Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-31, 18:20 Autor: PAP

Warszawa/ Od 1 kwietnia można składać wnioski o dotację na likwidację szamb i podłączenie do kanalizacji

Właściciele domów, które mogą zostać podłączone do sieci kanalizacyjnej, mogą liczyć na dotację miejską. Wnioski można składać od 1 kwietnia do 31 maja. Inwestycje muszą być zrealizowane w 2023 roku.

"Jeżeli nieruchomość zlokalizowana jest na terenie, gdzie istnieje możliwość podłączenia do istniejącej sieci kanalizacyjnej, właściciel nieruchomości ma obowiązek przyłączenia się do sieci. Zgodnie z ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków osoba ubiegająca się o przyłączenie musi to zrobić na własny koszt" - poinformował stołeczny ratusz. Obowiązek ten nie dotyczy nieruchomości wyposażonych w przydomową oczyszczalnię ścieków.


Miasto, na realizację takiej inwestycji udziela dotacji w wysokości 6 tys. zł. Szczegóły warunków udzielenia dotacji dostępne na stronie Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115. "Na terenie 11 dzielnic – Bemowo, Białołęka, Bielany, Mokotów, Rembertów, Targówek, Ursynów, Wawer, Wesoła, Wilanów, Włochy – pomocy w wypełnieniu wniosku może udzielić Ekodoradca" - przekazał ratusz.


W ubiegłym roku miasto udzieliło 358 takich dotacji.


Jednocześnie na terenie Warszawy prowadzone są kontrole zbiorników bezodpływowych (szamb) oraz przydomowych oczyszczalni ścieków. Ratusz zaznaczył, że podczas kontroli właściciel nieruchomości ma obowiązek okazać umowę z przedsiębiorcą odbierającym ścieki oraz dowody potwierdzające, że płaci za tę usługę (rachunki, faktury), uprawnionym pracownikom Urzędu Miasta oraz Strażnikom Miejskim. Rachunki muszą potwierdzać regularność wywozu ścieków z szamba. Zgodnie z regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie Warszawy, nieczystości ciekłych gromadzonych w zbiornikach bezodpływowych należy pozbywać się nie rzadziej niż raz na kwartał.


Kto ma przydomową oczyszczalnię ścieków, powinien pamiętać o obowiązku pozbywania się osadów ściekowych nie rzadziej niż raz na 2 lata (zgodnie z wymienionym wcześniej regulaminem). Musi to także zostać odpowiednio udokumentowane – podpisaną umową na wywóz osadów ściekowych oraz rachunkami za tę usługę. Na koniec 2022 r. w Warszawie było 357 nieruchomości z przydomową oczyszczalnią.


Właściciele nieruchomości, którzy nie mają jeszcze podpisanych umów na opróżnianie zbiorników bezodpływowych lub przydomowych oczyszczalni ścieków, powinni to uczynić jak najszybciej. (PAP)


Autorka: Marta Stańczyk


mas/ jann/


Kraj i świat

2023-06-06, godz. 15:40 Jan Banaś o golu w meczu z Anglią sprzed 50 lat: ostatni dotknąłem piłki 'Jestem przekonany, że ostatni dotknąłem piłki. To był dla nas bardzo ważny mecz” - powiedział Jan Banaś, strzelec pierwszego gola w wygranym 2:0 starciu… » więcej 2023-06-06, godz. 15:40 Litewski reżyser Adomas Juska: chciałem ukazać oniryczną, poetycką biografię pisarza (wywiad) Chciałem ukazać oniryczną, poetycką biografię pisarza - ale nie tę zaczerpniętą z życia, ale wywiedzioną ze snów - mówi PAP litewski reżyser Adomas… » więcej 2023-06-06, godz. 15:40 Ukraina/ Samorząd Tatarów na okupowanym Krymie: na półwyspie występują trudności z dostępem do wody pitnej W wyniku wysadzenia w powietrze przez Rosjan zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce pojawiły się trudności z dostępem do wody na okupowanym Krymie; samozwańcze… » więcej 2023-06-06, godz. 15:40 Wielkopolskie/ 15 jednostek straży walczy z pożarem w ośrodku wypoczynkowym w Jastrowiu 15 jednostek straży walczy z pożarem, który wybuchł we wtorek po południu na terenie ośrodka wypoczynkowego w Jastrowiu (woj. wielkopolskie). Nie ma osób… » więcej 2023-06-06, godz. 15:40 Słowacja/ Prezydent Czaputova: wzmocnienie wschodniej flanki NATO utwierdza obywateli, że są chronieni przez najsilniejszy… Prezydent Słowacji Zuzana Czaputova, otwierając szczyt grupy B9 zrzeszającej kraje wschodniej flanki Sojuszu, powiedziała, że decyzja podjęta w Madrycie… » więcej 2023-06-06, godz. 15:40 Prezydent podpisał specustawę ws. elektrowni szczytowo-pompowych Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie elektrowni szczytowo-pompowych oraz inwestycji towarzyszących - przekazała… » więcej 2023-06-06, godz. 15:30 LN siatkarzy - Chiny i Japonia rozpoczęły od zwycięstwa (wyniki) Chiny pokonały Bułgarię 3:2, a Japonia wygrała z Iranem 3:0 w dwóch pierwszych meczach tegorocznej edycji Ligi Narodów siatkarzy. Polacy rozpoczną rywalizację… » więcej 2023-06-06, godz. 15:30 French Open - wyniki turnieju kobiet Wyniki meczów 1/4 finału kobiet turnieju tenisowego French Open w Paryżu: wtorekAryna Sabalenka (Białoruś, 2) - Jelina Switolina (Ukraina) 6:4, 6:4Karolina… » więcej 2023-06-06, godz. 15:30 Świętokrzyskie Centrum Psychiatrii ma nowy tomograf komputerowy Pracownię tomografii komputerowej otwarto we wtorek w Świętokrzyskim Centrum Psychiatrii w Morawicy koło Kielc. Koszt zakupu nowoczesnego urządzenia (2,5… » więcej 2023-06-06, godz. 15:30 Straż Graniczna podpisała umowę na zakup 110 samochodów za 17,5 mln zł We wtorek podpisaliśmy umowę na zakup 110 samochodów patrolowych seat ateca. To pierwsze samochody tej marki we flocie SG - przekazała rzeczniczka Straży… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »