Radio Opole » Kraj i świat
2023-04-01, 13:20 Autor: PAP

Kraków/ Mieszkańcy i turyści odwiedzają jarmark wielkanocny na Rynku Głównym

Mieszkańcy i turyści z zainteresowaniem oglądają produkty tradycyjne, zwłaszcza związane z Wielkanocą, na jarmarku, który w sobotę oficjalnie otwarto na Rynku Głównym w Krakowie.

"Mieszkańcy i turyści z bardzo dużym zainteresowaniem oglądają produkty na jarmarku – zwłaszcza artykuły świąteczne, stroiki, palmy, koszyczki, pisanki. Pytają i kupują, mimo że – w związku z inflacją – ceny nieznacznie wzrosły" – powiedział PAP Dariusz Michalak, członek rady Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej, która współorganizuje targi.


"Otwieramy jarmark, aby i kupcom, i zwiedzającym żyło się lepiej" – witał gości na Rynku zastępca prezydenta Krakowa Bogusław Kośmider.


Życzenia dobrego przygotowania do świąt złożył proboszcz parafii mariackiej, infułat Dariusz Raś. "Pięknie, że kultywujemy chrześcijańskie motywy, tradycje wiary. Jutro poświęcenie palm, za tydzień w sobotę poświęcenie pokarmów – do czego zachęcamy również w bazylice mariackiej" – mówił proboszcz.


Na Rynku Głównym w Krakowie swoje produkty prezentuje 80 wystawców z Polski, a także m.in. z Litwy, Ukrainy, Słowacji i z Węgier. Jarmark potrwa do 10 kwietnia.


Sobotnią inaugurację uświetniły występy Zespołu Pieśni i Tańca "Krakowiacy".


10 kwietnia w lany poniedziałek targi odwiedzi siuda baba – tajemnicza postać to przebrany za kobietę i usmolony sadzami mężczyzna z batem, który zaczepia ludzi i oczekuje datków. Jeśli nie dostanie pieniędzy, strzela z bata i daje do pocałowania ubrudzony sadzami krzyż. Towarzyszy mu usmolony cygan.(PAP)


Autor: Beata Kołodziej


bko/ joz


Kraj i świat

2023-06-08, godz. 17:00 Paryż - polska drużyna wywalczyła kwalifikację w ujeżdżeniu Polska drużyna ujeżdżenia wywalczyła kwalifikację na igrzyska olimpijskie w Paryżu. Podczas zawodów w Budapeszcie biało-czerwoni za rywali mieli zespoły… » więcej 2023-06-08, godz. 16:50 Niemcy/ Lider zespołu Rammstein odrzuca oskarżenia kobiet i zapowiada podjęcie wobec nich kroków prawnych Wokalista niemieckiego zespołu Rammsteina Till Lindemann odrzucił w czwartek oskarżenia kobiet, zarzucających mu m.in. odurzanie w celu podejmowania czynności… » więcej 2023-06-08, godz. 16:40 Włochy/ Premier Meloni i kanclerz Scholz rozmawiali o wsparciu dla Ukrainy i wspólnej odpowiedzi na kryzys migracyjny Wsparcie dla Ukrainy prowadzone tak długo, jak będzie to konieczne i potrzeba wspólnego stawienia czoła kwestii migracji to główne tematy rozmowy premier… » więcej 2023-06-08, godz. 16:30 Podkarpackie/ Finał ogólnopolskiego konkursu piosenek Tadeusza Nalepy - w 80. rocznicę urodzin artysty 26 sierpnia, w 80. rocznicę urodzin Tadeusza Nalepy, w Zgłobniu - rodzinnej miejscowości artysty, odbędzie się finał ogólnopolskiego konkursu dla dzieci… » więcej 2023-06-08, godz. 16:30 Małopolskie/ W weekend 60. konkurs "Malowana Chata" w Zalipiu Jubileuszowy 60. konkurs 'Malowana Chata' odbędzie się w ten weekend w Zalipiu koło Tarnowa (Małopolskie). Udział w nim biorą malarki i całe rodziny z Zalipia… » więcej 2023-06-08, godz. 16:10 USA/ "Washington Post": Ukraińska kontrofensywa już się rozpoczęła Rozpoczęła się długo oczekiwana ukraińska kontrofensywa - podał w czwartek amerykański dziennik 'Washington Post', powołując się na ukraińskich żołnierzy… » więcej 2023-06-08, godz. 16:10 Członkowie kultowych brytyjskich zespołów Happy Mondays, Oasis i Ride założyli supergrupę Grupa nazywa się Mantra Of The Cosmos i właśnie wydała debiutancki singiel zatytułowany „Gorilla Guerilla”. Utwór został opisany przez inicjatora powstania… » więcej 2023-06-08, godz. 16:10 Prezes RARS: przedstawiliśmy stronie ukraińskiej listę możliwej pomocy; będziemy reagować na bieżąco Przedstawiliśmy stronie ukraińskiej listę możliwych obszarów pomocy po zniszczeniu przez Rosjan tamy na Dnieprze - poinformował PAP prezes Rządowej Agencji… » więcej 2023-06-08, godz. 16:00 Izrael/ Pięć osób zginęło w strzelaninie na północy kraju Pięć osób zginęło w czwartek po południu w strzelaninie w mieście Yafa an-Naseriyye nieopodal Nazaretu w północnym Izraelu. W pobliżu miejsca zdarzenia… » więcej 2023-06-08, godz. 16:00 Diamentowa Liga - Kaczmarek w Paryżu spróbuje zejść poniżej 50 sekund na 400 m Będąca na fali wznoszącej Natalia Kaczmarek pobiegnie na 400 m w piątkowym mityngu Diamentowej Ligi w Paryżu. Patryk Sieradzki i Patrycja Wyciszkiewicz-Zawadzka… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »