Radio Opole » Kraj i świat
2023-05-28, 12:30 Autor: PAP

Tarnów/ Wystawa zabytkowego szkła „Krucha materia” w Muzeum Okręgowym

Zabytkowe przedmioty szklane zostaną zaprezentowane od wtorku na wystawie „Krucha materia. Szkło ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Tarnowie”. Ekspozycja będzie zawierała wybór z bogatej kolekcji placówki, w tym eksponaty na co dzień niepokazywane publiczności.

Jak poinformowała kurator wystawy Barbara Bułdys, prezentacja w sali wystaw czasowych tarnowskiego ratusza odbywa się w ramach cyklu „Skarby Muzeum Okręgowego w Tarnowie” i potrwa do 27 października.


Tarnowskie muzeum – przypomniała przedstawicielka placówki – posiada jedną z najbogatszych w kraju kolekcji wyrobów ze szkła. W jej skład wchodzi przede wszystkim blisko 2 tysiące obiektów pochodzących z dawnego depozytu książąt Sanguszków. Kolekcja, która do tej pory była przechowywana w tej placówce w formie depozytu, została zakupiona pod koniec zeszłego roku.


„Kolekcja szkła tarnowskiego Muzeum jest jednak znacznie większa i bogatsza” - dodała kurator. Znajdują się w niej także inne obiekty pochodzące z dworu w Gumniskach, przedmioty szklane, które jako tzw. mienie podworskie trafiło do zbiorów z innych okolicznych dworów: w Partyniu, Brniu, Zbylitowskiej Górze, jak również liczne dary, nabytki i przekazy gromadzone w Muzeum od 1945 roku.


Według zapowiedzi, część z tych eksponatów, na co dzień znajdująca się muzealnych magazynach, zostanie zaprezentowana na wystawie „Krucha materia”. Będą to zarówno obiekty najciekawsze i najcenniejsze, jak również takie, które zostały wybrane ze względu na ich kształt, technikę wykonania i użyty materiał (szkło barwione, dwuwarstwowe i inne).


Eksponowane będą szkła polskie z hut w Lubaczowie, Nalibokach i Cudnowie, stanowiące kontynuację ekspozycji udostępnianej w tarnowskim Ratuszu, a także nigdy niepokazywane, w takim zestawieniu, szkła śląskie, czeskie, empirowe, biedermeierowskie, secesyjne, angielskie kryształy czy współczesne szkła polskie, wyprodukowane m.in. w tarnowskiej Hucie Szkła Gospodarczego.(PAP)


autor: Rafał Grzyb


rgr/ pat/


Kraj i świat

2023-09-24, godz. 21:50 Uchodźcy z Górskiego Karabachu przybywają do Armenii po przejęciu kontroli nad regionem przez Azerbejdżan Pierwsi uchodźcy z Górskiego Karabachu przybyli do Armenii - podały w niedzielę lokalne władze, po tym, gdy Azerbejdżan przeprowadził tam błyskawiczną… » więcej 2023-09-24, godz. 21:50 W. Brytania/ Ponad 100 policjantów złożyło broń po oskarżeniu policyjnego snajpera o morderstwo Ponad 100 funkcjonariuszy londyńskiej policji metropolitalnej złożyło broń, odmawiając przeprowadzenia patroli z bronią palną po tym, gdy policyjny snajper… » więcej 2023-09-24, godz. 21:40 Ekstraliga żużlowa - Betard - Motor 35:55, mistrzostwo Polski drugi raz z rzędu dla Lublina (wynik) W meczu rewanżowym finału play off ekstraligi żużlowej Platinum Motor Lublin pokonał na wyjeździe Betard Spartę Wrocław 55:35. Pierwsze spotkanie lublinianie… » więcej 2023-09-24, godz. 21:40 Szef MSZ: ostatnie oświadczenie kanclerza Niemiec narusza zasadę suwerennej równości państw Ostatnie oświadczenie kanclerza Niemiec Olafa Scholza narusza zasadę suwerennej równości państw; w imię dobrych stosunków dwustronnych apeluję do niego… » więcej 2023-09-24, godz. 21:40 Drużynowi mistrzowie Polski w jeździe na żużlu (dokumentacja) Żużlowcy Platinum Motoru Lublin po raz drugi z rzędu i drugi w historii klubu zostali drużynowymi mistrzami Polski. W finałowym dwumeczu okazali się lepsi… » więcej 2023-09-24, godz. 21:40 MŚ w triathlonie - pierwszy tytuł Brytyjki Potter Brytyjka Beth Potter zwyciężając w finałowych zawodach w hiszpańskiej Pontevedrze po raz pierwszy została mistrzynią świata w triathlonie. Polki nie s… » więcej 2023-09-24, godz. 21:40 Kosowo/ MSW: klasztor, w którym schronili się uzbrojeni mężczyźni, jest pod naszą kontrolą W niedzielę kosowskie organy ścigania odzyskały kontrolę nad klasztorem Banjska na północy kraju, w którym około 30 uzbrojonych mężczyzn zaszyło się… » więcej 2023-09-24, godz. 21:40 Tatry słowackie/ Przerwano poszukiwania polskiego turysty; będą wznowione w poniedziałek Słowaccy ratownicy górscy przerwali w niedzielę wieczorem poszukiwania turysty z Polski, z którym kontakt urwał się w sobotę. Poszukiwania będą wznowione… » więcej 2023-09-24, godz. 21:30 Z.Ziobro: obóz Zjednoczonej Prawicy będzie bronił honoru żołnierzy i funkcjonariuszy SG Obóz Zjednoczonej Prawicy będzie bronił honoru żołnierzy i funkcjonariuszy Służy Granicznej służących na wschodniej granicy, a przedstawionych w filmie… » więcej 2023-09-24, godz. 21:30 Francja/ Prezydent Macron o problemie imigracji: nie możemy przyjąć całej nędzy tego świata Nie możemy przyjąć „całej nędzy tego świata”; Europa to kontynent, który robi najwięcej; my, Francuzi, robimy, co do nas należy, gościmy coraz więcej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »