Radio Opole » Kraj i świat
2023-04-01, 07:20 Autor: PAP

Minister ds. UE: będziemy przekonywać europejskich partnerów ws. konieczności rozszerzenia sankcji na Białoruś

Będziemy przekonywać naszych europejskich partnerów w sprawie konieczności rozszerzenia sankcji na Białoruś - powiedział PAP minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk. Podkreślił, że sankcje na Białoruś muszą być dostosowane do pakietu nałożonego na Rosję.

Szynkowski vel Sęk w rozmowie z PAP odniósł się do zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczących wprowadzenie 11. pakietu sankcji, które miałyby obejmować białoruski reżim Alaksandra Łukaszenki.


"My konsekwentnie domagamy się tego, żeby sankcje białoruskie były dostosowane do tego w jaki sposób dzisiaj wygląda pakiet nałożony na Rosję" - powiedział. "Inaczej jest to prosta droga do tego, aby sankcje mogły być obchodzone. Zresztą obserwujemy tego rodzaju przypadki" - dodał.


Przypomniał, że Polska już przy negocjacji 10. pakietu sankcyjnego wskazywała na to i była też taka deklaracja ze strony Komisji Europejskiej, że jednym z najpilniejszych celów jest dostosowanie pakietu białoruskiego. "W tej sprawie rozmawiamy z Komisją Europejską, rozmawiamy też z innymi naszymi partnerami m.in. z Portugalią, która w tej sprawie jest państwem, które zgłasza pewne wątpliwości" - powiedział minister ds. UE. "Będziemy przekonywać tak długo, jak długo nie zamknie się tej drogi dzięki której obchodzenie rosyjskich sankcji jest możliwe" - podkreślił.


Na wtorkowej konferencji w Bukareszcie premier Mateusz Morawiecki był pytany o nałożenie sankcji na białoruski reżim w kontekście deklaracji prezydenta Rosji Władimira Putina, że w drugiej połowie tego roku na Białorusi zmagazynowane zostaną rosyjskie taktyczne pociski jądrowe.


Zdaniem Morawieckiego, zapowiedź rozmieszczenia taktycznej broni jądrowej na Białorusi na pewno doprowadzi do tego, że Białoruś zostanie obłożona dodatkowymi sankcjami, zaś poziom tych sankcji będzie "znacząco bardziej dotkliwy dla reżimu Łukaszenki".


Premier zapewnił, że niemal codziennie rozmawia z przywódcami europejskimi na temat tego, jak skonstruować 11. pakiet sankcji. "Z całą pewnością ten pakiet obejmie więcej działań wobec Białorusi" - zapowiedział Morawiecki.


"Także i my w Polsce - ponieważ graniczymy bezpośrednio z Białorusią - zastanawiamy się nad tym, czy w ramach naszych bilateralnych relacji nie zaostrzyć wszelkich parametrów ruchu towarowego i osobowego, właśnie po to, aby posłać bardzo wyraźny sygnał do Łukaszenki, że nie akceptujemy takich działań, które de facto służą Rosji w jej agresywnych działaniach na Ukrainie i w agresywnych działaniach wobec Polski i innych krajów UE" - powiedział szef rządu.


W sobotę Władimir Putin oświadczył, że Rosja zamierza rozmieścić na terytorium Białorusi taktyczną broń jądrową. Według Putina Rosja przekazała Białorusi m.in. dziesięć samolotów, które mogą przenosić pociski jądrowe, a do 1 czerwca mają zostać zbudowane magazyny do przechowywania tej broni. (PAP)


autor: Grzegorz Bruszewski


gb/ par/


Kraj i świat

2023-06-07, godz. 17:40 USA/ Były gubernator New Jersey i gubernator Północnej Dakoty będą ubiegać się o nominację Republikanów w wyborach… Były gubernator stanu New Jersey Chris Christie ogłosił we wtorek wieczorem, że będzie ubiegał się o nominację Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich… » więcej 2023-06-07, godz. 17:40 Czechy/ Sąd potwierdził wyrok 8 miesięcy więzienia w zawieszeniu za negowanie zbrodni katyńskiej Sąd apelacyjny w Pradze podtrzymał w środę wyrok ośmiu miesięcy więzienia w zawieszeniu dla byłego wiceprzewodniczącego Komunistycznej Partii Czech i… » więcej 2023-06-07, godz. 17:40 Minister Moskwa: zasoby ryb w Odrze odbudowują się (krótka) Zarówno polskie, jak i niemieckie badania wskazują, że zasoby ryb w Odrze się odbudowują - podkreśliła w środę w Słubicach minister klimatu i środowiska… » więcej 2023-06-07, godz. 17:40 Prezydent Andrzej Duda przekazał grafikę Papcia Chmiela do Muzeum Historii Polski Z okazji 100. rocznicy urodzin Henryka Chmielewskiego - Papcia Chmiela - prezydent Andrzej Duda przekazał w środę wykonaną przez artystę w 2018 r. grafikę… » więcej 2023-06-07, godz. 17:40 Min. Cieszyński: Wyniki ogólnopolskiego testu umiejętności cyfrowych pokażą, czy efekty naszej polityki są wido… Wyniki ogólnopolskiego testu umiejętności cyfrowych pokażą, czy efekty naszej polityki są widoczne i czy z roku na rok osiągamy postęp - powiedział PAP… » więcej 2023-06-07, godz. 17:40 Criterium du Dauphine - Duńczyk Bjerg liderem po zwycięstwie w jeździe na czas Duńczyk Mikkel Bjerg (UAE Team Emirates) wygrał 4. etap kolarskiego wyścigu Criterium du Dauphine, jazdę indywidualną na czas z Cours do Belmont-de-la-Loire… » więcej 2023-06-07, godz. 17:30 Wiceminister Szwed: chcemy, by projekt w sprawie emerytur pomostowych trafił do Sejmu jak najszybciej Chcemy, by projekt w sprawie emerytur pomostowych był zgłoszony jak najszybciej, może uda się go przeprocedować jeszcze na czerwcowym posiedzeniu Sejmu -… » więcej 2023-06-07, godz. 17:30 P.Müller: zastrzeżenia KE są nieuzasadnione; merytorycznie przedstawimy argumenty Zastrzeżenia, które zostały zgłoszone przez Komisję Europejską do ustawy o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich, są naszym zdaniem nieuzasadnione… » więcej 2023-06-07, godz. 17:30 Gliński: rozmowy z niemiecką minister kultury o restytucji dóbr kultury i stratach wojennych (krótka) Kwestie restytucji polskich dóbr kultury i odszkodowań za straty poniesione przez Polskę w czasie II wojny światowej były, jak przekazał w środę wicepremier… » więcej 2023-06-07, godz. 17:20 Premier: droga do emerytur stażowych jest otwarta; porozumienie jest realizacją testamentu Solidarności lat 80. (op… Droga do emerytur stażowych jest otwarta. Dziś podpisaliśmy porozumienie, które realizuje testament Solidarności lat 80., o którym zapomniały wszystkie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »