Radio Opole » Kraj i świat
2023-05-31, 21:50 Autor: PAP

Kanada/ Ostrzeżenia o szkodliwości palenia na każdym sprzedawanym papierosie

Na papierosach sprzedawanych w Kanadzie będą obowiązkowe nadruki o szkodliwości palenia, znajdą się na każdym papierosie w paczce – poinformowało w środę kanadyjskie ministerstwo zdrowia. To pierwsze takie rozwiązanie na świecie.

„Używanie wyrobów tytoniowych co roku zabija 48 tys. Kanadyjczyków. Podejmujemy działania i będziemy pierwszym krajem na świecie, który oznaczy każdy papieros ostrzeżeniami” - powiedziała cytowana w komunikacie minister zdrowia psychicznego i uzależnień Carolyn Bennett.


Na papierosach znajdzie się sześć typów ostrzeżeń, o szkodliwości tytoniu dla organów wewnętrznych, nowotworach, impotencji, białaczce, szkodliwości dla dzieci oraz o „truciźnie w każdym machu” (poison in every puff).


Nowe zasady wejdą w życie od 1 sierpnia br., będą wprowadzane stopniowo aż do końca kwietnia 2025 r. Jak podkreślono w komunikacie, „niemożliwe będzie uniknięcie ostrzeżeń”. Inne zmiany - to nowe zdjęcia pokazujące szkodliwość palenia, które znajdą się na paczkach papierosów i innych wyrobów tytoniowych do końca kwietnia 2024 r.


Według szacunków kanadyjskiego ministerstwa zdrowia, koszty opieki zdrowotne i koszty ekonomiczne związane z używaniem tytoniu wyniosły w 2017 r. 12,3 mld dolarów kanadyjskich (CAD), z czego połowa - to koszty dla publicznej opieki zdrowotnej.


Wcześniejsze rozwiązania nakazywały m.in. ujednolicenie opakowań, podobnie jak w wielu krajach na świecie, m.in. we Francji (od 2017 r), Australii (od 2012 r), Irlandii, Norwegii i Nowej Zelandii (od 2022 r.). Wówczas odwoływano się m.in. do badań naukowych, z których wynika, że zwykłe i ujednolicone opakowania zmniejszają atrakcyjność produktów tytoniowych, szczególnie wśród młodych ludzi.


Na razie nie wiadomo, jak do nowych przepisów dostosują się Indianie w rezerwatach, gdzie obowiązują inne zasady sprzedaży papierosów. Indianie mają swoje własne marki wyrobów tytoniowych, a paczka papierosów kosztuje poniżej 3 CAD, kilkakrotnie mniej niż papierosy z akcyzą. Sprzedaż takich papierosów, bez akcyzy, jest legalna tylko w rezerwatach, jednak wielu nielegalnych miejskich dostawców kupuje duże ilości papierosów w rezerwatach i sprzedaje po nieco wyższej cenie.


Celem rządu federalnego jest doprowadzenie do tego, by w 2035 r. paliło nie więcej niż 5 proc. dorosłych Kanadyjczyków. Według danych statystycznych, w 2017 r. 18 proc. Kanadyjczyków w wieku powyżej 15 lat deklarowało palenie papierosów w minionym miesiącu.


Na początku marca 2019 r. Sąd Apelacyjny prowincji Quebec podtrzymał orzeczenie z 2015 r., na podstawie którego trzy firmy: Imperial Tobacco Canada, JTI-Macdonald Corp i Rothmans, Benson & Hedges Inc. miały wypłacić prawie 14 mld CAD rekompensat na rzecz palaczy w Quebec, którzy zachorowali na raka między 1950 a 1998 r i byli stroną pozwu zbiorowego wobec producentów papierosów.


W trakcie tego postępowania ujawniono wiele wewnętrznych dokumentów, np. takich, w których przemysł tytoniowy wskazywał na zamiar poszukiwania metod zachęcania młodych ludzi do palenia. Dokument z 1976 r. rozważał np. możliwość opracowania papierosów, „których nie trzeba byłoby zapalać zapalniczką i z których nie zostawałyby niedopałki”. Były też plany wszczynania procesów przeciwko dziennikarzom.


z Toronto Anna Lach(PAP)


lach/ mal/


Kraj i świat

2023-09-24, godz. 16:30 Prezes PiS: Poprzednia władza w ciągu 8 lat wykazała niebywałą wręcz nieudolność w każdej dziedzinie Poprzednia władza w ciągu ich 8 lat wykazała niebywałą wręcz nieudolność w każdej dziedzinie i pokazała, że jest w stanie pójść tak daleko, by pozwolić… » więcej 2023-09-24, godz. 16:30 Wielkopolskie/ 50-letniemu skoczkowi nie otworzył się spadochron - mężczyzna zginał na miejscu 50-letni skoczek spadochronowy zginał w wypadku, do którego doszło w niedzielne popołudnie w Pile (woj. wielkopolskie). Z nieznanych przyczyn mężczyźnie… » więcej 2023-09-24, godz. 16:30 Paryż - siatkarki Brazylii i Dominikany wywalczyły kwalifikację olimpijską Siatkarki Brazylii pokonały Japonię 3:2 w ostatnim meczu turnieju kwalifikacyjnego w Tokio i uzyskały awans na igrzyska olimpijskie w Paryżu. Wystąpi w nich… » więcej 2023-09-24, godz. 16:30 Prezydent: dzięki sile tradycji i wspólnego działania wierzę, że Polska przetrwa kolejne stulecia (opis) Dzięki sile wynikającej z tradycji i wiary, że Polak potrafi - byleby tylko działać wspólnie i razem - wierzę, że Polska przetrwa kolejne stulecia budując… » więcej 2023-09-24, godz. 16:20 Kosowo/ Atak uzbrojonych mężczyzn na policjantów i prawosławny klasztor, nie żyje policjant i jeden z napastnikó… Uzbrojeni mężczyźni ukryli się w klasztorze, zginął policjant i jeden z napastników: w niedzielę sytuacja w północnym Kosowie jest chaotyczna, Kosowo… » więcej 2023-09-24, godz. 16:20 J. Kaczyński: nie można oddać ani metra kwadratowego, bronić się trzeba na granicy Nasze stanowisko jest jasne. Bronić trzeba się na granicy. Nie można oddać ani metra kwadratowego, a tym bardziej nie można oddać bardzo znacznej części… » więcej 2023-09-24, godz. 16:20 J. Wojciechowski dziękował rolnikom za bezpieczeństwo żywnościowe Polski i międzynarodowe(krótka6) Unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski dziękował podczas niedzielnych warszawskich dożynek prezydenckich rolnikom za to, że zapewniają bezpieczeństwo… » więcej 2023-09-24, godz. 16:10 MŚ w kajakarstwie górskim - Brytyjczycy Woods i Clarke najlepsi w kayak crossie Brytyjczycy Kimberley Woods i Joseph Clarke zdobyli w kayak crossie złote medale mistrzostw świata w kajakarstwie górskim w Lee Valley pod Londynem. Z Polaków… » więcej 2023-09-24, godz. 16:00 Ekstraklasa piłkarska - Ruch - Raków 1:3 (do przerwy) Ruch Chorzów - Raków Częstochowa 1:3 do przerwy Bramki: 1:0 Tomasz Wójtowicz (7), 1:1 Dawid Drachal (20), 1:2 Dawid Drachal (28), 1:3 Dawid Drachal (42)… » więcej 2023-09-24, godz. 15:40 Wielkopolskie/ 26-letni kajakarz utonął w powiecie złotowskim Nie udało się uratować życia 26-letniego kajakarza, który w niedzielę rano utonął w Jeziorze Sławianowskim Wielkim (pow. złotowski, woj. wielkopolsk… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »