Radio Opole » Kraj i świat
2023-05-30, 15:40 Autor: PAP

Ukraina/ Pod lwowskim trotuarem znaleziono żydowskie nagrobki z XIX wieku z polskimi napisami

Podczas remontu kamienicy przy Placu Halickim we Lwowie robotnicy odkryli pod chodnikiem żydowskie nagrobki z XIX i XX stulecia - poinformował we wtorek portal jewishnews.com.ua.

Niektóre ze znalezionych płyt mają wyraźne napisy w języku polskim i hebrajskim. Można odczytać imiona i nazwiska. Widoczne są też żydowskie symbole - gwiazda Dawida i pięcioramienne świeczniki.


Przewodniczący działającego we Lwowie Towarzystwa Kultury Żydowskiej im. Szołema Alejchema Ołeksandr Nazar powiedział, że podwórko domu jest wybrukowane nagrobkami z cmentarza żydowskiego, a macewy pochodzą z lat 1855-1941.


"Otrzymaliśmy telefon od służb komunalnych, które tu pracowały i poprosiły nas o usunięcie nagrobków. Tu nie ma grobów, są tylko płyty. Kilka lat temu znaleźliśmy już nagrobki na tym podwórku w miejscu schodów do kotłowni. Teraz okazało się, że całe podwórko jest pokryte tymi płytami. Musimy je wykopać i zabrać (...) na żydowską część cmentarza Janowskiego (...) Część kamieni zachowała się w całości, część jest połamana (...) Mowa jest o kilkunastu nagrobkach (...)" - powiedział Ołeksandr Nazar.


Niemieccy naziści zaczęli brukować drogi płytami, a pod rządami sowieckimi ta straszna tradycja była kontynuowana. Macewy znalezione na ulicach Lwowa są przenoszone na cmentarz Janowski przez przedstawicieli Towarzystwa Kultury Żydowskiej. Obecnie na cmentarzu znajduje się około 200 takich nagrobków - napisał portal jewishnews.com.ua. Wcześniej portal informował, że w Śniatyniu w obwodzie iwanofrankowskim znaleziono około 300 żydowskich nagrobków wmurowanych w chodnik. Zostały przeniesione na cmentarz żydowski. (PAP)


sm/ tebe/


Kraj i świat

2023-10-01, godz. 14:10 D. Tusk: tej siły już nic nie zatrzyma, zmiana jest nieuchronna (opis) Dzisiaj następuje wielka zmiana, ten moment to sygnał wielkiego polskiego odrodzenia. Tej siły już nic nie zatrzyma, olbrzym się obudził; zmiana jest nieuchronna… » więcej 2023-10-01, godz. 14:10 Turniej WTA w Pekinie - Linette awansowała do drugiej rundy debla Magda Linette i amerykańska tenisistka Peyton Stearns awansowały do drugiej rundy debla turnieju WTA 1000 w Pekinie. W niedzielę pokonały Włoszki Elisabettę… » więcej 2023-10-01, godz. 14:00 D. Tarczyński (PiS): Polska jest ostatnim bastionem normalności i bezpieczeństwa w Europie Polska jest ostatnim bastionem Europy, ostatnim bastionem normalności i bezpieczeństwa. Obiecujemy, że ochronimy nasze kobiety i Polskę. Nie doprowadzimy do… » więcej 2023-10-01, godz. 13:40 Niemcy/ Przewodniczący Centralnej Rady Żydów jest zaniepokojony poparciem dla partii AfD Przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster wyraził zaniepokojenie poparciem, jakie w sondażach deklarują ankietowani dla prawicowej… » więcej 2023-10-01, godz. 13:30 J. Owsiak do uczestników "Marszu Miliona Serc": jesteście wspaniałymi Polakami, którzy przyjechali tu rozmawiać o… Jesteście wspaniałymi Polakami, którzy przyjechali tu rozmawiać o Polsce; miejcie ten dzisiejszy spacer głęboko w sercu, by 15 października spotkać się… » więcej 2023-10-01, godz. 13:30 Rzecznik PiS: to największa w historii polskiej polityki konwencja polityczna To największa w historii polskiej polityki konwencja polityczna - powiedział w niedzielę rzecznik PiS Rafał Bochenek otwierając konwencję PiS w Katowicach… » więcej 2023-10-01, godz. 13:30 Hiszpania/ Liczba ofiar śmiertelnych pożaru w dyskotece w Murcji wzrosła do dziewięciu Co najmniej dziewięć osób zginęło w pożarze, który wybuchł w niedzielę nad ranem w znanej dyskotece 'Teatr' w Murcji w południowo - wschodniej Hiszpanii… » więcej 2023-10-01, godz. 13:20 R. Trzaskowski: chcemy Polski, w której to kobieta decyduje o swoim zdrowiu i życiu (krótka7) Chcemy Polski, w której to kobieta decyduje o swoim zdrowiu i o swoim życiu. Chcemy Polski, w której mundur jest szanowany, w której policja i służby mundurowe… » więcej 2023-10-01, godz. 13:20 D. Tusk: marsz jeszcze się nie zaczął, a jest już nas prawie milion (krótka8) Marsz jeszcze się nie zaczął, a jest już nas prawie milion. Pójdziemy Marszałkowską i wtedy dopiero Polska i Europa zobaczą, ilu nas dzisiaj jest. Niewyobrażalne… » więcej 2023-10-01, godz. 13:20 D.Tusk: jesteśmy zjednoczeni, z wiarą we własne siły (krótka9) Jesteśmy dzisiaj wszyscy zjednoczeni, z wiarą we własne siły. To jest ta zasadnicza zmiana dzisiaj, która jest widoczna gołym okiem - powiedział w niedzielę… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »