Radio Opole » Kraj i świat
2023-05-28, 11:50 Autor: PAP

Niemcy/ Sondaż: Zieloni z najniższym poparciem od 2018 roku, rośnie wynik AfD

Poparcie dla Zielonych nadal spada i jest ono obecnie na najniższym poziomie od pięciu lat. Straciła także SPD – partia kanclerza Olafa Scholza, zyskali natomiast liberałowie i AfD, którą obecnie popiera 18 proc. ankietowanych – wynika z najnowszego, opublikowanego w niedzielę sondażu Insy. Tylko co czwarty ankietowany jest zadowolony z pracy rządu.

"Na tle toczonego obecnie sporu politycznego o ustawę ciepłowniczą, Zieloni w sondażu Insy uzyskali wynik 13 proc. Jest to najgorsza wartość od 2018 roku i o jeden punkt procentowy mniej niż tydzień temu" – skomentował te wyniki portal dziennika "Welt".


Z kolei AfD w sondażu uzyskało 18 proc. poparcia – o jeden punkt więcej niż w poprzednim tygodniu. SPD straciła jeden punkt i ma teraz 20 proc. Partie opozycyjnej Unii (CDU/CSU) mają wynik bez zmian na poziomie 28 proc. FDP zyskało jeden punkt i ma obecnie 9 proc. Punkt straciła Lewica, mając poparcie na poziomie 4 proc.


Jak podkreślił "Welt", planowana przez ministra gospodarki Roberta Habecka (Zieloni) ustawa o stopniowej wymianie szkodliwych dla klimatu systemów grzewczych na ropę i gaz budzi duże kontrowersje, także w ramach rządu kanclerza Olafa Scholza (SPD). Plany ministerstwa gospodarki zakładają bowiem, że od przyszłego roku każdy nowo instalowany system grzewczy musi być zasilany zieloną energią w co najmniej 65 proc.


"Habeck niedawno ogłosił, że chce zrewidować niektóre aspekty proponowanej ustawy" – dodał "Welt". Według badania Insy przeciwko zakazowi ogrzewania olejowego i gazowego wypowiedziało się 57 proc. respondentów, 28 proc. było za, a 15 proc. było niezdecydowanych w tej kwestii.


Jeśli chodzi o ocenę działań rządu, to 31 proc. jest przekonanych, że obecna koalicja (SPD – Zieloni – FDP) przetrwa do końca swoje kadencji w 2025 roku, więcej niż połowa ankietowanych (51 proc.) uważa, że rząd upadnie wcześniej. Z pracy obecnego rządu zadowolonych jest 27 proc. Najbliższe wybory federalne w Niemczech są zaplanowano na 2025 rok. (PAP)


mszu/ sp/


Kraj i świat

2023-09-25, godz. 22:10 Wydarzenia sportowe w skrócie, poniedziałek 25 września, 22.00 Przekazujemy skrót wydarzeń sportowych: Bartosz Kurek nie zagra w rozpoczynających się w sobotę w chińskim Xi'an kwalifikacjach olimpijskich siatkarzy… » więcej 2023-09-25, godz. 22:10 Włochy/ Monte Cassino i inne opactwa zabiegają o wpisanie na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Opactwo na Monte Cassino i dziewięć innych klasztorów benedyktyńskich we Włoszech złożyło w siedzibie UNESCO w Paryżu wniosek o wpisanie na Listę Światowego… » więcej 2023-09-25, godz. 22:10 Białoruś/ Osobom fizycznym zabroniono posiadania dronów Osobom fizycznym na Białorusi zabroniono posiadania, używania, wwożenia do kraju i budowania dronów - informuje w poniedziałek niezależny białoruski portal… » więcej 2023-09-25, godz. 22:10 B. Szydło: polski rząd będzie sprzeciwiał się transformacji Europy w federację rządzoną z Berlina Polski rząd będzie sprzeciwiał się transformacji Europy w federację rządzoną nawet nie z Brukseli, a z Berlina - podkreśliła w poniedziałek była premier… » więcej 2023-09-25, godz. 22:00 UE/ KE przyjęła środki ograniczające stosowanie celowo dodawanych do produktów mikrodrobin plastiku Komisja Europejska przyjęła w czwartek na podstawie przepisów Unii Europejskiej w dziedzinie chemikaliów (REACH) środki ograniczające stosowanie mikrodrobin… » więcej 2023-09-25, godz. 22:00 Finlandia/ Rozpoczęły się manewry lotnicze Ruska 23 z udziałem brytyjskich F-35 i szwedzkich Gripenów Około 60 statków powietrznych oraz 4,5 tys. wojskowych, w tym z Wielkiej Brytanii oraz Szwecji bierze udział w rozpoczętych w poniedziałek głównych w tym… » więcej 2023-09-25, godz. 21:50 Białoruś/ Niezależny portal: studenci z Turkmenistanu masowo zajmują się przemytem migrantów do Polski Dziesiątki studentów z Turkmenistanu zajmują się przemytem ludzi z Bliskiego Wschodu do Polski; przemycają ich robiąc podkopy pod barierą na polsko-białoruskiej… » więcej 2023-09-25, godz. 21:50 Armenia/ Do Erywania przybyły dwie wysokie rangą wysłanniczki USA; tematem rozmów ma być sytuacja w Górskim Kara… Do Erywania przybyły w poniedziałek szefowa Amerykańskiej Agencji Rozwoju Międzynarodowego (USAID) Samantha Power i główna zastępczyni asystenta sekretarza… » więcej 2023-09-25, godz. 21:40 Min. Gliński: myślę, że bezpieczeństwo kulturowe to najważniejszy rodzaj bezpieczeństwa (opis) Myślę, że bezpieczeństwo kulturowe jest najważniejszym rodzajem bezpieczeństwa, bo jeżeli nie będzie siły duchowej członków wspólnoty narodowej, to… » więcej 2023-09-25, godz. 21:40 Woźniak wygrał żużlowy Memoriał Lubosa Tomicka Szymon Woźniak wygrał w Pradze tradycyjny żużlowy Memoriał Lubosa Tomicka. W pięcioosobowym finale pokonał Czecha Jana Kvecha, Duńczyka Petera Kildemanda… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »