Radio Opole » Kraj i świat
2023-04-01, 07:40 Autor: PAP

Wiceszef MON: zgoda Turcji na akcesję Finlandii do NATO to bardzo ważny gest

Zgoda władz tureckich na akcesję Finlandii do NATO to bardzo ważny gest; mam nadzieję, że w najbliższym czasie również i Szwecja uzyska podobną zgodę; dla Polski, państwa na wschodniej flance, ważne jest, by oba państwa dołączyły do Sojuszu - powiedział PAP wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz.

Parlament Turcji ratyfikował w czwartek wniosek Finlandii o przystąpienie do NATO, usuwając ostatnią przeszkodę w długo opóźnianym przystąpieniu tego kraju do zachodniego sojuszu wojskowego. Za ratyfikacją głosowało 276 obecnych posłów, kilka dni po tym jak ratyfikację poparł parlament Węgier. Zdaniem prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, w przeciwieństwie do Szwecji, Finlandia wypełniła swoje zobowiązania wynikające z memorandum podpisanego w zeszłym roku, na mocy którego oba kraje aplikujące do NATO zobowiązały się do zajęcia się kwestiami bezpieczeństwa Turcji.


"To bardzo ważny gest - już wkrótce flaga Finlandii będzie powiewała przed Kwaterą Główną NATO. Martwi jednak fakt, że wciąż nie mamy decyzji ze strony tureckiej odnośnie zgody na przystąpienie Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego" - powiedział PAP wiceszef MON pytany o tę decyzję.


Jak podkreślił, dla Polski - państwa wschodniej flanki NATO - ważne jest, aby zarówno Szwecja, jak i Finlandia dołączyły do Sojuszu i wspierały jego działania w tej części Europy. "Finlandia jest krajem, który bardzo dobrze zna uwarunkowania rywalizacji z Rosją czy jej wojskami; to też kluczowa kwestia dla nas - długość granicy NATO z Federacją Rosyjską diametralnie się wydłuży, to bez wątpienia będzie wpływało na działania państw sojuszniczych. Potrzebna jest integracja, zgrywanie, wspólne ćwiczenia - to już się dzieje" - zaznaczył wiceszef MON.


Podkreślił również, że polskie władze i wojsko współpracują z Finami już od czasu deklaracji chęci przystąpienia Finlandii do NATO. "Jestem przekonany, że w momencie, kiedy Finlandia będzie członkiem NATO, te działania będą jeszcze intensywniejsze - zarówno w domenie powietrznej i lądowej, jak i morskiej" - oświadczył Skurkiewicz.


Zauważył, że kiedy Szwecja i Finlandia zostaną pełnoprawnymi członkami NATO, Morze Bałtyckie de facto stanie się morzem wewnętrznym Sojuszu. "To bardzo dobra wiadomość" - stwierdził.


Wyraził również nadzieję, że także i Szwecja w najbliższym czasie uzyska zgodę na członkostwo w NATO od państw, które jeszcze jej nie wyraziły.


"Ta sprawa będzie musiała być rozpatrywana również w działaniach dyplomatycznych - oczywiście Ankara wciąż ma oczekiwania co do samej Szwecji - ale jestem optymistą i mam nadzieję, że ta sprawa będzie jednoznacznie rozpatrzona także przez stronę turecką. Liczę także, że w tej kwestii zaangażuje się również Kwatera Główna NATO. Jestem przekonany, że Jens Stoltenberg jako sekretarz generalny będzie w tej sprawie interweniował; także Stany Zjednoczona - to ważne, by największy gwarant światowego pokoju, również podjął w tej sprawie odpowiednie działania" - powiedział.


Rząd turecki oskarża Szwecję o zbytnią wyrozumiałość wobec grup, które uważa za organizacje terrorystyczne i zagrażające bezpieczeństwu, w tym bojowych grup kurdyjskich i osób związanych z próbą zamachu stanu w Turcji w 2016 roku.


Oprócz Turcji, jedynym krajem NATO, który nie zatwierdził jeszcze wniosku akcesyjnego Szwecji, są Węgry.


Rząd Węgier twierdzi, że niektórzy szwedzcy politycy wygłaszali krzywdzące wypowiedzi na temat stanu węgierskiej demokracji i odgrywali aktywną rolę w zamrożeniu miliardów funduszy Unii Europejskiej z powodu rzekomych naruszeń praworządności i demokracji.


Szwecja, która dokonała zmian w konstytucji w celu uchwalenia surowszych przepisów antyterrorystycznych, wyraziła nadzieję, że będzie mogła przystąpić do NATO przed lipcowym szczytem Paktu w Wilnie. (PAP)


autor: Mikołaj Małecki


mml/ mok/


Kraj i świat

2023-06-01, godz. 16:50 Premier: gazeta "Rzeczpospolita" niestety przedstawiła absolutne kłamstwo; w grudniu nic nie wiedziałem o incydencie Tak jak już mówiłem wcześniej, zdecydowanie raz jeszcze podkreślam, nic nie wiedziałem o tym w grudniu. Gazeta 'Rzeczpospolita' niestety przedstawiła absolutne… » więcej 2023-06-01, godz. 16:50 Minister Rau: na spotkaniu szefów dyplomacji NATO była mowa o radykalnej potrzebie dozbrojenia wschodniej flanki Soj… Podczas czwartkowego nieformalnego spotkania ministrów spraw zagranicznych państw NATO była mowa o radykalnej potrzebie dozbrojenia wschodniej flanki Sojuszu… » więcej 2023-06-01, godz. 16:50 W Łódzkiem odbyły się pierwsze szczepienia przeciw HPV W Łódzkiem odbyły się w czwartek pierwsze szczepienia przeciw wirusowi HPV. Oferuje je 218 poradni POZ w regionie. Bezpłatne szczepionki dostępne są dla… » więcej 2023-06-01, godz. 16:50 Premier Morawiecki: na szczycie Europejskiej Wspólnoty Politycznej omówiliśmy m.in. temat cyberbezpieczeństwa Na szczycie Europejskiej Wspólnoty Politycznej omówiliśmy kilka kluczowych tematów związanych z architekturą bezpieczeństwa w całej Europie; rozmowy dotyczyły… » więcej 2023-06-01, godz. 16:40 USA/ Axios: kolejnych trzech pretendentów staje do wyścigu o nominację Republikanów w wyborach prezydenckich w 2024… Trzech kolejnych pretendentów ogłosi w przyszłym tygodniu udział w wyścigu o nominację Republikanów w wyborach prezydenckich w USA w 2024 roku: były gubernator… » więcej 2023-06-01, godz. 16:40 UE/ Von der Leyen i Zełenski: każde dziecko ma prawo do wolności, ochrony i bezpieczeństwa Każde dziecko ma prawo do wolności, ochrony i bezpieczeństwa; rosyjska agresja pozbawia ukraińskie dzieci tych praw - oznajmili we wspólnym oświadczeniu… » więcej 2023-06-01, godz. 16:30 Kancelaria Prezydenta zachęca do wysłuchania rozmów z ekspertami w ramach akcji "Usłyszeć Dzieci" (korekta) Z inicjatywy pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy, Kancelaria Prezydenta uruchomiła na Spotify kanał 'Usłyszeć Dzieci', na którym można wysłuchać serii… » więcej 2023-06-01, godz. 16:30 Prezydent Poznania do dzieci: pozostańcie szczerzy i nigdy nie bójcie się mówić tego, co uważacie za słuszne W Dniu Dziecka mam do was prośbę: pozostańcie zawsze szczerzy i nigdy nie bójcie się mówić tego, co uważacie za słuszne - podkreślił prezydent Poznania… » więcej 2023-06-01, godz. 16:30 Warszawa/ Podczas festynu policjanci zaprezentowali dzieciom sprzęt zakupiony z unijnych pieniędzy Policjanci Komendy Stołecznej Policji wzięli udział w festynie, jaki odbył się w szkole podstawowej w warszawskim Ursusie - poinformował rzecznik Komendanta… » więcej 2023-06-01, godz. 16:30 Holandia/ Jadący 250 km/h pijany 30-latek spowodował wypadek, w którym zginęły cztery osoby; został oskarżony o… Holenderska prokuratura oskarżyła o zabójstwo 30-letniego mężczyznę, który będąc pod wpływem alkoholu spowodował wypadek samochodowy, w którym zginęła… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »