Radio Opole » Kraj i świat
2023-04-01, 07:20 Autor: PAP

UE/ Europoseł Czarnecki o sponsorowaniu przez niemiecki rząd tamtejszych dziennikarzy: zero zdziwienia

Nie jest to żadna niespodzianka dla każdego, kto przygląda się niemieckim mediom - tak w rozmowie z PAP skomentował eurodeputowany PiS Ryszard Czarnecki informację o tym, że w ciągu ostatnich pięciu lat rząd Niemiec zapłacił dziennikarzom około 1,5 miliona euro.

"Nie jest to żadna niespodzianka dla każdego, kto przygląda się niemieckim mediom. To wielce wymowne, że w olbrzymiej większości spraw dotyczących polityki zagranicznej niemieckie media mówią jednym głosem i jest to głos wspólny z aktualnym rządem" - podkreśla Czarnecki.


Zwraca jednoczesnie uwagę, że dotyczy to nie tylko polityki zewnętrznej. "Przypomnę tę haniebna zmowę milczenia po napaściach na kobiety w Kolonii w noc sylwestrową w 2015 roku. Niemieckie media wtedy jakby się umówiły, że są strusiem i chowają głowę w piasek. Udawały, że nie ma problemu" - ubolewa polski polityk.


"To, co zostało ujawnione jest tylko potwierdzeniem tego, co od dawna przypuszczano. Zwracam uwagę, że kolejne niemieckie rządy, niemieckie partie i niemieccy dziennikarze - którzy od tych rządów biorą pieniądze - głośno krzyczą o rzekomym braku wolności mediów w Polsce. Muszę powiedzieć, że jest to przykład hipokryzji sięgającej nie Alp niemieckich, ale Himalajów i stosowania kompletnie podwójnych standardów" - skonkludował Ryszard Czarnecki.


W ciągu ostatnich pięciu lat rząd Niemiec zapłacił dziennikarzom około 1,5 miliona euro - za moderowanie, "tworzenie treści" i przeprowadzanie wywiadów. Tak wynika z odpowiedzi rządu federalnego na zapytanie grupy parlamentarnej AfD w Bundestagu. Płatności od rządu federalnego otrzymało łącznie 200 dziennikarzy.


Część była zatrudniona przez gazety "Spiegel", "Zeit", "Tagesspiegel" i inne media prywatne, ale około 120 beneficjentów pracowało dla nadawców publicznych, takich jak ARD, ZDF, WDR i rbb. Między końcem 2017 a 2022 r. ok. 875 tys. euro trafiło do dziennikarzy z sektora publicznego, a ok. 597 tys. euro do dziennikarzy z mediów prywatnych.


Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)


asc/ jar/


Kraj i świat

2023-06-07, godz. 17:00 MEiN: 37 mln zł na kształcenie studentów i doktorantów z niepełnosprawnościami Blisko 100 uczelni otrzyma ponad 37 mln zł na zadania związane z zapewnieniem osobom z niepełnosprawnościami warunków do pełnego udziału w procesie rekrutacji… » więcej 2023-06-07, godz. 17:00 French Open - francuskie media: kto jest w stanie zatrzymać Igę Świątek na mączce? Francuskie media stawiają pytanie 'Kto jest w stanie zatrzymać Igę Świątek na mączce?' po dwusetowym zwycięstwie liderki światowego rankingu z Amerykanką… » więcej 2023-06-07, godz. 17:00 Porozumienie rządu i NSZZ Solidarność: PEP 2040 ma uwzględniać umowy społeczne Zawarte w środę w Stalowej Woli porozumienie między rządem a NSZZ Solidarność przewiduje, że długoterminowa strategia rozwoju sektora energii w Polityce… » więcej 2023-06-07, godz. 17:00 KNF na EKF 2023: Kwestie regulacji zależą od zachowania rynku finansowego (MediaRoom) „Regulacji jest coraz więcej, bo rynek finansowy staje się coraz bardziej skomplikowany. Dużo zależy od tego, jak w przyszłości rynek będzie się zachowywał… » więcej 2023-06-07, godz. 16:50 Policja: zatrzymani w sprawie kradzieży amunicji w Węglińcu nie wiedzieli, co kradną Trzy osoby zatrzymane w sprawie kradzieży w Węglińcu skrzynek z amunicją z wagonu kolejowego, nie wiedzieli, co kradną. Asp. Przemysław Ratajczyk z dolnośląskiej… » więcej 2023-06-07, godz. 16:50 Igrzyska Europejskie - w turnieju tenisistek pięć zawodniczek Siarkopolu Tarnobrzeg Pięć zawodniczek drużyny KTS Enea Siarkopol Tarnobrzeg weźmie udział w turnieju tenisistek stołowych w trakcie Igrzysk Europejskich. Oprócz Polki Natalii… » więcej 2023-06-07, godz. 16:50 W Wielkopolsce zainaugurowano Szlak Pracy Organicznej Historię wielkopolskiej pracy u podstaw - idei, wokół której budowało się społeczeństwo obywatelskie na terenach zaboru pruskiego - ma przybliżać i promować… » więcej 2023-06-07, godz. 16:50 Prognoza pogody na 8 czerwca Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, południowa połowa Europy znajdować się będzie pod wpływem niżów. Na pozostałym obszarze pogodę… » więcej 2023-06-07, godz. 16:40 Łódzkie/ Ambasadorzy z krajów regionu Azji i Pacyfiku odwiedzili Ziemię Wieluńską Ambasadorzy państw Azji i Pacyfiku, na zaproszenie szefa Biura Polityki Międzynarodowej w KPRP Marcina Przydacza, odwiedzili w środę Ziemię Wieluńską, w… » więcej 2023-06-07, godz. 16:40 PŚ w skokach - Granerud w szpitalu po upadku w Lillehammer Zwycięzca klasyfikacji generalnej ostatniej edycji Pucharu Świata Halvor Egner Graneud po powrocie z wakacji na Mauritiusie rozpoczął treningi na skoczni w… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »