Radio Opole » Kraj i świat
2023-05-30, 19:20 Autor: PAP

Poznań/ Umowa dot. refinansowania pobytu obywateli Ukrainy w obiekcie przy ul. Warszawskiej nie zostanie przedłużona

Umowa dotycząca refinansowania pobytu obywateli Ukrainy w obiekcie przy ul. Warszawskiej nie zostanie przedłużona – poinformował we wtorek PAP rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiego Jarosław Władczyk.

Władczyk przypomniał, że w wyniku agresji wojsk rosyjskich na Ukrainę tysiące osób uciekających przed wojną przekroczyło granicę naszego kraju. Wychodząc naprzeciw potrzebom zapewnienia im schronienia, na terenie województwa wielkopolskiego udostępniono uchodźcom różnego rodzaju budynki, które mogłyby stać się dla nich tymczasowym domem. Jednym z takich miejsc zakwaterowania stał się Akademik Warszawska, zlokalizowany przy ul. Warszawskiej w Poznaniu.


"Było to możliwe, gdyż przepisy prawa budowlanego umożliwiają doraźny pobyt uchodźców z Ukrainy w lokalach użytkowych, czyli w biurach, halach sportowo-widowiskowych, magazynach, które są ogrzewane i wyposażone w węzeł sanitarny. Dzięki temu uchodźcy, w tym dzieci, mogą bezpiecznie przeżyć czas rozłąki ze swoją ojczyzną" – tłumaczył.


Dodał jednak, że wydłużający się konflikt zbrojny w Ukrainie sprawił, że zamieszkanie w takich obiektach w dłuższym czasie stało się niekomfortowe.


"Mając to na uwadze wojewoda wielkopolski zobowiązał właściciela budynku do poprawy warunków bytowych zamieszkujących go osób. W związku z sygnałami o nieprawidłowościach w zakresie zakwaterowania pracownicy Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego dokonali oględzin obiektu oraz przeprowadzili rozmowę z jego administratorem. O interwencję poproszone zostały również służby wchodzące w skład administracji zespolonej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego" – zaznaczył Władczyk.


Wskazał, że w wyniku inspekcji służb wykazano szereg nieprawidłowości związanych z bieżącym stanem technicznym jak i sanitarno-higienicznym pomieszczeń zbiorowego zakwaterowania oraz wyżywienia.


"Ponadto ustalono, że właściciel obiektu opieszale dokonuje niezbędnych prac naprawczych i nie stosuje się do zaleceń pokontrolnych. Wiele zaniedbań tłumaczy natomiast brakiem możliwości przeprowadzenia remontów ze względu na fakt, że budynek zamieszkuje duża ilość osób. W związku z tym wojewoda wielkopolski podjął decyzję o nieprzedłużaniu umowy w zakresie refinansowania pobytu obywateli Ukrainy w obiekcie o nazwie Akademik Warszawska, która wygaśnie 31 lipca br." – dodał.


Władczyk zaznaczył, że wojewoda poprosił właściciela obiektu o przekazanie tej informacji obywatelom Ukrainy, aktualnie przebywającym w budynku.


Dodał, że osoby wyrażające potrzebę dalszej pomocy w formie zakwaterowania w innej lokalizacji, którym takie wsparcie zgodnie z zapisami ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy przysługuje, mogą udać się do Punktu Recepcyjnego mieszącego się przy ul. Bukowskiej 27/29 w Poznaniu lub skontaktować się telefonicznie - 516 385 931, w godz. 8.00 do 16.00 w dni robocze.


"Wszystkim uchodźcom zaoferowane zostanie również wsparcie pracowników Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu oraz pomoc logistyczna, tak, aby przeprowadzka przebiegła w jak najszerszym stopniu sprawnie i płynnie" – zapewnił.(PAP)


autor: Anna Jowsa


ajw/ jann/


Kraj i świat

2023-09-24, godz. 15:40 Wielkopolskie/ 26-letni kajakarz utonął w powiecie złotowskim Nie udało się uratować życia 26-letniego kajakarza, który w niedzielę rano utonął w Jeziorze Sławianowskim Wielkim (pow. złotowski, woj. wielkopolsk… » więcej 2023-09-24, godz. 15:30 Ekstraklasa piłkarska – Zagłębie – Warta 1:0 (opinie) Po meczu KGHM Zagłębie Lubin - Warta Poznań (1:0) powiedzieli: Dawid Szulczek (trener Warty Poznań): „W pierwszej połowie za rzadko byliśmy na połowie… » więcej 2023-09-24, godz. 15:20 P. Gliński: w Warszawie realizujemy miliardowe inwestycje Nie jesteśmy obojętni, współpracujemy nawet z samorządami, które raczej się kojarzą z lenistwem i nieporadnością; w Warszawie realizujemy miliardowe… » więcej 2023-09-24, godz. 15:20 Grand Slam w judo - Polacy bez sukcesów ostatniego dnia Ostatnie dnia turnieju Grand Slam w judo w Baku na tatami pojawiła się trójka Polaków, ale Beata Pacut-Kłoczko (78 kg), Kinga Wolszczak (+78) i Kacper Szczurowski… » więcej 2023-09-24, godz. 15:20 Minister Czarnek: polskie lasy są świetnie zagospodarowane przez państwo Trzydzieści procent powierzchni państwa to są lasy świetnie zagospodarowane przez państwo; to jest unikat na skalę europejską i światową - powiedział… » więcej 2023-09-24, godz. 15:10 1. liga piłkarska - Wisła Płock - GKS Tychy 4:1 Wisła Płock - GKS Tychy 4:1 (1:0) Bramki: 1:0 Łukasz Sekulski (45+9-karny), 2:0 Łukasz Sekulski (46), 3:0 Adam Chrzanowski (61), 4:0 Jakub Gric (87), 4:1… » więcej 2023-09-24, godz. 15:10 R. Telus: Przygotowaliśmy program odtworzenia polskiego przetwórstwa (krótka 5) Przygotowaliśmy program odtworzenia przetwórstwa. Ważne jest stworzenie rolniczego handlu detalicznego. Nadal pomagamy Ukrainie w tranzycie zboża. Tranzyt… » więcej 2023-09-24, godz. 15:10 Memoriał Mróz-Olszewskiej - zwycięstwo ŁKS Siatkarki ŁKS Commercecon Łódź wygrały 11. Memoriał Agaty Mróz-Olszewskiej, który w tym roku rozegrano w Mielcu. Mistrzynie Polski wygrały wszystkie… » więcej 2023-09-24, godz. 15:00 Kujawsko-Pomorskie/ Dk 10 zablokowana w Stryszku po zderzeniu dwóch aut Droga krajowa nr 10 jest zablokowana w Stryszku (Kujawsko-Pomorskie) po zderzeniu dwóch aut osobowych. » więcej 2023-09-24, godz. 15:00 Poznań/ Od poniedziałku zapisy na bezpłatne szczepienia przeciwko grypie Na bezpłatne szczepienia przeciwko grypie od poniedziałku będą mogli zapisać się chętni, starsi mieszkańcy Poznania. Akcja jest skierowana do osób w wieku… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »