Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-31, 18:40 Autor: PAP

Piotr Gliński: prace nad odbudową Pałacu Saskiego zgodne z harmonogramem

Prace nad odbudową Pałacu Saskiego są na właściwym etapie, czyli są zgodne z harmonogramem – powiedział w piątek w Radiu Wrocław wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Szef resortu kultury w piątek przebywa we Wrocławiu. Odwiedził wrocławskie Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA, Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej, oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz Zakład Narodowy im. Ossolińskich.


W wywiadzie udzielonym Radiu Wrocław Gliński mówił m.in. o odbudowie Pałacu Saskiego w Warszawie. Szef resortu kultury powiedział, że prace na tą inwestycją są na właściwym etapie, „czyli są zgodne z harmonogramem”.


„Udało nam się ogłosić konkurs architektoniczny zgodnie z harmonogramem, mimo że nie jest to łatwe, bo to jest teren, który nie należy do nas. To jest teren miejski” – mówił.


Wicepremier powiedział też, że trwają przygotowania do prac archeologicznych. „To są skomplikowane rzeczy, ale te badania w tym roku na pewno ruszą. Chodzi o badania pod tymi budynkami, gdzie dotychczas nie były badania przeprowadzane. Przede wszystkim, jeżeli chodzi o Pałac Brühla, to spodziewamy się tam, co tu dużo mówić, rewelacji, ponieważ to jest teren, który nie był badany archeologicznie nigdy. Zawsze w takich sytuacjach mamy naprawdę artefakty niebywałe” – mówił.


Gliński był również pytany o odzyskiwanie zaginionych podczas wojny dzieł sztuki. „Prowadzimy w tej chwili 130 postępowań restytucyjnych w 15 krajach świata, więc co chwila coś wpada. Mogę powiedzieć, że ostatnio odzyskaliśmy obraz bardzo znanego polskiego malarza. To będzie na pewno, poprzez nazwisko tego malarza, coś atrakcyjnego. Z drugiej strony dopiero co dwa tygodnie temu była taka sytuacja, że pracownik pojechał na pierwsze rozmowy do Niemiec, ws. odzyskania pewnego obrazu i tam się okazało, że jest okazja, że ten obraz natychmiast może być oddany. Po prostu pani przyniosła obraz na rozmowy” – opowiadał wicepremier wskazując, że obraz jest już w konsulacie polskim w Monachium.(PAP)


autor: Piotr Doczekalski


pdo/ aszw/


Kraj i świat

2024-06-16, godz. 12:10 Szwajcaria/ Szef MSZ: Ukraina będzie musiała zaangażować się w dialog z Rosją, ale nie w języku ultimatum Deklaracja szczytu pokojowego, odbywającego się w Szwajcarii, uwzględnia wszystkie pryncypialne propozycje naszego państwa. Ukraina będzie musiała zaangażować… » więcej 2024-06-16, godz. 11:50 ME w kajakarstwie - srebrny medal Głazunowa i Śliwińskiego w C2 500 m (krótka2) Kanadyjkarze Wiktor Głazunow i Arsen Śliwiński zdobyli w węgierskim Szegedzie srebrny medal mistrzostw Europy w olimpijskiej konkurencji C2 500 m. Polacy przegrali… » więcej 2024-06-16, godz. 11:30 ME 2024 - hamburska policja przewiduje utrudnienia w ruchu przed meczem Holandia - Polska Piłkarskie reprezentacje Holandii i Polski spotkają się w niedzielę w Hamburgu w pierwszym meczu grupy D mistrzostw Europy. Spodziewane są dziesiątki tysięcy… » więcej 2024-06-16, godz. 11:30 ME w kajakarstwie - srebrny medal Iskrzyckiej i Kołodziejczyk w K2 500 m (krótka) Kajakarki Justyna Iskrzycka i Katarzyna Kołodziejczyk zdobyły w węgierskim Szegedzie srebrny medal mistrzostw Europy w konkurencji dwójek na 500 m. Polki przegrały… » więcej 2024-06-16, godz. 11:20 Mazowieckie/ Z Narwi wyłowiono ciało 42-letniego mężczyzny Na wodach rzeki Narew w pobliżu Sikor (gmina Wieliszew) w sobotę wieczorem odnaleziono unoszące się ciało mężczyzny. Udało się ustalić tożsamość mężczyzny… » więcej 2024-06-16, godz. 11:10 Francja/ Le Pen: nie będziemy mieli trudności z utworzeniem rządu Nie będziemy mieli trudności z utworzeniem rządu w razie wygranej na wyborach - zapewniła liderka skrajnej prawicy we Francji Marine Le Pen w niedzielnym wywiadzie… » więcej 2024-06-16, godz. 11:10 Beskidy/ Prace przy kompleksie basenów w Węgierskiej Górce - na finiszu W gminie Węgierska Górka na Żywiecczyźnie dobiega końca budowa kompleksu basenów wraz z budynkiem, w którym znajdą się między innymi strefa wellness… » więcej 2024-06-16, godz. 11:00 ME 2024 - w poniedziałek mecz rywali Polaków W poniedziałek grę w piłkarskich mistrzostwach Europy rozpoczną rywale Polaków w grupie D, Francuzi i Austriacy (godz. 21.00 w Duesseldorfie). Ponadto odbędą… » więcej 2024-06-16, godz. 10:50 PŚ w wioślarstwie - trzecie miejsce kobiecej dwójki podwójnej wagi lekkiej Martyna Radosz i Katarzyna Wełna zajęły w Poznaniu trzecie miejsce w finale zawodów Pucharu Świata w wioślarstwie w konkurencji dwójek podwójnych wagi… » więcej 2024-06-16, godz. 10:50 Grecja/ Dyrektorka polskiej szkoły: zmienia się struktura greckiej Polonii Zmienia się struktura Polonii mieszkającej w Grecji, nasi uczniowie to dzieci urodzone już poza Polską, w rodzinach polskich i mieszanych - mówi PAP dyrektorka… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »