Radio Opole » Kraj i świat
2023-04-01, 07:10 Autor: PAP

Przewodniczący KRRiT wszczyna postępowanie w sprawie reportażu TVN pt. "Franciszkańska 3"

Przewodniczący KRRiT Maciej Świrski wszczyna postępowanie w sprawie reportażu TVN pt. "Franciszkańska 3". Już 15 marca Świrski informował, że do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wpływają skargi w związku z tą audycją.

Przewodniczący KRRiT wszczął postępowanie o ukaranie spółki TVN S.A. w związku z reportażem pt. "Franciszkańska 3", wyemitowanym w programie TVN 24 w dniu 6 marca 2023 roku o godz. 20:35 w cyklu "Czarno na białym".


W ocenie Macieja Świrskiego emisja tej audycji mogła stanowić naruszenie art. 18 (punkty 1 i 2) ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji. Artykuły te głoszą:


"Audycje lub inne przekazy nie mogą propagować działań sprzecznych z prawem, z polską racją stanu oraz postaw i poglądów sprzecznych z moralnością i dobrem społecznym, w szczególności nie mogą zawierać treści nawołujących do nienawiści lub przemocy lub dyskryminujących ze względu na płeć, rasę, kolor skóry, pochodzenie etniczne lub społeczne, cechy genetyczne, język, religię lub przekonania, poglądy polityczne lub wszelkie inne poglądy, przynależność państwową, przynależność do mniejszości narodowej, majątek, urodzenie, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną lub nawołujących do popełnienia przestępstwa o charakterze terrorystycznym" oraz "Audycje lub inne przekazy powinny szanować przekonania religijne odbiorców, a zwłaszcza chrześcijański system wartości".


6 marca w TVN 24 został wyemitowany reportaż Marcina Gutowskiego „Franciszkańska 3", w którym opisane zostały przypadki trzech kapłanów: Bolesława Sadusia, Eugeniusza Surgenta i Józefa Loranca i reakcja na nie ówczesnego metropolity krakowskiego kard. Karola Wojtyły. W reportażu pojawiły się również wypowiedzi holenderskiego publicysty Ekke Overbeeka, autora książki „Maxima culpa. Jan Paweł II wiedział”.


Metody pracy oraz ustalenia pracownika TVN 24 oraz Overbeeka spotkały się z krytyką historyków Kościoła zajmujących się analizą metod działań SB wobec duchownych. Jak ujawnił dr Marek Lasota autorzy materiału nie zwrócili się do kurii krakowskiej o dostęp do materiałów źródłowych na temat wspomnianych w reportażu duchownych.


Z krytyką spotkały się również wnioski autorów dotyczące materiałów SB. Historycy Kościoła zwracają uwagę także, iż przywoływane przez autorów reportażu doniesienia zostały ocenione przez SB jako pozbawione jakiejkolwiek wartości merytorycznej i nie zostały przez nich wykorzystane. „SB przykładała dużą wagę do sprawdzania informacji, by wykluczyć grę informatora z bezpieką, a więc celowe wprowadzanie jej w błąd” – ocenił w rozmowie z PAP dr hab. Filip Musiał, autor badań dotyczących metod działań służb specjalnych PRL.


9 marca Sejm przyjął uchwałę ws. obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II, w której "zdecydowanie potępia medialną, haniebną nagonkę", której obiektem jest papież Jan Paweł II. (PAP)


aszw/ szuk/ jar/


Kraj i świat

2023-05-30, godz. 17:10 Wydarzenia sportowe w skrócie, wtorek 30 maja, 17.00 Przekazujemy skrót wydarzeń sportowych: Doświadczeni Kamil Glik, Grzegorz Krychowiak i Kamil Grosicki nie zostali powołani przez trenera Fernando Santosa… » więcej 2023-05-30, godz. 17:10 Prognoza pogody na 31 maja i 1 czerwca Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, nad Europą nadal będzie dominował wyż, jedynie północny wschód kontynentu oraz krańce wschodnie… » więcej 2023-05-30, godz. 17:10 Ukraina/ SBU: kamery internetowe mogą ułatwić rosyjskim wojskom ostrzeliwanie celów na Ukrainie Apelujemy do właścicieli kamer internetowych, aby nie prowadzili transmisji na żywo w internecie z wykorzystaniem tych urządzeń, ponieważ może to ułatwić… » więcej 2023-05-30, godz. 17:10 Koniec utrudnień po wypadku na S5 koło Bydgoszczy w kierunku Gdańska Przywrócony został normalny ruch na drodze ekspresowej S5 w Żołędowie koło Bydgoszczy w kierunku Gdańska, gdzie w wypadku ranne zostały cztery osoby -… » więcej 2023-05-30, godz. 17:00 MSWiA: oświadczenie ministrów spraw wewnętrznych Polski i Niemiec (komunikat) - MSWiA informuje: We wtorek, 30 maja br. w Polsko-Niemieckim Centrum Współpracy Służb Granicznych, Policyjnych i Celnych w Świecku wiceminister Bartosz… » więcej 2023-05-30, godz. 17:00 Słowacja/ Rau: dla trwałego pokoju, konieczne zapewnienie integralności terytorialnej Ukrainy (krótka) Dla trwałego pokoju, konieczne jest m.in. zapewnienie integralności terytorialnej Ukrainy, potem jej odbudowa i pociągnięcie winnych agresji do odpowiedzialności… » więcej 2023-05-30, godz. 17:00 UE/ Ambasador RP: sankcje przeciwko Rosji bez sankcji przeciwko Białorusi nie mają sensu Polska apeluje o natychmiastowe nałożenie unijnych sankcji na Białoruś - powiedział we wtorek dziennikarzom w Brukseli ambasador Polski przy Unii Europejskiej… » więcej 2023-05-30, godz. 17:00 Raport: mniej niż połowa Polaków ćwiczy na takim poziomie, by zadbać o zdrowie Mniej niż połowa Polaków ćwiczy wystarczająco intensywnie, by zadbać o swoje zdrowie, a co trzeci Polak nie podejmuje aktywności fizycznej nawet raz w miesiącu… » więcej 2023-05-30, godz. 17:00 Niemcy/ Media: politycy AfD nie potępiają Rosji za atak na Ukrainę, wrogiem numer jeden są dla nich USA Bidena Czołowi politycy partii Alternatywa dla Niemiec (AfD) nie określają Rosji jako agresora, ani nawet nie potępiają jej za brutalną inwazję na Ukrainę, wrogiem… » więcej 2023-05-30, godz. 17:00 Rybnik/ Młodzieżowy Dom Kultury przeniósł się do nowej siedziby Młodzieżowy Dom Kultury w Rybniku (Śląskie) przeniósł się do nowej siedziby - na potrzeby placówki kosztem blisko 10 mln zł przebudowano budynek, w którym… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »