Radio Opole » Kraj i świat
2023-05-27, 22:10 Autor: PAP

Ukraina/ Prezydent Zełenski: będą kolejne, szersze sankcje w związku z agresją Rosji

Ukraina będzie kontynuowała nakładanie sankcji w związku z rosyjską agresją i przygotowuje kolejne, jeszcze szersze restrykcje - oświadczył prezydent Wołodymyr Zełenski, który w sobotę podpisał dekret nakładający sankcje na 51 osób fizycznych i 220 prawnych związanych z Rosją.

"Będziemy kontynuować działania na rzecz sankcji. W przygotowaniu są nowe, jeszcze szersze pakiety restrykcji" - powiedział Zełenski w wieczornym wystąpieniu wideo.


Odnosząc się do podpisanego tego dnia dekretu oświadczył, że większość spośród objętych sankcjami osób i firm "działa na rzecz terroru". Chodzi o przedsiębiorstwa kompleksu zbrojeniowego, związane z nimi firmy i osoby uczestniczące w zarządzaniu tymi podmiotami. Nie wszystkie z nich działają na terytorium Rosji, ale wszystkie znajdą się pod "globalną presją" - podkreślił Zełenski. (https://t.me/V_Zelenskiy_official/6390)


"Kiedy Rosja zaczynała tę agresję, patrzyła na świat jak na swoje odbicie w lustrze. Myśleli tam, że na świecie wszyscy są tak samo cyniczni jak oni i tak samo jak gospodarze Rosji gardzą ludźmi. Jednak świat jest inny i pomaga nam bronić naszego życia" - powiedział Zełenski. Zapewnił, że Rosja nie zyska, lecz "wszystko przegra", a wraz z nią "ci, którzy próbują jej pomóc w terrorze".


Jak poinformowano w sobotę w Kijowie, Zełenski podpisując dekrety o sankcjach zatwierdził propozycje Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy. Na czarnej liście znalazło się 51 Rosjan, w tym naukowcy i dyrektorzy zakładów. Sankcje dotyczą też m.in. podmiotów podległych Rosyjskim Kolejom Państwowym oraz białoruskich i rosyjskich zakładów remontowych. (PAP)


awl/ ap/


Kraj i świat

2023-10-03, godz. 18:40 Piłkarska LM - starcie Napoli z Realem Madryt w cieniu trzęsienia ziemi Wtorkowe starcie Napoli z Realem Madryt uważane jest za hit 2. kolejki piłkarskiej Ligi Mistrzów. W poniedziałek wieczorem Neapol nawiedziło trzęsienie ziemi… » więcej 2023-10-03, godz. 18:40 Wyjątkowy miniserial "Światło, którego nie widać" 2 listopada w katalogu Netflix Tej jesieni na platformie Netflix z pewnością nie zabraknie mocnych tytułów, a tym, który już teraz warto zapamiętać, jest miniserial „Światło, którego… » więcej 2023-10-03, godz. 18:40 Lubuskie/ W Długoszynie wybuchł gaz z butli, dwie osoby lekko poszkodowane W jednym z mieszkań we wsi Długoszyn, w pow. sulęcińskim (Lubuskie) doszło do wybuchu gazu, prawdopodobnie ulatniającego się z nieszczelnej butli. Dwie… » więcej 2023-10-03, godz. 18:40 UE/ Europarlament za zaostrzeniem przepisów, które mają chronić dziennikarzy W reakcji na rosnące zagrożenie wolności mediów i ich rentowności Parlament Europejski przyjął we wtorek stanowisko w sprawie przepisów, które mają poprawić… » więcej 2023-10-03, godz. 18:40 Polska 2050: Złożyliśmy skargę do SN na uchwałę PKW ws. referendum Złożyliśmy skargę na uchwałę PKW ws. referendum - poinformowali we wtorek wiceprzewodniczący Polski 2050 Michała Kobosko oraz Stanisław Zakroczymski… » więcej 2023-10-03, godz. 18:40 Pomorskie/ IMGW ostrzega przed silnym wiatrem i gwałtownym wzrostem stanu wody w Bałtyku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia I i II stopnia przed silnym wiatrem w woj. pomorskim. Hydrolodzy przewidują także wzrost poziomu… » więcej 2023-10-03, godz. 18:30 Prognoza pogody na 4 i 5 października Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, północna i wschodnia Europa będzie jeszcze w zasięgu niżu, którego ośrodek przemieści się nad… » więcej 2023-10-03, godz. 18:30 M. Wassermann: PiS jest ugrupowaniem prokobiecym Prawo i Sprawiedliwość nie dyskryminuje kobiet, ale wręcz je wspiera - zapewniła we wtorek poseł PiS Małgorzata Wassermann. Wskazała, że PiS jest ugrupowaniem… » więcej 2023-10-03, godz. 18:30 Toruń/ Zaprezentowano honorowy komitet poparcia "jedynki" PiS Krzysztofa Szczuckiego W Toruniu zaprezentowano we wtorek honorowy komitet poparcia lidera listy PiS w wyborach do Sejmu Krzysztofa Szczuckiego. W komitecie znaleźli się m.in. była… » więcej 2023-10-03, godz. 18:20 Premier: niebawem przedstawimy kolejną część programu profrekwencyjnego Na terenach wiejskich o wiele mniej osób uczestniczy w wyborach, a przecież głos musi być tak samo ważny w gminach miejsko-wiejskich, jak i w dużych miastach… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »