Radio Opole » Kraj i świat
2023-04-01, 07:20 Autor: PAP

Podlaskie/ Od kwietnia co trzecia przychodnia POZ działa w systemie opieki koordynowanej

Co trzecia przychodnia podstawowej opieki zdrowotnej od kwietnia działa w Podlaskiem w systemie opieki koordynowanej – podał podlaski NFZ. Od soboty do systemu wchodzi kolejnych 19 placówek. Łącznie jest ich 71.

Opieka koordynowana oznacza, że zamiast u specjalisty, pacjenci z niektórymi chorobami przewlekłymi znajdują opiekę, diagnostykę i leczenie u swojego lekarza rodzinnego. Dotyczy to chorób kardiologicznych, diabetologii, chorób płuc i endokrynologii. Lekarz rodzinny może się konsultować ze specjalistą.


"Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej w sytuacjach medycznie uzasadnionych będzie mógł zlecić pacjentom badania, które do tej pory były w zakresie kompetencji lekarza specjalisty" – zaznacza NFZ.


Wymienia, że chodzi np. o pakiet badań tarczycowych (oznaczenia antyTPO, antyTSHR, antyTG), spirometrię i spirometrię z próbą rozkurczową, EKG wysiłkowe, badanie Holter EKG, echo serca przezklatkowe, USG Doppler tętnic szyjnych czy kończyn dolnych i o oznaczenie kreatyniny w moczu.


NFZ przypomina, że placówki POZ do opieki koordynowanej wchodzą dobrowolnie, wcześniej się do tego przygotowują, spełniają warunki związane np. z dostępem do badań diagnostycznych. Muszą mieć odpowiedni personel medyczny, lekarzy o określonych specjalizacjach, także dietetyków. Muszą mieć tzw. koordynatora, czyli osobę, która wspiera pacjentów w ich procesie leczenia poprzez usprawnianie komunikacji pacjenta z lekarzem, przekazywanie pacjentowi informacji. Koordynatorem może być lekarz, ale też pielęgniarka czy rejestratorka.


Szczegółowe listy przychodni, które są w systemie opieki koordynowanej NFZ podaje na swojej stronie internetowej. Od kwietnia przybyły w systemie placówki z Krynkach, Białymstoku, Michałowie, Mońkach, Korycinie, Bielsku Podlaskim, Wasilkowie, Dobrzyniewie Fabrycznym, Suwałkach i w Juchnowcu Górnym.


"Jednym z efektów działań prowadzonych przez Podlaski Oddział NFZ wspólnie z lekarzami POZ z Porozumienia Zielonogórskiego jest np. zakontraktowanie opieki koordynowanej w dwóch placówkach w Suwałkach, gdzie dotychczas taka opieka nie była realizowana. Pacjenci z Suwałk świadczenia opieki koordynowanej otrzymają przy ul. Putry 9 a także przy ul. Waryńskiego 27" – podał NFZ.


"Liczę na to, że placówek medycznych POZ gotowych do realizacji opieki koordynowanej będzie przybywać w województwie podlaskim. Do naszego Oddziału NFZ cały czas wpływają nowe wnioski na realizację tej formy opieki" – podkreśla cytowany w komunikacie dyrektor podlaskiego NFZ Maciej Olesiński.(PAP)


Autorka: Izabela Próchnicka


kow/ joz/


Kraj i świat

2023-06-07, godz. 17:50 Prezes PKO BP na EKF 2023: nie ma odwrotu od zastosowania sztucznej inteligencji w bankowości (MediaRoom) „Najciekawsze, co się tutaj wybijało, to rozwój sztucznej inteligencji i jej wpływ na sektor bankowy. Jesteśmy świadomi, że nowa technologia, która wkroczy… » więcej 2023-06-07, godz. 17:50 Ukraina/ Ekolodzy: większość żywych organizmów ze Zbiornika Kachowskiego wyginie na skutek powodzi wywołanej przez… Konsekwencją wysadzenia przez rosyjskie wojska tamy na Dnieprze w Nowej Kachowce i odpływu wody ze Zbiornika Kachowskiego będzie wyginięcie większości żywych… » więcej 2023-06-07, godz. 17:50 Białystok/ 23-24 czerwca odbędzie się Up to Date Festival W dniach 23-24 czerwca w Białymstoku odbędzie się 14 edycja festiwalu muzyki elektronicznej Up To Date. Tegoroczna edycja odbędzie się pod znakiem ekologii… » więcej 2023-06-07, godz. 17:40 USA/ Były gubernator New Jersey i gubernator Północnej Dakoty będą ubiegać się o nominację Republikanów w wyborach… Były gubernator stanu New Jersey Chris Christie ogłosił we wtorek wieczorem, że będzie ubiegał się o nominację Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich… » więcej 2023-06-07, godz. 17:40 Czechy/ Sąd potwierdził wyrok 8 miesięcy więzienia w zawieszeniu za negowanie zbrodni katyńskiej Sąd apelacyjny w Pradze podtrzymał w środę wyrok ośmiu miesięcy więzienia w zawieszeniu dla byłego wiceprzewodniczącego Komunistycznej Partii Czech i… » więcej 2023-06-07, godz. 17:40 Minister Moskwa: zasoby ryb w Odrze odbudowują się (krótka) Zarówno polskie, jak i niemieckie badania wskazują, że zasoby ryb w Odrze się odbudowują - podkreśliła w środę w Słubicach minister klimatu i środowiska… » więcej 2023-06-07, godz. 17:40 Prezydent Andrzej Duda przekazał grafikę Papcia Chmiela do Muzeum Historii Polski Z okazji 100. rocznicy urodzin Henryka Chmielewskiego - Papcia Chmiela - prezydent Andrzej Duda przekazał w środę wykonaną przez artystę w 2018 r. grafikę… » więcej 2023-06-07, godz. 17:40 Min. Cieszyński: Wyniki ogólnopolskiego testu umiejętności cyfrowych pokażą, czy efekty naszej polityki są wido… Wyniki ogólnopolskiego testu umiejętności cyfrowych pokażą, czy efekty naszej polityki są widoczne i czy z roku na rok osiągamy postęp - powiedział PAP… » więcej 2023-06-07, godz. 17:40 Criterium du Dauphine - Duńczyk Bjerg liderem po zwycięstwie w jeździe na czas Duńczyk Mikkel Bjerg (UAE Team Emirates) wygrał 4. etap kolarskiego wyścigu Criterium du Dauphine, jazdę indywidualną na czas z Cours do Belmont-de-la-Loire… » więcej 2023-06-07, godz. 17:30 Wiceminister Szwed: chcemy, by projekt w sprawie emerytur pomostowych trafił do Sejmu jak najszybciej Chcemy, by projekt w sprawie emerytur pomostowych był zgłoszony jak najszybciej, może uda się go przeprocedować jeszcze na czerwcowym posiedzeniu Sejmu -… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »