Radio Opole » Kraj i świat
2023-04-29, 07:20 Autor: PAP

MSWiA: 85 proc. uchodźców z Ukrainy w ośrodkach nie musi dopłacać do utrzymania

85 procent spośród uchodźców z Ukrainy, którzy przebywają w ośrodkach zbiorowego zakwaterowania, nie musi dopłacać do utrzymania. To m.in. dzieci, osoby starsze i niepełnosprawne, więc są zwolnione z udziału w kosztach pomocy - poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Zasady udzielania pomocy obywatelom Ukrainy w miejscach zbiorowego zakwaterowania zmieniły się w marcu. Od tego czasu uchodźcy, którzy są w Polsce ponad 120 dni i nie należą do grup szczególnie wrażliwych, muszą pokrywać 50 proc. kosztów utrzymania, aby korzystać z takiej pomocy. 1 maja udział w kosztach w przypadku osób, które będą w Polsce ponad 180 dni, wzrośnie do 75 proc.


Wydział prasowy MSWiA przekazał PAP, że aktualnie w obiektach zbiorowego zakwaterowania przebywa około 70 tys. osób, czyli o 10 tys. mniej niż w marcu. Resort wyjaśnił, że spośród nich 11,5 proc. partycypuje w kosztach pomocy, a 3 proc. nie przekroczyło jeszcze 120 dni od pierwszego wjazdu do Polski.


"Natomiast ponad 85 proc. tych, którzy przebywają w ośrodkach zbiorowego zakwaterowania, jest zwolnionych z udziału w kosztach pomocy. Zwolnienia te dotyczą m.in.: osób małoletnich, niepełnosprawnych oraz osób w wieku emerytalnym" - poinformowało MSWiA.


Ministerstwo podkreśliło, że cel zmiany zasad udzielania pomocy w ośrodkach to zmobilizowanie obywateli Ukrainy do aktywizacji zawodowej oraz samodzielnego funkcjonowania w Polsce.


Z opłat za utrzymanie zwolnione są osoby z grup szczególnie wrażliwych, którym np. trudniej byłoby podjąć pracę. Z danych resortu wynika, że to głównie te osoby pozostają w ośrodkach. Poza dziećmi, osobami starszymi i niepełnosprawnymi mogą być to także kobiety w ciąży, osoby wychowujące dziecko do 12. miesiąca życia, opiekunowie co najmniej trojga dzieci, opiekunowie osób niepełnosprawnych, a także osoby w trudnej sytuacji, uniemożliwiającej im udział w kosztach.


Od 24 lutego ub. roku, czyli dnia ataku Rosji na Ukrainę, w ośrodkach zbiorowego zakwaterowania w różnych regionach Polski zatrzymało się w sumie pół miliona uchodźców.(PAP)


Autorka: Agnieszka Ziemska


agzi/ jann/


Kraj i świat

2023-09-23, godz. 07:10 Ukraina/ Wywiad wojskowy: w ataku na sztab rosyjskiej Floty Czarnomorskiej zginęło dziewięć osób; dwaj generałowie… W konsekwencji naszego piątkowego ataku rakietowego na sztab Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu na okupowanym przez Rosję Krymie zginęło co najmniej dziewięć… » więcej 2023-09-23, godz. 06:50 Niemcy na terenie okupowanej Polski zamordowali 20 tys. pacjentów szpitali psychiatrycznych Niemcy na terenie okupowanej Polski zamordowali 20 tys. pacjentów szpitali psychiatrycznych. 'Pierwszych ruchomych komór gazowych użyli do mordowania pacjentów… » więcej 2023-09-23, godz. 06:50 Ukraina/ Dominikanin z Fastowa: pomoc z Polski ratuje życie mieszkańców Chersonia i terenów, które okupowała Rosja… Bez wsparcia Polski nie moglibyśmy pomagać ludziom żyjącym przy froncie wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Pomoc z Polski ratuje życie mieszkańców Chersonia… » więcej 2023-09-23, godz. 06:30 Brazylia/ Podczas upałów zwierzęta w ogrodach zoologicznych karmione są lodami i mrożonkami Podczas utrzymującej się w Brazylii fali upałów pracownicy ogrodów zoologicznych dokarmiają zwierzęta lodami oraz mrożonkami. Aby sprostać ich oczekiwaniom… » więcej 2023-09-23, godz. 06:20 Synoptyk IMGW: w sobotę ochłodzenie, deszcz i burze W sobotę niemal w całym kraju ochłodzi się. Jedynie na południowym wschodzie będzie cieplej - 26 stopni C. Na południu i południowym wschodzie będzie… » więcej 2023-09-23, godz. 06:20 Wystawa zapomnianego mistrza fotografii awangardowej XX w. Moiego Vera w Muzeum Warszawy Ponad 300 prac: fotografie, plakaty, wydawnictwa, projekty książek, obrazy i dokumenty zapomnianego mistrza fotografii awangardowej XX w. Moiego Vera będzie… » więcej 2023-09-23, godz. 06:20 Piłkarska LM – historyczny rekord duńskiego futbolu W obecniej edycji Ligi Mistrzów gra w różnych klubach aż 18 duńskich piłkarzy. Jest to nowym historycznym rekordem i - jak uważają media - dowodem na wysoki… » więcej 2023-09-23, godz. 06:20 Opolskie/ W regionie wypłacono ćwierć miliona czternastych emerytur Według ostatnich danych opolskiego oddziału ZUS, w regionie czternaste emerytury otrzymało już 245 tysięcy osób. Jak poinformował Sebastian Szczurek, rzecznik… » więcej 2023-09-23, godz. 06:10 KGP: w niewiele ponad godzinę policyjni lotnicy transportowali serce do przeszczepu dla 67-latka Policyjni lotnicy w niewiele ponad godzinę transportowali serce do przeszczepu z województwa świętokrzyskiego dla 67-letniego pacjenta Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2023-09-23, godz. 06:10 Prognoza pogody na 23 i 24 września Jak informuje IMGW, nad wschodnią połową Europy dominują niże znad Skandynawii oraz związane z nimi układy frontów atmosferycznych. Pozostały obszar… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »