Radio Opole » Kraj i świat
2023-04-01, 05:50 Autor: PAP

Ekspert: Najwięcej zakażonych boreliozą kleszczy jest we wschodniej i centralnej części kraju

Najwięcej zakażonych boreliozą kleszczy jest we wschodniej i centralnej części kraju, czasami nawet do 60-70 proc. - powiedział PAP prof. Łukasz Adaszek, kierownik Katedry Epizootiologii i Kliniki Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Ekspert zapytany o to, jaki procent badanych kleszczy jest zakażonych krętkami Borrelia wyjaśnił, że zależy to w głównej mierze od obszaru geograficznego. Podał, że średnio w Polsce ten wskaźnik kształtuje się na poziomie ok. 10-15 proc.


"Najwięcej zakażonych boreliozą kleszczy jest we wschodniej i centralnej części kraju. Chodzi o województwa mazowieckie, lubelskie, podkarpackie, warmińsko-mazurskie. W tych regionach odsetek kleszczy zakażonych tymi bakteriami może sięgać czasami nawet do 60-70 proc." – powiedział prof. Łukasz Adaszek.


Nawiązując do tego, z czego wynikają te różnice podkreślił, że we wschodniej Polsce jest przede wszystkim więcej siedlisk kleszczy, niż na zachodzie kraju ze względu na zalesienie terenu.


"Nie ma jednego czynnika, który wpływa bezpośrednio na to, że w danym regionie jest większy odsetek zakażonych kleszczy. Kleszcze są tylko przenosicielami tej choroby. Same też muszą ulec zakażeniu np. od dzikich zwierząt, które stanowią dla nich rezerwuar bakterii Borrelia" – wyjaśnił lekarz weterynarii.


Dodał, że im większa liczba dzikich - zakażonych zwierząt, będących nosicielami Borrelia tym większe prawdopodobieństwo, że pasożytujący na nich kleszcz również ulegnie zakażeniu i będzie mógł dalej przenosić krętki na człowieka lub zwierzęta domowe czy gospodarskie.


Wskazał, że krętki Borrelia w formie uśpionej utrzymują się w jelitach kleszcza. "Jednak w momencie, kiedy kleszcz zaczyna pić krew, to zmienia się struktura i konformacja białek tych bakterii. Zaczynają wtedy migrować z jelit kleszczy do ich gruczołów ślinowych i wraz z śliną przekazywane są do organizmu potencjalnego gospodarza, czyli człowieka lub zwierzęcia" – poinformował kierownik Katedry Epizootiologii i Kliniki Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.


W tym lubelskim ośrodku każdego roku badanych jest kilkaset kleszczy dostarczanych przez osoby prywatne, a do celów naukowych nawet tysiące tych pajęczaków z Polski i Europy.


Odnosząc się do samej metodologii badania kleszczy w kierunku boreliozy prof. Adaszek wyjaśnił, że pajęczak jest, kolokwialnie mówiąc, miażdżony. "Wykorzystując technikę PCR tj. łańcuchową reakcję polimerazy, jesteśmy w stanie wykryć w jego organizmie DNA różnych patogenów m. in. bakterii Borrelia, i tym samym stwierdzić, czy dany kleszcz jest zakażony" – powiedział profesor.


Zapytany, jakie warunki musi spełnić kleszcz dostarczony do badania w laboratorium odpowiedział, że najlepiej, gdy jest to kleszcz świeży, czyli opity krwią i wyjęty ze skóry człowieka lub zwierzęcia, jak najszybciej. "To jest idealny materiał do badań, ale wspomniana technika jest w stanie wykryć obecność DNA krętków nawet w wysuszonym kleszczu" – zaznaczył lekarz weterynarii.


Zwrócił jednocześnie uwagę, że nie każdy zakażony kleszcz musi przenieść infekcję na człowieka. Podał, że kliniczna borelioza u człowieka i zwierząt rozwija się tylko u ok. 10 proc. zakażonych pacjentów.(PAP)


Autorka: Gabriela Bogaczyk


gab/ mir/


Kraj i świat

2024-04-23, godz. 16:20 R.Sunak: Wielka Brytania zwiększy wydatki na obronność do 2,5 proc. PKB do 2030 roku (krótka?) Wielka Brytania zwiększy wydatki na obronność do 2,5 proc. PKB do 2030 roku - zapowiedział we wtorek premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak podczas wystąpienia… » więcej 2024-04-23, godz. 16:20 Sąd potwierdził stanowisko Rzecznika Praw Pacjenta dot. odwiedzin w szpitalach Każdy pacjent przebywający w szpitalu ma prawo do kontaktu osobistego z innymi osobami - przypomniał we wtorek Rzecznik Praw Pacjenta. Zwrócił przy tym uwagę… » więcej 2024-04-23, godz. 16:20 Turcja/ Media: zatrzymano dziewięcioro dziennikarzy prokurdyjskich mediów Dziewięcioro dziennikarzy prokurdyjskich mediów zatrzymano w trzech prowincjach Turcji we wtorek rano podczas przeszukań - poinformował turecki portal Bia… » więcej 2024-04-23, godz. 16:10 Raport dla Szlachetnej Paczki: 1,8 mln Polaków żyje za 20 zł dziennie 1,8 mln Polaków żyje w skrajnym ubóstwie, dysponując średnio kwotą 20 zł dziennie - wynika z badania przeprowadzono na zlecenie Szlachetnej Paczki. Raport… » więcej 2024-04-23, godz. 16:10 Synoptyk IMGW: W nocy możliwe przymrozki We wtorek najbardziej pochmurnie na północy kraju. Tam możliwe też przelotne opady deszczu, a nad morzem słabe opady deszczu ze śniegiem. W dzień zachmurzenie… » więcej 2024-04-23, godz. 16:10 Stolica/ Premiera pierwszego filmu dokumentalnego o muzyku Marku Bilińskim - w czwartek W Ursynowskim Centrum Kultury 'Alternatywy' 25 kwietnia odbędzie się premiera filmu dokumentalnego pt. 'Marek Biliński - życie jest muzyką' w reż. Grzegorza… » więcej 2024-04-23, godz. 16:10 "Polski van Gogh" od piątku dostępny dla publiczności Jedyny obraz Vincenta van Gogha w polskich kolekcjach - 'Wiejskie chaty pośród drzew' - oglądać będzie można od 26 kwietnia na wystawie 'Van Gogh. Historie… » więcej 2024-04-23, godz. 16:10 Prognoza pogody na 24 i 25 kwietnia Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, centralna oraz częściowo północna i południowa Europa znajdzie się pod wpływem rozległego niżu… » więcej 2024-04-23, godz. 16:10 Zgłoszenia do nagrody "Ambasador Polskiej Historii" IPN przyjmuje do końca kwietnia Do końca kwietnia IPN przyjmuje zgłoszenia osób i instytucji do nagrody 'Ambasador Polskiej Historii'. Jest ona kontynuacją nagrody 'Świadek Historii dla… » więcej 2024-04-23, godz. 15:50 Kamiński: nie podpisałem umowy z PWPW, bo nie znałem kosztów związanych z przygotowaniem wyborów (krótka3) B. szef MSWiA Mariusz Kamiński zeznał przed komisją śledczą, że nie podpisał umowy z PWPW na przygotowanie wyborów, bo nie znał kosztów jakie Wytwórnia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »