znana jest NASA" - mówił Evans.


Część ekspertów opowiedziała się za utworzeniem w ramach NASA specjalnego biura do analizy tych zjawisk. Ostateczne rekomendacje znajdą się w raporcie, który ma być opublikowany w najbliższych miesiącach.


W trakcie dyskusji wielu z naukowców zwracało uwagę, że mimo coraz większego zainteresowania problemem poważnych instytucji, w tym państwa, z badaniami tymi wciąż wiąże się stygmatyzacja. Właśnie aby zmniejszyć ten stygmat, zdecydowano się używać skrótu UAP zamiast UFO do opisu tych zjawisk. Dodawali też, że badacze są przedmiotem nękania i trollingu z różnych stron.


"Największym wyzwaniem jest to, że mamy całą społeczność, mówiącą że ten stóg siana jest pełny złota i mamy drugą społeczność, która mówi, że nie ma tam w ogóle czego szukać, nie ma tam niczego. Więc znajdujemy się między młotem i kowadłem" - powiedział członek zespołu, astrofizyk Joshua Semeter z Uniwersytetu Bostońskiego. Dodał, że choć nie wyklucza możliwości znalezienia życia pozaziemskiego lub pozaziemskich technologii, szukałby ich raczej w kosmosie, niż w atmosferze ziemskiej.


Eksperci przekonywali też, że głównym problemem w wyjaśnianiu i badaniu UAP jest skąpość i słaba jakość danych o zaobserwowanych zjawiskach i że pozyskanie lepszych obserwacji z większej ilości skalibrowanych źródeł powinno być głównym zadaniem badaczy.


O tym mówił też szef AARO, biura Pentagonu powołanego do badania UAP, dr Sean Kirkpatrick.


"Mamy specjalnie do tego celu zbudowane systemy obserwacyjne, których używamy właśnie do tego celu: by szukać i śledzić te obiekty przez dłuższe okresy (...) tak byśmy mogli zrozumieć, co jest normalne, a co nie" - powiedział naukowiec.


Przedstawił też najnowsze dane z badań Pentagonu, informując że od jego wystąpienia w Senacie w kwietniu liczba zgłoszonych przypadków UAP odnotowanych od 1996 r. wzrosła z 650 do ponad 800. Zaznaczył jednak, że tylko niewielki procent z nich jest "faktycznie anomalna", zaś zdecydowaną większość można przypisać pospolitym obiektom (głównie balonom meteorologicznym) i złudzeniom optycznym.


Zarówno Kirkpatrick, jak i inni eksperci mówili o tym, jak łatwo jest nawet wyszkolonym obserwatorom ulec takim złudzeniom. Astronauta NASA Scott Kelly opowiedział m.in., że w jednym przypadku, w którym pilot myśliwca był przekonany, że zobaczył UFO, okazało się, że był to balon w kształcie postaci Barta Simpsona z serialu "The Simpsons". W innym, brat Kelly'ego, b. astronauta, a obecnie senator Mark Kelly podczas spaceru kosmicznego pomylił będącą w oddali Międzynarodową Stację Kosmiczną ze śrubką.


Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)


osk/ zm/


Kraj i świat

2023-09-29, godz. 21:20 1. liga żużlowa - ROW - Falubaz 40:50 w pierwszym meczu finałowym Pierwszy mecz finałowy: ROW Rybnik - Enea Falubaz Zielona Góra 40:50. Rewanż 8 października w Zielonej Górze. Punkty: ROW Rybnik: Brady Kurtz 18, Patryk… » więcej 2023-09-29, godz. 21:20 USA/ Zatrzymano podejrzanego w związku morderstwem rapera Tupaca Shakura w 1996 roku Policja w Las Vegas zatrzymała w piątek Duane'a “Keffe D” Davisa podejrzanego w związku morderstwem słynnego amerykańskiego rapera Tupaca Shakura w 1996… » więcej 2023-09-29, godz. 21:20 D. Tusk: Marsz Miliona Serc - to nie jest marsz żadnej partii 'Marsz Miliona Serc', który w niedzielę 1 października przejdzie ulicami Warszawy, nie jest to marsz żadnej partii - podkreślił w piątek w TVN24 lider Platformy… » więcej 2023-09-29, godz. 21:10 Ekstraklasa piłkarska - Stal - Korona 2:3 (opinie) Po meczu piłkarskiej ekstraklasy PGE FKS Stal Mielec - Korona Kielce (2:3) powiedzieli: Kamil Kuzera (trener Korony): 'Zacznę od tego, że dziękuje naszym… » więcej 2023-09-29, godz. 21:10 Ekstraliga hokejowa - KH Energa - GKS Katowice 2:3 KH Energa Toruń - GKS Katowice 2:3 (1:0, 0:2, 1:1). Bramki: 1:0 Mirko Djumic (10), 1:1 Kacper Maciaś (31), 1:2 Ben Sokay (32), 1:3 Olli IIsakka (50), 2:3… » więcej 2023-09-29, godz. 21:00 Ukraina/ Władze: zawiesiliśmy status węgierskiego banku OTP jako jednego z międzynarodowych sponsorów wojny Zawiesiliśmy status węgierskiego banku OTP, a także pięciu greckich firm przewozowych jako międzynarodowych sponsorów inwazji Rosji na nasz kraj; mamy nadzieję… » więcej 2023-09-29, godz. 21:00 Premier: to partia D. Tuska w Brukseli żąda od PE zajęcia się tzw. paktem migracyjnym; nie dajmy się nabrać To partia Donalda Tuska w Brukseli żąda od Parlamentu Europejskiego, jak najszybszego zajęcia się tzw. paktem migracyjnym; nie dajmy się nabrać na ich oszustwa… » więcej 2023-09-29, godz. 21:00 Lubuskie/ Koniec utrudnień w ruchu na A2 w kierunku Świecka Przywrócono ruch w kierunku Świecka na autostradzie A2 na wysokości miejscowości Pniów (Lubuskie). Przez kilka godzin odbywał się on objazdem po dwóch… » więcej 2023-09-29, godz. 21:00 D. Tusk: dobre relacje i wsparcie dla Ukrainy, to być może kwestia egzystencjalna dla Polski Dobre relacje i wsparcie dla Ukrainy, niepodległość Ukrainy, jej obecność we wspólnocie obronnej i europejskiej, to jest dla nas, być może, kwestia egzystencjalna:… » więcej 2023-09-29, godz. 21:00 Komunikat Totalizatora Sportowego (29-09-2023) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wyniki i wygrane w grze Eurojackpotw dniu 2023-09-29Wyniki5 liczb ze zbioru 50… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »