Radio Opole » Kraj i świat
2023-05-27, 20:30 Autor: PAP

Wydano kartkę pocztową z okazji 250. rocznicy rozpoczęcia budowy Kanału Bydgoskiego

Poczta Polska w sobotę wprowadziła do obiegu okolicznościową kartkę poświęconą 250. rocznicy rozpoczęcia budowy Kanału Bydgoskiego, łączącego Wisłę i Odrę przez ich dopływy - Brdę, Noteć i Wartę. Na kartce przedstawiono m.in. jedną ze śluz.

"Kanał Bydgoski to absolutnie wyjątkowa w skali Polski i Europy droga wodna łącząca dorzecza Odry i Wisły. Jest symbolem wytrwałości, innowacyjności i ambitnych marzeń bydgoszczan. Jestem bardzo dumny, że nasz XVIII-wieczny pomnik geniuszu technicznego jest dziś zarówno historycznym zabytkiem hydrotechniki, jak i jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych, która nieustannie zachwyca wszystkich odwiedzających swym pięknem i bogatą roślinnością" – podkreślił cytowany w komunikacie Poczty Polskiej przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Łukasz Schreiber.


"W tym wyjątkowym jubileuszu 250-lecia rozpoczęcia budowy Kanału Bydgoskiego składam wyrazy uznania dla wszystkich, którzy przyczynili się do jego powstania i rozwoju. Serdecznie zachęcam Państwa do odwiedzenia Bydgoszczy i odkrycia perły naszej historii" – dodał minister, który również jest posłem z okręgu bydgoskiego.


Dyrektor Regionu Sieci w Bydgoszczy Poczty Polskiej Karol Górski zaznaczył, że od lat na walorach filatelistycznych upamiętniane są ważne wydarzenia. Zwrócił uwagę, że "Kanał Bydgoski, który łączy Bydgoszcz z Nakłem nad Notecią, jest jedną z najciekawszych atrakcji regionu bydgoskiego i w tej kwestii tkwi w nim ogromny potencjał, nadal bowiem jest elementem drogi wodnej E70, a co za tym idzie, łącznikiem pomiędzy wschodem a zachodem".


Część ilustracyjna kartki, zaprojektowana przez Waldemara Kawińskiego, przedstawia współczesne zdjęcie fragmentu Kanału Bydgoskiego wykonane z lotu ptaka. W polu znaku opłaty pocztowej znalazła się XIX-wieczna grafika przedstawiająca postać Fryderyka II przyglądającego się budowie Kanału Bydgoskiego, którą rozpoczęto z jego inicjatywy. Poniżej pola znaku opłaty pocztowej znalazła się mapa kanału. Emisję uzupełnia datownik ilustrujący mechanizm podnoszenia klapy w dolnych wrotach śluzy V na Starym Kanale Bydgoskim.


Kanał Bydgoski, zbudowany w latach 1773–1774 to najstarszy czynny kanał wodny w Polsce, który łączy Wisłę i Odrę poprzez ich dopływy - Brdę od strony Wisły oraz Noteć i Wartę od strony Odry. Jest to unikatowy w skali europejskiej przykład XVIII-wiecznej myśli technicznej oraz rozwoju techniki na przestrzeni XIX i początku XX wieku. (PAP)


Autor: Jerzy Rausz


rau/ mhr/


Kraj i świat

2023-10-02, godz. 03:40 Włochy/ Niekończące się lato w Neapolu, plaże otwarte do końca października Rada miasta Neapolu zatwierdziła przedłużenie otwarcia plaż aglomeracji do 31 października. Na plażach pozostanie cała infrastruktura: parasole, leżaki… » więcej 2023-10-02, godz. 03:00 Meksyk/ 10 kubańskich imigrantów zginęło w wypadku ciężarówki w Chiapas Dziesięciu kubańskich imigrantów poniosło śmierć, a 16 zostało rannych w wypadku drogowym w stanie Chiapas, na południu Meksyku. Kubańczycy podróżowali… » więcej 2023-10-02, godz. 01:10 Wielka Brytania wyśle 200 dodatkowych żołnierzy do misji pokojowej KFOR w Kosowie Wielka Brytania wyśle w najbliższych dniach dodatkowych 200 żołnierzy do Kosowa, aby dołączyli do jej 400-osobowego kontyngentu w ramach NATO-wskiej misji… » więcej 2023-10-02, godz. 00:40 USA/ Minister Gliński zaprezentował odzyskane XVIII-wieczne akwarele Z. Vogla utracone podczas II wojny światowej (… Minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński zaprezentował w niedzielę w konsulacie generalnym RP w Nowym Jorku trzy odzyskane przez Polskę… » więcej 2023-10-02, godz. 00:20 Turcja/ Po zamachu w Ankarze tureckie lotnictwo przeprowadziło naloty na pozycje kurdyjskich rebeliantów w północnym… Po samobójczym ataku na budynek rządowy w Ankarze, tureckie siły powietrzne przeprowadziły naloty na pozycje separatystycznej Partii Pracujących Kurdystanu… » więcej 2023-10-01, godz. 23:50 USA/ Minister Gliński zaprezentował odzyskane XVIII-wieczne akwarele Z. Vogla zaginione utracone podczas II wojny światowej… Minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński zaprezentował w niedzielę w konsulacie generalnym RP w Nowym Jorku trzy odzyskane przez Polskę… » więcej 2023-10-01, godz. 23:40 USA/ Minister Gliński w Instytucie Pileckiego: Niemcy prędzej czy później będą musieli przyznać, że kłamią na… Będziemy opowiadać polską historię światu i Niemcy prędzej czy później będą musieli przyznać, że kłamią na temat historii - powiedział minister… » więcej 2023-10-01, godz. 23:20 Marszałek Witek: rząd PiS spełnia obietnice wyborcze i pokazuje skuteczność Rząd PiS spełnia obietnice wyborcze i pokazuje skuteczność w ich realizacji - mówiła w niedzielę wieczorem podczas spotkania z mieszkańcami Wrocławia… » więcej 2023-10-01, godz. 23:10 Ekstraklasa piłkarska - Jagiellonia - Legia 2:0 (opinie) Po meczu Jagiellonia - Legia (2:0) powiedzieli: Kosta Runjaic (trener Legii Warszawa): 'Przede wszystkim gratuluję Jagiellonii, przegraliśmy po raz pierwszy… » więcej 2023-10-01, godz. 23:10 Liga hiszpańska - 8. kolejka (aktl.) Wyniki 8. kolejki hiszpańskiej ekstraklasy piłkarskiej: niedziela Almeria 3 - Luis Suarez 41, 44, 45+1Granada 3 - Bryan Zaragoza 66-karny, Ricard Sanchez… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »