Radio Opole » Kraj i świat
2023-05-27, 22:30 Autor: PAP

Czechy/ Czesi mogą zapoznać się z polską sztuką lat 80., która powstała poza cenzurą

W Galerii Środkowoczeskiej w Kutnej Horze, ok. 65 km od Pragi, otwarto w sobotę przeglądową wystawę polskiej sztuki niezależnej lat 80. XX wieku - „Nie ocenzurowano”. Zaprezentowano na niej prace około 60 artystów, którzy bojkotowali politykę kulturalną władz PRL i tworzyli sztukę zaangażowaną.

Wystawa jest częściowym powtórzeniem projektu z 2022 roku z Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim w Warszawie.


„W Zamku Ujazdowskim było ponad 200 prac, tu jest 130, więc to już zredukowało znacznie tę wystawę. Tutaj jest inny rozkład pomieszczeń” – powiedział PAP kurator obu wystaw Tadeusz Boruta. Zwrócił uwagę, że przygotowując wersję dla czeskiego widza, zdecydował się na szersze pokazanie niektórych wątków.


Należy do nich np. otwarcie się Kościoła katolickiego na artystów, także jeżeli mowa o pomieszczeniach. W jednym z wątków zatytułowanych Wieczernik przypomniano znanego w Czechach Andrzeja Wajdę. Pokazano jeden z jego szkicowników, a obok niego obraz reżysera, który był utalentowanym rysownikiem.


Na fenomen kontaktów z Kościołem zwrócił także uwagę w rozmowie z PAP kurator z czeskiej strony Richard Drury. „Wyobrażenie, że Kościół katolicki w tamtym czasie, przynajmniej w latach 80., miał tendencję do zwiększania przestrzeni dla młodych lub niezależnych artystów, dawał im możliwość samorealizacji bez pytań, bez, powiedzmy, doktryny lub nadzoru, to także piękna lekcja na dziś” – powiedział kurator.


Drury, który widział wystawę w Polsce, oznajmił, że znalazł w niej odpowiedzi na wiele trapiących go pytań. „Jak artysta w Polsce lat 80. potrafił stawiać czoło szalonej sytuacji braku wolności? Wystawa pokazuje jak każdy z nich dochodził do wewnętrznej wolności, wolności twórczej” - podkreślił Drury.


Podczas wernisażu przypomniano kontekst historyczny. Większość wybitnych twórców identyfikowała się z wolnościowym zrywem społecznym, który związany był z masowymi strajkami w sierpniu 1980 roku i powstaniem Solidarności. Po "karnawale Solidarności” przyszedł stan wojenny i zerwanie artystów z oficjalny obiegiem.


„Niezbędne stało się poszukiwanie przez artystów nieoficjalnych sposobów dzielenia się swoją twórczością z odbiorcami. Jednym z pierwszych i oryginalnych sposobów były +wystawy walizkowe+. Artyści tworzyli małe obrazy lub zminiaturyzowane repliki dużych prac, które następnie były przenoszone w walizce z mieszkania do mieszkania, gdzie odbywały się prezentacje sztuki poza zasięgiem wszechobecnej cenzury” – przybliżył Tadeusz Boruta jedną z form kontaktów twórców z odbiorcami.


Dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski Piotr Bernatowicz zwrócił uwagę w rozmowie z PAP, że zebranie prac na potrzeby wystawy nie było rzeczą łatwą. „To jest paradoks, bo dekada lat 80. nie jest odległa, ale okazuje się, że te prace nie są często pokazywane. W latach 80. to był bardzo żywy ruch, liczący blisko 2 tys. artystów i artystek, którzy brali w nim udział. W latach 90. został odesłany do muzeów, do magazynów muzealnych i rzadko się do tego okresu wraca” – powiedział.


Bernatowicz podczas wernisażu przeczytał list od wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego, który zwrócił uwagę, że wystawa jest próbą ukazania zjawiska ruchu kultury niezależnej lat 80. w kontekście twórczego dialogu artystów ze społeczeństwem po wprowadzeniu stanu wojennego.


Wystawę przygotowano przy współpracy Instytutu Polskiego w Pradze, Instytutu Adama Mickiewicza, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski oraz Galerii Środkowoczeskiej w Kutnej Horze. Polska sztuka będzie prezentowana tam do połowy września. Wystawie będą towarzyszyć akcje przybliżające także polską literaturę, film i muzykę. W sobotę w Kutnej Horze zagrał Lech Janerka.


Z Kutnej Hory Piotr Górecki (PAP)


ptg/ ap/


Kraj i świat

2023-10-03, godz. 20:10 Szefowa francuskiej dyplomacji: będziemy sprzedawać Armenii sprzęt wojskowy Francja zgodziła się 'w przyszłości' sprzedawać Armenii sprzęt wojskowy, aby kraj ten mógł się bronić - powiedziała we wtorek francuska minister spraw… » więcej 2023-10-03, godz. 20:00 Rozporządzenie MSWiA o przywróceniu tymczasowej kontroli granicznej ze Słowacją - w Dzienniku Ustaw(opis) Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o przywróceniu tymczasowo kontroli granicznej ze Słowacją opublikowano we wtorek wieczorem w Dzienniku… » więcej 2023-10-03, godz. 20:00 USA/ Rodzice nastolatka, który otworzył ogień w szkole, odpowiedzą przed sądem za nieumyślne spowodowanie śmierci… Rodzice nastolatka, który przed dwoma laty zabił czterech uczniów szkoły w Oxford, położonym o 40 kilometrów od Detroit, przegrali we wtorek apelację i… » więcej 2023-10-03, godz. 19:50 Derek Wang rozpocznie 2. Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych Fryderyk Chopin jest największą polską marką w kulturze - powiedział Piotr Gliński na wtorkowej konferencji 2. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego… » więcej 2023-10-03, godz. 19:50 Rosja/ Prokuratura żąda 9,5 roku kolonii karnej dla dziennikarki Owsiannikowej, znanej z antywojennego protestu Rosyjska prokuratura żąda 9,5 roku pozbawienia wolności dla byłej dziennikarki rosyjskiej telewizji państwowej Mariny Owsiannikowej, znanej z antywojennego… » więcej 2023-10-03, godz. 19:40 Synoptyk IMGW: w nocy silny wiatr, możliwe niewielkie opady deszczu i burze W nocy spore niebezpieczeństwo mogą stanowić silne podmuchy wiatru, miejscami do 90 kilometrów na godzinę. Z prognoz wynika, że na północy kraju spadnie… » więcej 2023-10-03, godz. 19:40 Azerbejdżan/ Władze zatrzymały trzech byłych prezydentów nieuznawanej Republiki Górskiego Karabachu Władze zatrzymały trzech byłych prezydentów nieuznawanej Republiki Górskiego Karabachu - poinformował niezależny od władz na Kremlu rosyjski portal Meduza… » więcej 2023-10-03, godz. 19:40 W Dzienniku Ustaw rozporządzenie MSWiA o przywróceniu kontroli granicznej ze Słowacją(krótka) W Dzienniku Ustaw we wtorek wieczorem opublikowano rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o przywróceniu tymczasowo kontroli granicznej… » więcej 2023-10-03, godz. 19:40 Opolskie/ Kolizja szynobusu z samochodem na trasie Opole-Nysa Jedna osoba została ranna w wyniku kolizji szynobusu z samochodem osobowym na trasie Opole-Nysa - poinformował dyżurny KW Państwowej Straży Pożarnej w O… » więcej 2023-10-03, godz. 19:30 Premier: Donald Tusk jest politycznym mężem Angeli Merkel Partia Donalda Tuska głosuje w Brukseli za przyspieszeniem przyjęcia paktu migracyjnego. Gdyby rzeczywiście byli przeciwko nielegalnej imigracji, to zagłosowaliby… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »