Radio Opole » Kraj i świat
2023-05-30, 15:40 Autor: PAP

El. ME 2024 - Santos odmładza kadrę, epizod Błaszczykowskiego (opis)

Doświadczeni Kamil Glik, Grzegorz Krychowiak i Kamil Grosicki nie zostali powołani przez trenera Fernando Santosa na towarzyski mecz z Niemcami 16 czerwca i eliminacyjny do Euro 2024 z Mołdawią cztery dni później. W pierwszym 16 minut, na pożegnanie z kadrą, zagra Jakub Błaszczykowski.

35-letniego Glika, jego rówieśnika Grosickiego oraz 33-letniego Krychowiaka nie było również w marcowych meczach reprezentacji - w eliminacjach Euro 2024 z Czechami w Pradze (1:3) i z Albanią w Warszawie (1:0).


Grosickiemu, skrzydłowemu Pogoni Szczecin, nie pomógł nawet fakt, że w poniedziałek został wybrany na najlepszego piłkarza minionego sezonu polskiej ekstraklasy.


"Mam ogromny szacunek dla wszystkich zawodników. Natomiast jest to decyzja o powołaniu na teraz. Zgodnie z naszym planem uznaliśmy, że na najbliższe spotkania chcemy powołać takich, a nie innych piłkarzy. To jedyny powód. Gdybym powołał tych graczy (Glika, Grosickiego i Krychowiaka - PAP), to nie mógłbym powołać innych" - powiedział Santos podczas wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie.


"Tu nie ma żadnych powodów osobistych. Wręcz przeciwnie" - dodał.


W kadrze nie ma też m.in. Matty'ego Casha. W jego przypadku, jak wytłumaczył Santos, chodzi głównie o kwestie zdrowotne.


"Z informacji, jakie uzyskałem wynika, że Cash nie jest gotowy w stu procentach do gry. A ja nie mogę czekać aż do 12 czerwca na zawodnika, który nie jest obecnie w optymalnej dyspozycji" - wytłumaczył.


Santos konsekwentnie odmładza skład. Powołanie na najbliższe mecze otrzymali m.in. Przemysław Wiśniewski ze Spezii, Ben Lederman z Rakowa Częstochowa, Mateusz Łęgowski z Pogoni Szczecin, Michał Skóraś z Lecha Poznań (od lipca w FC Brugge) i Bartosz Slisz z Legii Warszawa.


"Myślę, że nie jest to żaden wstrząs ani trzęsienie ziemi. To normalne w futbolu na całym świecie. Pracuję jako selekcjoner już 13. rok (wcześniej z kadrą Grecji i Portugalii - PAP). Tak to wygląda, nic nie trwa wiecznie. To nie oznacza, że zwracam mniejszą uwagę na tych (starszych - PAP) piłkarzy. Ale mam prawo przedstawić swoją listę. I wiem, że nie każdy musi się z nią zgadzać" - przyznał Santos.


W meczu z Niemcami oficjalnie z kadrą pożegna się 108-krotny reprezentant Polski Jakub Błaszczykowski, chociaż nie znalazł się na oficjalnej liście powołanych piłkarzy.


Jak zapowiedział Santos, 37-letni pomocnik zagra prawdopodobnie przez 16 minut, bo taki numer na koszulce nosił w reprezentacji.


"Nie mógł być na liście, ponieważ to lista powołanych na dwa najbliższe mecze. Mamy oczywiście duży szacunek dla jego dokonań. Jako trener grałem przeciwko niemu. Reprezentacja chce go pożegnać z pewną ceremonią. Szanuję to, więc będzie obecny podczas meczu z Niemcami. Zazwyczaj grał z numerem +16+ na koszulce. To wskazuje na liczbę minut, jakie może rozegrać. Chcemy, żeby wystąpił właśnie przez 16 minut i później zostanie zmieniony" - zapowiedział Santos.


Jak dodał, na razie nie wiadomo, kiedy Błaszczykowski dołączy na zgrupowanie kadry w Warszawie.


"Jeszcze podejmiemy decyzję w tym zakresie. Musimy mieć na uwadze jedną sprawę. Rozumiem doskonale kwestię pożegnania tego piłkarza, ale fundamentalny dla reprezentacji jest mecz z Mołdawią. Muszę przygotować reprezentację właśnie na to spotkanie. Oczywiście pamiętając o tym, żebyśmy wcześniej godnie reprezentowali cały kraj w meczu z Niemcami" - zastrzegł selekcjoner biało-czerwonych.


Jednym z największych zaskoczeń jest brak w kadrze Dawida Kownackiego, który zdobył 14 bramek w drugiej lidze niemieckiej dla Fortuny Duesseldorf i od lipca będzie piłkarzem Werderu Brema.


"Wybrałem do ataku Roberta Lewandowskiego, Arkadiusza Milika i Karola Świderskiego. A nie ma na przykład, oprócz Kownackiego, Krzysztofa Piątka, o którego też moglibyście przecież zapytać. Czy dzwoniłem do nieobecnych piłkarzy? Nie. Mam do nich szacunek, ale gdybym miał do wszystkich dzwonić, to byłbym bez przerwy +na telefonie+. To nie jest częścią mojej pracy w federacji" - wytłumaczył trener.


Zgrupowanie reprezentacji rozpocznie się oficjalnie 12 czerwca, zgodnie z terminem FIFA, ale Santos zamierza spotkać się z wieloma zawodnikami już wcześniej.


"Chciałbym stworzyć takie warunki, żebyśmy już 5 czerwca mogli rozpocząć treningi z niektórymi piłkarzami. Chodzi mi głównie o zawodników, którzy mieli teraz przerwę w swoich klubach, niektórzy nawet dwa tygodnie. To była niedobra sytuacja. Chodzi mi, żeby wykorzystali najbliższy czas, właśnie od 5 czerwca, gdy przeprowadzimy wieczorem pierwszy trening. Będą też mogli spędzać czas ze swoimi rodzinami" - przyznał Santos, choć przyznał, że nie może zmusić piłkarzy do wcześniejszego przyjazdu na zgrupowanie.


"Boisko i drzwi są dla nich otwarte. To istotne, aby pojawili się już na tych pierwszych treningach" - dodał.


Również, jak przyznał, chodzi o piłkarzy, którzy skończą rozgrywki ligowe 4 czerwca, ale wcześniej grali rzadko w swoich zespołach.


"Wiem, że kluby mogą odmówić i nie puścić piłkarzy, ale liczę, że będą oni wywierać presję na swoich pracodawców. Piłkarze powinni zrozumieć, jak istotny będzie dla nich wcześniejszy przyjazd na zgrupowanie. Ja mogłem wykorzystać ten czas inaczej, np. podróżować po Polsce i zwiedzać piękne miejsca. Ale nie na tym polega moja praca" - zaznaczył Portugalczyk.


Biało-czerwoni zagrają z Niemcami na PGE Narodowym w Warszawie 16 czerwca. Mecz eliminacji Euro 2024 z Mołdawią odbędzie się cztery dni później w Kiszyniowie. (PAP)


bia/ co/


Kraj i świat

2023-10-01, godz. 13:40 Niemcy/ Przewodniczący Centralnej Rady Żydów jest zaniepokojony poparciem dla partii AfD Przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster wyraził zaniepokojenie poparciem, jakie w sondażach deklarują ankietowani dla prawicowej… » więcej 2023-10-01, godz. 13:30 J. Owsiak do uczestników "Marszu Miliona Serc": jesteście wspaniałymi Polakami, którzy przyjechali tu rozmawiać o… Jesteście wspaniałymi Polakami, którzy przyjechali tu rozmawiać o Polsce; miejcie ten dzisiejszy spacer głęboko w sercu, by 15 października spotkać się… » więcej 2023-10-01, godz. 13:30 Rzecznik PiS: to największa w historii polskiej polityki konwencja polityczna To największa w historii polskiej polityki konwencja polityczna - powiedział w niedzielę rzecznik PiS Rafał Bochenek otwierając konwencję PiS w Katowicach… » więcej 2023-10-01, godz. 13:30 Hiszpania/ Liczba ofiar śmiertelnych pożaru w dyskotece w Murcji wzrosła do dziewięciu Co najmniej dziewięć osób zginęło w pożarze, który wybuchł w niedzielę nad ranem w znanej dyskotece 'Teatr' w Murcji w południowo - wschodniej Hiszpanii… » więcej 2023-10-01, godz. 13:20 R. Trzaskowski: chcemy Polski, w której to kobieta decyduje o swoim zdrowiu i życiu (krótka7) Chcemy Polski, w której to kobieta decyduje o swoim zdrowiu i o swoim życiu. Chcemy Polski, w której mundur jest szanowany, w której policja i służby mundurowe… » więcej 2023-10-01, godz. 13:20 D. Tusk: marsz jeszcze się nie zaczął, a jest już nas prawie milion (krótka8) Marsz jeszcze się nie zaczął, a jest już nas prawie milion. Pójdziemy Marszałkowską i wtedy dopiero Polska i Europa zobaczą, ilu nas dzisiaj jest. Niewyobrażalne… » więcej 2023-10-01, godz. 13:20 D.Tusk: jesteśmy zjednoczeni, z wiarą we własne siły (krótka9) Jesteśmy dzisiaj wszyscy zjednoczeni, z wiarą we własne siły. To jest ta zasadnicza zmiana dzisiaj, która jest widoczna gołym okiem - powiedział w niedzielę… » więcej 2023-10-01, godz. 13:10 W katowickim "Spodku" rozpoczęła się konwencja PiS pod hasłem "Bezpieczna Polska" O godz. 13.00 w niedzielę w katowickim 'Spodku' rozpoczęła się konwencja Prawa i Sprawiedliwości pod hasłem 'Bezpieczna Polska'. Głos podczas wydarzenia… » więcej 2023-10-01, godz. 13:10 Kalisz/ Uniwersytet Kaliski rozpoczął swoją działalność z dniem 1 października Uniwersytet Kaliski im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu z dniem 1 października 2023 r. rozpoczął swoją działalność. Po raz pierwszy uruchomiono… » więcej 2023-10-01, godz. 13:10 W. Czarzasty: chcę, by PiS przestał skłócać Polaków, bo to do niczego Polski nie doprowadzi (krótka6) Chcę, by PiS przestał skłócać Polaków, bo to do niczego Polski nie doprowadzi. Polska musi być jedna, uśmiechnięta, tolerancyjna, wielka bo na to zasługujemy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »