Radio Opole » Kraj i świat
2023-05-31, 21:30 Autor: PAP

Dziś (czwartek, 1 czerwca) w kraju

Dziś jest czwartek, sto pięćdziesiąty drugi dzień roku. Wschód słońca o godz. 04.21, zachód o 20.46. Imieniny obchodzą: Konrad, Nikodem, Paweł, Bernard oraz Magdalena.


# # #


589 lat temu w Gródku pod Lwowem zmarł Władysław II Jagiełło, król Polski i Wielki Książę Litewski, panujący od 1386 r. Wspólnie z bratem Witoldem dowodził w 1410 r. w zwycięskiej bitwie nad Krzyżakami pod Grunwaldem; w 1413 r. zawarł Unię w Horodle, która zacieśniała związek Polski i Litwy.


108 lat temu w Warszawie urodził się Jan Twardowski, kapłan; autor ponad 20 tomików wierszy, m.in. "Znaki ufności", "Niebieskie okulary", "Który stwarzasz jagody", "Na osiołku", "Nie przyszedłem pana nawracać”, "Sumienie ruszyło", "Niecodziennik", "Nie martw się".


97 lat temu Zgromadzenie Narodowe wybrało Ignacego Mościckiego na urząd prezydenta RP.


91 lat temu minister rolnictwa podpisał rozporządzenie o utworzeniu Parku Narodowego w Pieninach.


81 lat temu w ramach akcji "Reinhardt" (Einsatz Reinhardt), której celem była zagłada Żydów w Generalnym Gubernatorstwie, Niemcy rozpoczęli budowę obozu w Treblince; do czasu likwidacji obozu w listopadzie 1943 r. Niemcy wymordowali w nim blisko 900 tys. Żydów, ogromna większość z nich, ok. 760 tys., pochodziła z Polski, wśród nich było 254 tys. osób z warszawskiego getta.


77 lat temu w Krakowie ukazał się pierwszy numer miesięcznika "Znak" pod redakcją Jerzego Radkowskiego.


74 lata temu w Stanach Zjednoczonych zebrał się Komitet Wolnej Europy (m.in. przedstawiciele środowisk politycznych), który opowiedział się za wyzwoleniem krajów Europy Środkowo-Wschodniej spod dominacji Związku Sowieckiego; głównym narzędziem realizacji tego celu stało się Radio Wolna Europa.


20 lat temu Donald Tusk został wybrany przewodniczącym Platformy Obywatelskiej.


7 lat temu w Warszawie zmarł Janusz Ekiert, muzykolog, autor książek poświęconych muzyce, biografii Fryderyka Chopina, historii Konkursów Chopinowskich.


# # #


Dziś, w Dniu Dziecka, odbędzie się siódma edycja "Bezpiecznych Wakacji z Parą Prezydencką". W ogrodach Pałacu Prezydenckiego dzieci wezmą udział w zajęciach bezpiecznego zachowania się podczas wakacyjnego wypoczynku. Prezydent RP Andrzej Duda odznaczy także trójkę najmłodszych Medalami za Ofiarność i Odwagę.


# # #


Dziś w Warszawie wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak weźmie udział w uroczystości podpisania umowy ramowej na dostawy dla Sił Zbrojnych RP amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm, z możliwością pozyskiwana dodatkowo także amunicji 120 mm. Umowa określi zasady i warunki zawierania poszczególnych umów wykonawczych na dostawy amunicji artyleryjskiej dla polskiego wojska.


Stronami umowy są Agencja Uzbrojenia oraz konsorcjum PGZ-AMUNICJA, w którego skład wchodzą - poza samą Polską Grupą Zbrojeniową - także spółki produkujące amunicję, jak Mesko, Dezamet, Nitro-chem, zakłady Gamrat oraz bydgoskie zakłady Belma.


mml/


# # #


Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak odwiedzi podwarszawskie Białobrzegi (powiat legionowski), gdzie spotka się z uczniami szkół uczestniczącymi w zlocie szkół kultywujących tradycje powstańców styczniowych. Zlot trwa od 29 maja do 2 czerwca i, jak informuje MON, bierze w nim udział 210 uczniów z 12 szkół w całej Polski.


Podczas zlotu uczniowie odbywają szkolenia strzeleckie, survivalu, terenoznawstwa i nawigacji oraz pomocy medycznej. Uczniowie odwiedzą także Wojskową Akademię Techniczną i Akademickie Centrum Komunikacji Strategicznej. Program zlotu uzupełni wycieczka po Warszawie śladami powstania styczniowego, zwiedzanie Twierdzy Modlin i Fortu III w Pomiechówku.


Obecnie w ramach programów edukacyjnych MON kształci się blisko 20 tys. uczniów z niemal 300 szkół ponadpodstawowych. "Obecnie realizowane są następujące programy edukacyjne: Oddziały Przygotowania Wojskowego, Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe, Cyber.mil z Klasą, Branżowe Oddziały Wojskowe. Dodatkowe zajęcia wynikające z wymienionych programów odbywają się w ponad 760 klasach w całym kraju" - informuje resort obrony.


mml/


# # #


Dziś rano pisemnym egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym rozpocznie się dodatkowa sesja egzaminów maturalnych. Potrwa do 19 czerwca.


Do egzaminu maturalnego w sesji dodatkowej mogą przystąpić ci abiturienci, którzy nie mogli go zdawać w majowej sesji głównej z przyczyn zdrowotnych lub losowych, złożyli w tej sprawie wniosek do dyrektora właściwej okręgowej komisji egzaminacyjnej i otrzymali od niego zgodę. Są to zarówno tegoroczni absolwenci liceów ogólnokształcących, techników, szkół branżowych II stopnia, jak i absolwenci z wcześniejszych roczników.


Wyniki matur ogłoszone zostaną 7 lipca. Maturzysta, który nie zda jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki w sierpniu. Abiturient, który nie zda więcej niż jednego egzaminu, może poprawiać je dopiero za rok.


dsr/


# # #


Dziś, w Międzynarodowym Dniu Dziecka, uczniowie będą obradować podczas XXIX sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Temat tegorocznej sesji brzmi: "Zginąć, ale z honorem (Krystyna Budnicka). Bohaterska walka zbrojna żydowskich organizacji bojowych z Niemcami z perspektywy 80 lat — o ludzki, społeczny i narodowy honor oraz godność, na przykładzie powstania w getcie warszawskim".


Sejm Dzieci i Młodzieży jest projektem edukacyjnym realizowanym przez Kancelarię Sejmu we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki, Instytutem Pamięci Narodowej - Komisją Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oraz Ośrodkiem Rozwoju Edukacji. Jego celem jest kształtowanie poczucia odpowiedzialności obywatelskiej przez zaktywizowanie młodzieży na rzecz własnej społeczności lokalnej, a także upowszechnianie wiedzy o działaniu polskiego parlamentu i demokracji. Rekrutacja do SDiM odbywa się w drodze konkursu.


dsr/


Newsroom PAP


Kraj i świat

2023-10-02, godz. 19:40 Synoptyk IMGW: noc jedynie lokalnie deszczowa i mglista Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej noc ze poniedziałku na wtorek będzie deszczowa jedynie na północy kraju. Na Pomorzu i południu… » więcej 2023-10-02, godz. 19:40 Stalowa Wola/ Premier: nie chcemy importu zagrożenia do Polski, postawimy weto W wielu państwach Europy Zachodniej nie jest bezpiecznie. Nie chcemy importu zagrożenia do Polski. Postawimy jemu weto - mówił premier Mateusz Morawiecki… » więcej 2023-10-02, godz. 19:30 Portugalia-Hiszpania/ Rekordowe temperatury w październiku – ponad 37 stopni C W Portugalii i Hiszpanii kontynentalnej odnotowano w niedzielę i poniedziałek rekordowe jak na początek października temperatury powietrza - przekroczyły… » więcej 2023-10-02, godz. 19:30 Premier: w Parlamencie Europejskim posłowie PO głosują de facto za likwidacją państw narodowych 12 października Komisja Konstytucyjna Parlamentu Europejskiego ma głosować za przyjęciem zamian traktatowych. Propozycje, za którymi głosują posłowie PO… » więcej 2023-10-02, godz. 19:20 Premier w Stalowej Woli: zrepolonizowaliśmy część tego, co rozprzedała Platforma Obywatelska Zrepolonizowaliśmy część tego, co rozprzedali ci z PO - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki mówiąc o Hucie Stalowa Wola. Pokazał 'teczkę… » więcej 2023-10-02, godz. 19:20 MS: Otwarcie Sądu Rejonowego w Czeladzi (komunikat) Ministerstwo Sprawiedliwości informuje: Otwarcie Sądu Rejonowego w Czeladzi Wiceminister Katarzyna Frydrych dokonała dziś (2 października) uroczystego… » więcej 2023-10-02, godz. 19:20 Toruń/ Wręczono ok. 200 promes dla samorządów; w ramach wsparcia dla gmin popegeerowskich i na zabytki Ok. 200 promes dla samorządów wręczono w poniedziałek w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu w ramach VI edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych dla… » więcej 2023-10-02, godz. 19:10 Premier: polska wizja Jarosława Kaczyńskiego pomogła wyciągnąć Polskę z neoliberalnego dziadostwa PO Są dwie wizje Polski: jest polska wizja Jarosława Kaczyńskiego, która pomogła wyciągnąć Polskę z neoliberalnego dziadostwa PO i jest niemiecka wizja Donalda… » więcej 2023-10-02, godz. 19:10 Węgry/ Prezydent i premier gratulują Katalin Kariko Nagrody Nobla Najwyższe władze państwowe z prezydent Katalin Novak i premierem Viktorem Orbanem pogratulowały biochemiczce Katalin Kariko Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii… » więcej 2023-10-02, godz. 19:10 Lubelskie/ J. Sasin: dalsze rządy PiS dają szansę tym ziemiom na rozwój i gwarantują bezpieczeństwo Dalsze rządy PiS dają szansę tym ziemiom na rozwój i gwarantują bezpieczeństwo - powiedział w poniedziałek we Włodawie (Lubelskie) minister aktywów państwowych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »