Radio Opole » Kraj i świat
2023-05-31, 19:50 Autor: PAP

Wiceszef MSZ uczestniczył w polsko-bośniackich konsultacjach politycznych w Warszawie

Rosyjska agresja na Ukrainę, proces rozszerzenia UE i odszkodowania za straty poniesione w skutek II Wojny Światowej - były wśród tematów rozmowy wiceszefa MSZ Arkadiusza Mularczyka z wiceministrem spraw zagranicznych Bośni i Hercegowiny Josipem Brkiciem.

Wiceministrowie spotkali się w środę w Warszawie.


"Najważniejszym tematem konsultacji była sytuacja na Ukrainie. Obaj ministrowie zaakcentowali znaczenie solidarności i wsparcia dla ukraińskiej suwerenności i integralności terytorialnej. Minister Brkić podkreślił, że trudne doświadczenia wojenne obywateli Bośni i Hercegowiny przekładają się na lepsze rozumienie ofiar konfliktu i szczerą chęć udzielania pomocy humanitarnej. Mimo istniejących różnic w ocenie wojny wśród bośniackich elit politycznych, kwestia pomocy ukraińskim uchodźcom jest przedmiotem ogólnokrajowego kompromisu" - podkreśla MSZ w opublikowanym w środę komunikacie.


Resort zaznacza, że obaj ministrowie zgodzili się też, że działania Rosji są wyzwaniem nie tylko dla Ukrainy, która bezpośrednio zmaga się z militarną agresją, ale także dla całego regionu Bałkanów Zachodnich, narażonego na liczne zagrożenia natury hybrydowej.


"Wiceminister Mularczyk wskazał, że Polska, podobnie jak w przypadku Ukrainy, Mołdawii i Gruzji, wspiera europejskie ambicje Bośni i Hercegowiny i innych krajów Bałkanów Zachodnich, działając aktywnie na rzecz ich członkostwa w strukturach europejskich. Minister Brkić podziękował za dotychczasowe wsparcie naszego kraju i za udzielaną pomoc techniczną. Zaapelował przy tym o przyśpieszenie procesu integracji, zwłaszcza wobec stale rosnącego zaangażowania ze strony państw trzecich" - przekazało MSZ.


Jak zaznaczyło, tematem rozmowy była także kwestia niemieckich reparacji dla Polski w związku ze stratami wywołanymi II Wojną Światową. Mularczyk "przedstawił swojemu rozmówcy metodologię, w oparciu o którą przygotowany został raport dotyczący tej sprawy, a także plany dalszej aktywności Polski na rzecz uzyskania odszkodowań wojennych".


Według MSZ podczas konsultacji podkreślone zostały bardzo dobre relacje między Polską i Bośnią. "Wiceminister Mularczyk zaznaczył ponadto, że ustanowienie w ubiegłym roku bezpośredniego połączenia lotniczego pomiędzy Warszawą a Sarajewem stało się impulsem do rozwoju współpracy gospodarczej. Lepsze połączenie komunikacyjne to oprócz rosnącej wymiany handlowej także intensyfikacja kontaktów o charakterze kulturalnym, społecznym i turystycznym" - wskazało MSZ. (PAP)


autorka: Wiktoria Nicałek


wni/ godl/


Kraj i świat

2023-10-03, godz. 20:30 Włochy/ Premier: rząd będzie zwalczał przemyt migrantów, także w imię tych, którzy zginęli na morzu Premier Włoch Giorgia Meloni zapewniła we wtorek, że jej rząd będzie nieprzerwanie zwalczał przemyt migrantów, także - jak dodała - w imię tych, którzy… » więcej 2023-10-03, godz. 20:20 Izrael/ Premier Netanjahu potępił ortodoksyjnych żydów, którzy opluwają chrześcijan w Jerozolimie Premier Izraela Benjamin Netanjahu i ministrowie jego rządu zareagowali we wtorek na wzrost liczby incydentów opluwania chrześcijan przez ortodoksyjnych żydów… » więcej 2023-10-03, godz. 20:10 Szefowa francuskiej dyplomacji: będziemy sprzedawać Armenii sprzęt wojskowy Francja zgodziła się 'w przyszłości' sprzedawać Armenii sprzęt wojskowy, aby kraj ten mógł się bronić - powiedziała we wtorek francuska minister spraw… » więcej 2023-10-03, godz. 20:00 Rozporządzenie MSWiA o przywróceniu tymczasowej kontroli granicznej ze Słowacją - w Dzienniku Ustaw(opis) Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o przywróceniu tymczasowo kontroli granicznej ze Słowacją opublikowano we wtorek wieczorem w Dzienniku… » więcej 2023-10-03, godz. 20:00 USA/ Rodzice nastolatka, który otworzył ogień w szkole, odpowiedzą przed sądem za nieumyślne spowodowanie śmierci… Rodzice nastolatka, który przed dwoma laty zabił czterech uczniów szkoły w Oxford, położonym o 40 kilometrów od Detroit, przegrali we wtorek apelację i… » więcej 2023-10-03, godz. 19:50 Derek Wang rozpocznie 2. Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych Fryderyk Chopin jest największą polską marką w kulturze - powiedział Piotr Gliński na wtorkowej konferencji 2. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego… » więcej 2023-10-03, godz. 19:50 Rosja/ Prokuratura żąda 9,5 roku kolonii karnej dla dziennikarki Owsiannikowej, znanej z antywojennego protestu Rosyjska prokuratura żąda 9,5 roku pozbawienia wolności dla byłej dziennikarki rosyjskiej telewizji państwowej Mariny Owsiannikowej, znanej z antywojennego… » więcej 2023-10-03, godz. 19:40 Synoptyk IMGW: w nocy silny wiatr, możliwe niewielkie opady deszczu i burze W nocy spore niebezpieczeństwo mogą stanowić silne podmuchy wiatru, miejscami do 90 kilometrów na godzinę. Z prognoz wynika, że na północy kraju spadnie… » więcej 2023-10-03, godz. 19:40 Azerbejdżan/ Władze zatrzymały trzech byłych prezydentów nieuznawanej Republiki Górskiego Karabachu Władze zatrzymały trzech byłych prezydentów nieuznawanej Republiki Górskiego Karabachu - poinformował niezależny od władz na Kremlu rosyjski portal Meduza… » więcej 2023-10-03, godz. 19:40 W Dzienniku Ustaw rozporządzenie MSWiA o przywróceniu kontroli granicznej ze Słowacją(krótka) W Dzienniku Ustaw we wtorek wieczorem opublikowano rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o przywróceniu tymczasowo kontroli granicznej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »