Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-31, 18:50 Autor: PAP

Wicepremier Gliński: budowa Muzeum Książąt Lubomirskich wkracza w decydujący moment

Podczas wizyty w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podkreślił, że budowa Muzeum Książąt Lubomirskich wkracza w decydujący moment. „W tym roku kończymy opracowanie dokumentacji” - dodał.

Podczas wizyty w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński w piątek powiedział, że budowa gmachu Muzeum Książąt Lubomirskich wkracza w decydujący moment.


„W tym roku kończymy opracowanie dokumentacji i kiedy (pierwsza) łopata? W tym roku, przyszły rok? Ale w każdym bądź razie inwestycja jest w takim momencie, że już nic jej nie zatrzyma. To jest oczywiście bardzo ważne, bo to jest oczekiwana inwestycja od wielu, wielu lat i wreszcie zbiory będą mogły być pokazywane tam, gdzie kiedyś były, czyli w Muzeum Lubomirskich - tym razem we Wrocławiu” - powiedział Gliński.


Podkreślił, że choć w kulturze zawsze brakuje środków, decyzja o budowie i jej finansowaniu już zapadła, choć nie była łatwa. Tworzona jest dokumentacja projektowa, jest działka i pierwsze pozwolenia budowlane na inwestycję.


Zbiory Muzeum Lubomirskich, które do 1939 roku znajdowały się we Lwowie, po II wojnie częściowo odnaleziono w Krakowie i Zagrodnie na Dolnym Śląsku. Trafiły do Ossolineum we Wrocławiu.


Minister Gliński podkreślił, że budowa nowego gmachu Muzeum Książąt Lubomirskich we Wrocławiu stanie się także asumptem do tego, by te zbiory w przyszłości rozwijać.


„Jesteśmy otwarci na to. Ostatni zakup portretu Marii Leszczyńskiej, bo to też osoba związana z instytucją, to potwierdza. Więc mogę tylko wyrazić satysfakcję, że zespół i instytucja funkcjonuje tak, jak powinna. Tutaj są wciąż potrzebne pewne inwestycje dotyczące np. zabezpieczeń różnego typu i to będzie zrealizowane w najbliższym czasie. Dla nas faktycznie bezpieczeństwo naszych instytucji jest rzeczą bardzo ważną” - mówił minister.


Podkreślił, że Ossolineum utrzymuje bardzo dobrą współpracę z instytucjami kulturalnym ze Lwowa, gdzie przed wojną miało swą siedzibę.


„To jest bardzo dobry kierunek, o który dbał poprzedni dyrektor Juzwenko i który obecny dyrektor Kamiński ma w sercu, bo to jest naturalna sytuacja: nasz zakład wrocławski powinien współpracować ze swoimi korzeniami, z instytucją ukraińską, która funkcjonuje we Lwowie. I ta współpraca, z tego co wiem, zawsze była bardzo dobra. Dla obu stron była bardzo pożyteczna” - powiedział Gliński.


Podkreślił, że strona polska na tym bardzo skorzystała m.in. robiąc cyfryzacje i digitalizację lwowskich zbiorów, czym wzbogacono zbiory we Wrocławiu.


Dyrektor Ossolineum dr Łukasz Kamiński poinformował, że trwają jeszcze końcowe ustalenia z projektantami gmachu muzeum, który powstanie w centrum miasta, w pobliżu siedziby obecnego Ossolineum.


„Jesteśmy jeszcze w trakcie ostatnich negocjacji, ale chciałbym zapowiedzieć, że 6 czerwca tego roku będziemy gotowi, by podać bardzo precyzyjną datę rozpoczęcia procedury przetargowej. Tak, że za kilka tygodni ta odpowiedź będzie bardziej skonkretyzowana” - powiedział Kamiński.


Autor: Roman Skiba


ros/ aszw/


Kraj i świat

2023-06-06, godz. 15:50 Niemcy/ Sondaż: większość wyborców niezadowolona z pracy kanclerza Scholza Tylko co trzeci ankietowany (35 proc.) jest zadowolony z dotychczasowej pracy kanclerza Niemiec Olafa Scholza (SPD), podczas gdy niezadowolonych jest 64 proc… » więcej 2023-06-06, godz. 15:50 Słowacja/ Przywódcy Bukareszteńskiej Dziewiątki: trzeba wzmocnić wschodnią flankę, zwłaszcza obronę powietrzną… Rosja to najpoważniejsze zagrożenie dla NATO; od szczytu w Wilnie oczekujemy wzmocnienia wschodniej flanki wojskami i sprzętem, zwłaszcza w obronie powietrznej… » więcej 2023-06-06, godz. 15:50 Stypendia dla osób zaangażowanych społecznie wśród pomysłów prezydenckiej rady ds. młodzieży Stypendia dla osób zaangażowanych społecznie, uznanie roku 2025 za rok wolontariatu - to m.in. pomysły Rady ds. Młodzieży Narodowej Rady Rozwoju na wzmocnienie… » więcej 2023-06-06, godz. 15:50 Warszawa/ Utrudnienia w kursowaniu tramwajów na Białołęce, potrącony 16-latek w szpitalu W rejonie ulicy Myśliborskiej i Światowida doszło do potrącenia 16-latka przez tramwaj. W związku z tym tramwaje linii 2 i 4 kierowane są na objazdy. Chłopak… » więcej 2023-06-06, godz. 15:40 Jan Banaś o golu w meczu z Anglią sprzed 50 lat: ostatni dotknąłem piłki 'Jestem przekonany, że ostatni dotknąłem piłki. To był dla nas bardzo ważny mecz” - powiedział Jan Banaś, strzelec pierwszego gola w wygranym 2:0 starciu… » więcej 2023-06-06, godz. 15:40 Litewski reżyser Adomas Juska: chciałem ukazać oniryczną, poetycką biografię pisarza (wywiad) Chciałem ukazać oniryczną, poetycką biografię pisarza - ale nie tę zaczerpniętą z życia, ale wywiedzioną ze snów - mówi PAP litewski reżyser Adomas… » więcej 2023-06-06, godz. 15:40 Ukraina/ Samorząd Tatarów na okupowanym Krymie: na półwyspie występują trudności z dostępem do wody pitnej W wyniku wysadzenia w powietrze przez Rosjan zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce pojawiły się trudności z dostępem do wody na okupowanym Krymie; samozwańcze… » więcej 2023-06-06, godz. 15:40 Wielkopolskie/ 15 jednostek straży walczy z pożarem w ośrodku wypoczynkowym w Jastrowiu 15 jednostek straży walczy z pożarem, który wybuchł we wtorek po południu na terenie ośrodka wypoczynkowego w Jastrowiu (woj. wielkopolskie). Nie ma osób… » więcej 2023-06-06, godz. 15:40 Słowacja/ Prezydent Czaputova: wzmocnienie wschodniej flanki NATO utwierdza obywateli, że są chronieni przez najsilniejszy… Prezydent Słowacji Zuzana Czaputova, otwierając szczyt grupy B9 zrzeszającej kraje wschodniej flanki Sojuszu, powiedziała, że decyzja podjęta w Madrycie… » więcej 2023-06-06, godz. 15:40 Prezydent podpisał specustawę ws. elektrowni szczytowo-pompowych Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie elektrowni szczytowo-pompowych oraz inwestycji towarzyszących - przekazała… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »