Radio Opole » Kraj i świat
2023-05-30, 23:30 Autor: PAP

ONZ/ Amb. Szczerski do Rady Bezpieczeństwa: Rosja wykorzystuje zaporoską elektrownię jako broń

Rosja de facto wykorzystuje Zaporoską Elektrownię Jądrową jako broń i zagraża tym samym nie tylko Ukrainie i jej sąsiadom, ale też całemu światu - oznajmił ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski w oświadczeniu przekazanym Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

"Trwające nadużywanie ukraińskich cywilnych instalacji jądrowych i de facto nieodpowiedzialne wykorzystywanie tych obiektów jako broni stanowią poważne wyzwanie dla bezpieczeństwa jądrowego nie tylko Ukrainy, ale także jej sąsiadów w regionie i na całym świecie" - stwierdził Szczerski w pisemnym oświadczeniu przekazanym na wtorkowe posiedzenie Rady na temat bezpieczeństwa jądrowego na Ukrainie.


"Od tragicznej katastrofy w Czarnobylu minęło 37 lat, ale dla Polski, najbliższego sąsiada Ukrainy, pamięć o tym niszczycielskim wydarzeniu jest wciąż żywa. Jak szkodliwe skutki dla zdrowia i środowiska naturalnego mają takie katastrofy, przekonaliśmy się na własnej skórze i opierając się na tym doświadczeniu należy podkreślić – wszyscy musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby takie zdarzenie nigdy się nie powtórzyło" - oświadczył polski dyplomata.


Dodał też, że działania Moskwy w Zaporożu to jedno z wielu karygodnych działań Rosji w obszarze broni i energetyki jądrowej. Wskazał przy tym na rosyjskie groźby, odejście od traktatu kontroli zbrojeń jądrowych Nowy START oraz przygotowania do rozmieszczenia taktycznej broni jądrowej na Białorusi. Według Szczerskiego, działania te pokazują, że Rosji zależy na eskalacji napięć. Zarzucił też Rosji, że z pogardą i lekceważeniem traktuje Międzynarodową Agencję Energii Atomowej i jej zalecenia dotyczące elektrowni w Enerhodarze.


Szef agencji Rafael Grossi podczas wtorkowej debaty zwołanej z inicjatywy Szwajcarii ponowił swój apel o ochronę elektrowni i przestrzegania wyznaczonych przez MAEA pięciu zasad, w tym powstrzymania się od ataków na i z elektrowni, przetrzymywania w niej broni i okupacji wojskowej.


"Mamy szczęście, że nie doszło jeszcze do wypadku nuklearnego" - stwierdził Rafael Grossi.


Oskar Górzyński (PAP)


osk/wr/


Kraj i świat

2023-10-04, godz. 12:40 Rybnik/ Kilkanaście osób poszkodowanych w zderzeniu autobusu i ciężarówki Kilkanaście osób zostało poszkodowanych w wyniku zderzenia autobusu komunikacji miejskiej i ciężarówki w Rybniku, osiem z nich zostało przewiezionych do… » więcej 2023-10-04, godz. 12:40 Formuła 1 - w Katarze Verstappen pojedzie po trzeci tytuł (zapowiedź) Lider cyklu, dwukrotny mistrz świata Formuły 1 Holender Max Verstappen z Red Bulla już podczas weekendowej Grand Prix Kataru może sobie zapewnić trzeci z… » więcej 2023-10-04, godz. 12:40 UE/ Europosłanka Szydło: nigdy nie zgodzimy się na przyjmowanie nielegalnych migrantów Nigdy nie zgodzimy się na przyjmowanie nielegalnych migrantów, na relokacje. Nie zgodzimy się też na to, aby Polska musiała płacić jakieś kary, które… » więcej 2023-10-04, godz. 12:40 Szef Spotify ujawnił prawdziwy powód zerwania współpracy z Meghan Markle Tego lata szwedzki gigant streamingowy zakończył współpracę z Meghan Markle i księciem Harrym. We wspólnym komunikacie obie strony przekonywały, że mimo… » więcej 2023-10-04, godz. 12:40 Piotr Gliński: prócz muzeów trzeba budować też mniejsze instytucje pamięci (opis) Oprócz muzeów, instytucji, które mają status muzealny, jest olbrzymia potrzeba budowania czy wspierania znacznie mniejszych instytucji pamięci. Tymi instytucjami… » więcej 2023-10-04, godz. 12:30 Białystok/ Książka z biblioteki Izabeli Branickiej zabytkiem miesiąca w Muzeum Podlaskim Książka z biblioteki Izabeli Branickiej, żony Jana Klemensa, fundatora Białegostoku, jest październikowym zabytkiem miesiąca w Muzeum Podlaskim w Białymstoku… » więcej 2023-10-04, godz. 12:30 Prezydent: edukacja artystyczna jest czymś więcej niż tylko wyzwaniem intelektualnym (krótka) Edukacja artystyczna jest czymś więcej niż tylko wyzwaniem intelektualnym. Studia muzyczne łączą elementy formowania intelektualnego z doskonaleniem umiejętności… » więcej 2023-10-04, godz. 12:30 Hiszpania/ Szef Związku Wydawców Hiszpańskich: nasze relacje z Polską są coraz lepsze, m.in. dzięki literaturze Polska i Hiszpania nie są już krajami odległymi od siebie, a wymiana kulturalna, w tym wzajemne poznawanie literatury, przybliża oba narody - powiedział PAP… » więcej 2023-10-04, godz. 12:30 Policja w Zjednoczonych Emiratach Arabskich zatrzymała poszukiwanego Sebastiana M. (opis) Policja w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, wspierana przez polską Specjalną Grupę Poszukiwawczą, w środę zatrzymała poszukiwanego listem gończym Sebastiana… » więcej 2023-10-04, godz. 12:30 Ryanair: w tegoroczne wakacje Polacy najchętniej latali do Hiszpanii Polacy podróżujący irlandzkimi liniami Ryanair najchętniej w tegoroczne wakacje wybierali Hiszpanię, Włochy, Grecję i Chorwację - poinformował w środę… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »