Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-31, 18:30 Autor: PAP

ONZ/ Ambasador Szczerski w Radzie Bezpieczeństwa: umieszczenie broni jądrowej na Białorusi byłoby nieodpowiedzialną eskalacją

Umieszczenie taktycznej broni jądrowej na Białorusi stanowiłoby nieodpowiedzialną eskalację i ma na celu zastraszanie i powstrzymywanie wysiłków na rzecz zakończenia wojny - powiedział w piątek Stały Przedstawiciel RP przy ONZ Krzysztof Szczerski na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa.

"Taka decyzja stanowiłaby nieodpowiedzialną eskalację i tylko dodatkowo zwiększyłoby trwające napięcia w Europie (...). Naraziłoby też na wielkie ryzyko integralność globalnego systemu nierozprzestrzeniania broni jądrowej" - oświadczył Szczerski podczas posiedzenia Rady dotyczącego zapowiedzi Rosji rozmieszczenia taktycznej broni jądrowej na Białorusi.


Jak ocenił polski ambasador, działania Rosji wpisują się w jasną strategię tego kraju, polegającą na używaniu "retoryki nuklearnej" by "zastraszać, prowokować i powstrzymywać wysiłki na rzecz zakończenia wojny Rosji i uniknięcia konfrontacji".


Szczerski potępił też postępujące podporządkowywanie Białorusi przez Rosję i wykorzystywanie Mińska do celów agresywnej polityki Moskwy. Zwrócił też uwagę na konsekwentne łamanie przez Rosję zobowiązań dotyczących kontroli zbrojeń, co najpierw doprowadziło do upadku traktatu INF, a ostatnio Kreml ogłosił zawieszenie swego udziału w traktacie Nowy START.


"Smutna rzeczywistość, w której się dziś znajdujemy, to najlepsza manifestacja pogardy Rosji dla swoich własnych zobowiązań wobec globalnego pokoju i zasad, które powinny wiązać wszystkich członków tej organizacji" - powiedział ambasador RP. "Apelujemy też do wszystkich państw o wzmocnienie swoich wysiłków w celu wzmocnienia systemu nieproliferacji, mimo nieodpowiedzialnej polityki Rosji i agresywnego zachowania. Te działania Rosji nie mogą się powieść. Musimy zapobiec ryzyku nuklearnej apokalipsy" - dodał Szczerski.


Swoje zaniepokojenie planami Rosji wyraziła też m.in. Wysoka Przedstawiciel ONZ ds. Rozbrojenia Izumi Nakamitsu, która stwierdziła, że ryzyko użycia broni jądrowej jest obecnie największe od czasów "głębokiej zimnej wojny". "Wszystkie państwa muszą unikać podejmowania jakichkolwiek działań, które mogą doprowadzić do eskalacji, błędów lub nieporozumień" - powiedziała.


Przedstawiciel Chin wezwał z kolei do zakończenia wszystkich układów "nuclear sharing" i rozmieszczania broni jądrowej poza swoimi granicami.


Przedstawiciel USA Robert Wood ocenił, że nie ma żadnego wojskowego uzasadnienia dla rozmieszczania broni jądrowej na Białorusi, a nuklearne groźby Władimira Putina służą jedynie celowi wygrania wojny przeciwko Ukrainie.


"To niefortunne, że niektórzy w tej Radzie wybrali politykę ignorowania rosyjskiej agresji przeciwko ukraińskiemu narodowi, odmawiając uznania niebezpiecznych działań Rosji (...). Ci, którzy wybrali tę ścieżkę, umożliwiają dalsze pogwałcenia Karty Narodów Zjednoczonych przez Rosję" - stwierdził amerykański dyplomata.


Białoruski dyplomata Walancin Rybakou broniąc prawa swego państwa do stacjonowania broni jądrowej na jego terytorium kilkakrotnie zaznaczył jednocześnie, że mowa jest o "możliwym" rozmieszczeniu rosyjskich rakiet.


Oskar Górzyński (PAP)


osk/ ap/


Kraj i świat

2023-06-02, godz. 10:50 Szwajcaria/ Parlament odrzucił możliwość reeksportu uzbrojenia produkcji szwajcarskiej na Ukrainę Rada Narodu, niższa izba parlamentu Szwajcarii, opowiedziała się w czwartek przeciwko możliwości reeksportu uzbrojenia produkcji szwajcarskiej na Ukrainę… » więcej 2023-06-02, godz. 10:50 Polska jako kraj przyfrontowy jest i będzie obiektem rosyjskiej dezinformacji (MediaRoom) Rosjanie posługują się farmami botów, których celem jest forsowanie w sieci wybranych przez Kreml narracji. Chcą pokazać Polskę, jako państwo niedemokratyczne… » więcej 2023-06-02, godz. 10:50 W Polsce wykonano dotąd ponad 58 mln 8 tys. szczepień przeciw COVID-19 Od 27 grudnia 2020 r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, podano 58 008 951 szczepionek - wynika z danych zamieszczonych w piątek na… » więcej 2023-06-02, godz. 10:40 Wielkopolskie/ Policja i KAS zabezpieczyły 12 automatów do gier hazardowych i 35 tys. zł 12 automatów do gier hazardowych i 35 tys. zł na wypłaty wygranych zabezpieczyli funkcjonariusze policji i Krajowej Administracji Skarbowej, którzy skontrolowali… » więcej 2023-06-02, godz. 10:40 Z. Ziobro: gdy władzę przejmie opozycja, nawet sędzia piłkarski będzie musiał zdać test z poglądów Gdy władzę w Polsce przejmie opozycja, nawet sędzia piłkarski będzie musiał zdać test. Nie ze znajomości przepisów, ale z tego, jakie ma poglądy i z… » więcej 2023-06-02, godz. 10:40 „U nas było normalnie, był rosół i gra w kości” - mówi w rozmowie z PAP Life córka Zbigniewa Wodeckiego Dziś w Krakowie startuje 6. edycja Wodecki Twist Festiwal, imprezy poświęconej pamięci zmarłego 22 maja 2017 roku Zbigniewa Wodeckiego. Od samego początku… » więcej 2023-06-02, godz. 10:40 64 zakażenia koronawirusem, nie zanotowano zgonów osób z COVID-19 Minionej doby badania potwierdziły 64 zakażenia koronawirusem, w tym 15 ponownych. Nie zanotowano zgonów osób z COVID-19 - poinformowano w piątek na stronach… » więcej 2023-06-02, godz. 10:40 P. Müller: Sejm ma obowiązek dokonania wyborów członków pełnego składu komisji ds. badania wpływów rosyjskich Najlepiej by było, gdyby opozycja wystawiła kandydatów, a jeżeli to nie będzie zrobione, to zgodnie z przepisami ustawy Sejm ma obowiązek dokonania wyborów… » więcej 2023-06-02, godz. 10:30 Belgia/ „Le Soir”: Kraków i Warszawa znalazły się w pierwszej dziesiątce europejskich miasta oferujących turystom… Kraków i Warszawa znalazły się w pierwszej dziesiątce europejskich miasta oferujących najlepszy stosunek jakości do ceny w 2023 r., napisał w piątek dziennik… » więcej 2023-06-02, godz. 10:30 Śląskie/ Strażacy uratowali sarnę, która biegała po ekspresowej S1 Bielscy strażacy uratowali sarnę, która znalazła się na pasie drogi ekspresowej S1. Przestraszona biegła pod prąd w kierunku Żywca. Zwierzę zostało odłowione… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »