Radio Opole » Kraj i świat
2023-05-30, 18:40 Autor: PAP

MRiRW: rozmowy polsko-bangladeskie (komunikat)

- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje:


Najważniejsze sprawy z zakresu dwustronnej współpracy w sektorze rolno-spożywczym były omawiane podczas dzisiejszego spotkania sekretarza stanu Rafała Romanowskiego z ambasador Bangladeszu w Polsce, Sultaną Lailą Hossain oraz konsulem honorowym RP w Bangladeszu, Reshadurem Rahmanem.


Dwustronna współpraca w dziedzinie rolnictwa


Wiceminister Rafał Romanowski wyraził nadzieję na podejmowanie wspólnych działań w celu zbilansowania ujemnego dla Polski salda w wymianie handlowej artykułami rolno-spożywczymi.


Sekretarz stanu podkreślił wysoką jakość polskich produktów rolno-spożywczych i duże możliwości ich eksportu na zagraniczne rynki. Wyraził zainteresowanie uzgodnieniem świadectw weterynaryjnych w eksporcie do Bangladeszu dla mleka i produktów mlecznych oraz mięsa drobiowego i ich produktów.


Strona polska poinformowała także, że widzi potencjał rozwoju w zakresie współpracy naukowo-badawczej.


Ambasador Sultana Laila Hossain z uznaniem odniosła się do osiągnięć polskiego rolnictwa, szczególnie w kwestii wykorzystywania nowoczesnych technologii przy produkcji i zbiorach.


Zadeklarowała wsparcie w rozwoju dwustronnych relacji na poziomie administracyjnym. Ambasador poinformowała, że Bangladesz dysponuje dużą liczbą młodej, wykwalifikowanej kadry rolniczej, gotowej do wymiany doświadczeń z polskimi partnerami.


Konsul honorowy Reshadur Rahman poinformował, że polskie produkty rolno-spożywcze, w tym jabłka i produkty mleczarskie cieszą się dużym uznaniem w Bangladeszu. Wyraził także nadzieję na szersze otwarcie bangladeskiego rynku dla polskiej żywności.


Wymiana handlowa artykułami rolno-spożywczymi


Bangladesz to perspektywiczny partner dla Polski w handlu rolno-spożywczym. W 2022 r. nasz eksport do tego kraju osiągnął wartość 11,5 mln EUR. Eksportujemy głównie serwatkę, produkty do karmienia zwierząt i mleko zagęszczone.


UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


kom/ mick/


Kraj i świat

2023-09-29, godz. 18:30 Wielkopolskie/ Koniec utrudnień na autostradowej obwodnicy Poznania Nie ma już utrudnień po zderzeniu trzech aut osobowych między węzłami Krzesiny i Poznań Wschód. Trwa rozładowywanie zatoru na autostradowej obwodnicy … » więcej 2023-09-29, godz. 18:30 Jacek Sasin: będziemy wspierać system odnowy zabytków Będziemy wspierać dalej zabytki. Chodzi o to, żeby to nie było doraźne, tylko cały system wsparcia odnowy zabytków - powiedział w piątek w Supraślu (Podlaskie)… » więcej 2023-09-29, godz. 18:30 Tyson Fury zmierzy się z Ołeksandrem Usykiem o mistrzostwo świata wagi ciężkiej Brytyjski pięściarz Tyson Fury poinformował na platformie X, że zmierzy się z Ukraińcem Ołeksandrem Usykiem w Arabii Saudyjskiej. Długo wyczekiwana walka… » więcej 2023-09-29, godz. 18:20 MF: Orlen największym podatnikiem CIT za 2022 r. Zgodnie z opublikowanymi przez resort finansów danymi, Orlen jest największym podatnikiem CIT za 2022 r. w kategorii podatnicy indywidualni. Podatek należny… » więcej 2023-09-29, godz. 18:20 Holandia/ Setki książek napisanych przez AI sprzedaje największa księgarnia internetowa w kraju Największa księgarnia internetowa w Niderlandach Bol.com sprzedaje setki książek napisanych przez sztuczną inteligencję (AI) - informuje w piątek rozgłośnia… » więcej 2023-09-29, godz. 18:20 Francja/ Sondaż: 91 proc. żydowskich studentów doświadczyło antysemityzmu We Francji 91 proc. żydowskich studentów doświadczyło antysemityzmu - wynika z badania Ifop na zlecenie Związku Studentów Żydowskich Francji (UEJF). Antysemityzm… » więcej 2023-09-29, godz. 18:10 Katowice/ XI Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga odbywać się będzie od 17-27 listopada Filharmonia Śląska już po raz kolejny zorganizuje Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga. Jedenasta edycja odbędzie się w dniach 17… » więcej 2023-09-29, godz. 18:10 Premier: Lubin kojarzy się z siłą polskiej gospodarki Lubin kojarzy się z siłą polskiej gospodarki. Tak, jak Lublin się rozwija, staje się coraz silniejszy gospodarczo, tak chciałbym, by cały czas rozwijała… » więcej 2023-09-29, godz. 18:00 Ekstraklasa piłkarska – trener Warty: bez Exposito Śląsk nie miałby tylu punktów Piłkarze Warty w sobotę zagrają z wiceliderem Śląskiem Wrocław, który jeszcze w maju rozpaczliwie walczył o utrzymanie się w ekstraklasie. Trener poznaniaków… » więcej 2023-09-29, godz. 18:00 W. Brytania/ Nałożono sankcje na organizatorów pseudowyborów na okupowanych terenach Ukrainy Władze Wielkiej Brytanii poinformowały w piątek o nałożeniu sankcji na podmioty i osoby zaangażowane w organizację niedawnych fikcyjnych wyborów w czterech… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »