Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-31, 18:00 Autor: PAP

Szef MSZ: podczas szczytu B9 w Łodzi omawialiśmy m.in. wzmocnienie wschodniej flanki NATO i wsparcie Ukrainy (opis)

Wśród tematów rozmów szefów MSZ państw B9 w Łodzi były m.in.: pogarszająca się sytuacja bezpieczeństwa w Europie, działania na rzecz wzmocnienia wschodniej flanki NATO, wsparcie dla Ukrainy oraz współpraca NATO i UE - mówił w piątek szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau.

W Łodzi po południu zakończyło się dwudniowe spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw Bukareszteńskiej Dziewiątki.


"Nasze obrady skupiły się na trzech wątkach: pogarszającej się sytuacji bezpieczeństwa w Europie i związanych z tym naszych działaniach na rzecz wzmocnienia wschodniej flanki NATO oraz politycznego i praktycznego wsparcia dla Ukrainy; trwającej adaptacji NATO do aktualnych i przyszłych wyzwań w kontekście przygotowań do najbliższych spotkań NATO, to jest przyszłotygodniowego posiedzenia ministrów spraw zagranicznych oraz lipcowego szczytu sojuszu w Wilnie; perspektywach współpracy między NATO a UE w bardziej skutecznym reagowaniu na obecny kryzys" - mówił minister podczas konferencji prasowej.


"Kraje B9 chcą współdziałać na rzecz opracowania planów obrony terytorium NATO, uwzględniających zagrożenie ze strony Rosji i z terytorium Białorusi" - zapewnił Rau i dodał, że rozmowy dotyczyły także potrzeby zwiększenia lub utrzymania wydatków obronnych krajów B9.


Szef polskiego MSZ zadeklarował, że grupa B9 będzie kontynuować wsparcie dla Ukrainy w wymiarze niemilitarnym i militarnym. "Dla Polski i wielu innych sojuszników zwłaszcza ten drugi aspekt ma kolosalne znaczenie. Kraje B9 są tutaj liderami, także w zakresie mobilizowania sojuszników do bardziej odważnych działań, jak to miało miejsce w sprawie przekazania samolotów MiG-29 czy czołgów" - powiedział.


Podczas spotkania z dziennikarzami szef rumuńskiej dyplomacji Bogdan Aurescu zwrócił uwagę na radykalne zmiany geopolityczne po moskiewskiej inwazji z 24 lutego 2022 r. "Atak Rosji na Ukrainę tworzy poważne zagrożenie dla światowego pokoju; bardzo ważne jest, żeby oficerowie rosyjscy zostali pociągnięci do odpowiedzialności za to, co zrobili w Ukrainie" - oświadczył w piątek w Łodzi szef MSZ Rumunii .


Aurescu podkreślił, że Bukareszteńska Dziewiątka okazała się bardzo cenną platformą koordynacji działań państw wschodniej flanki NATO. Przekazał, że w Łodzi, ministrowie spraw zagranicznych B9 rozmawiali m.in. o rosyjskiej agresji na Ukrainie. "To jest działanie przeciwko bezpieczeństwu Europy i Ameryki" - podkreślił Aurescu i dodał, że ministrowie rozmawiali o wspólnych działaniach swoich państw w ramach NATO. "Wspieramy Ukrainę we wszystkich jej działaniach nakładając sankcje na poziomie międzynarodowym" - podkreślił szef rumuńskiej dyplomacji.


"Myślę, że bardzo ważne jest, żeby oficerowie rosyjscy byli pociągnięci do odpowiedzialności za to, co zrobili w Ukrainie" - oświadczył Aurescu nawiązując do rosyjskich zbrodni wojennych.


"Potwierdziliśmy nasze zobowiązania współdziałania w polityce NATO, bo zbliża się szczyt w Wilnie i chodzi o to, żeby osiągnąć postęp, jeśli chodzi o aspiracje Ukrainy, żeby zostać członkiem (Sojuszu - PAP). Myślę, że tu musimy działać bardzo mocno" - powiedział Aurescu.


Bukareszteńska Dziewiątka to regionalna inicjatywa Polski i Rumunii służącą koordynacji stanowisk oraz wymianie poglądów państw wschodniej flanki NATO na sprawy bezpieczeństwa. Do B9 należą: Polska, Rumunia, Bułgaria, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Słowacja i Węgry. Formułę konsultacji w gronie tych dziewięciu krajów zainaugurowało spotkanie prezydentów w Warszawie w 2014 r. W listopadzie 2015 r. w Bukareszcie państwa Europy Środkowo-Wschodniej podpisały wspólną deklarację połączenia wysiłków na rzecz zapewnienia silnej, wiarygodnej, zrównoważonej obecności wojskowej NATO w regionie. (PAP)


Autor: Hubert Bekrycht


wni/ kos/ hub/ mok/


Kraj i świat

2023-06-06, godz. 14:20 Rzeszów/ Wyniki ostatnich badań po zatruciu w rzeszowskiej restauracji Po zbiorowym zatruciu w rzeszowskiej restauracji, sanepid ma wyniki ostatnich badań. Ustalono, że przyczyną były jaja wykorzystane do przygotowania sosu holenderskiego… » więcej 2023-06-06, godz. 14:20 Zawody jeździeckie 4Foulee – w Poznaniu powalczą o premie i punkty do rankingu Najlepsi reprezentanci Polski i kilku utytułowanych zawodników z zagranicy wystąpi w międzynarodowych zawodach jeździeckich CSI4* 4Foulee, które w czwartek… » więcej 2023-06-06, godz. 14:20 Haiti/ W trzęsieniu ziemi, do którego doszło kilka dni po powodziach, zginęły trzy osoby, kilka jest rannych W trzęsieniu ziemi, do którego doszło we wtorek nad ranem na południu Haiti, zginęły trzy osoby, a kilka zostało rannych - podała agencja Associated Press… » więcej 2023-06-06, godz. 14:20 French Open - Świątek o ćwierćfinale: muszę być gotowa na zmiany w grze Coco W 1/4 finału French Open Iga Świątek zmierzy się w środę z Cori 'Coco' Gauff. Polska tenisistka już sześć razy pokonała Amerykankę i nigdy z nią nie… » więcej 2023-06-06, godz. 14:20 Wicemarszałek Senatu: SN pokazał, że nie ma dla niego żadnych granic w anarchizacji polskiego systemu prawnego Sąd Najwyższy pokazał, że nie ma dla niego żadnych granic w anarchizacji polskiego systemu prawnego, oczywiście z konstytucją na ustach - tak wicemarszałek… » więcej 2023-06-06, godz. 14:20 Założycielka organizacji PETA ujawniła swój testament. Jest makabryczny 'Kiedy umrę, mam nadzieję nadal zaskakiwać tych, którzy krzywdzą zwierzęta' - oświadczyła Ingrid Newkirk, założycielka broniącej praw zwierząt organizacji… » więcej 2023-06-06, godz. 14:20 Prezydent podpisał ustawę o Funduszu Ochrony Rolnictwa Producenci rolni będą mogli uzyskać rekompensatę z tytułu utraty przychodów z działalności w przypadku upadłości nabywców produktów rolnych - zakłada… » więcej 2023-06-06, godz. 14:10 French Open - o półfinał Świątek zagra w środę wczesnym popołudniem W środę swój mecz 1/4 finału wielkoszlemowego French Open w Paryżu rozegra Iga Świątek. Liderka światowego rankingu tenisistek około godz. 13 zmierzy… » więcej 2023-06-06, godz. 14:10 Synoptyk IMGW: we wtorek na południu deszcz i burze, na północy pogodnie We wtorek będzie ciepło, nawet do 27 st. C. Na północy kraju będzie pogodnie, a na południu więcej chmur. Tam będzie padał przelotny deszcz, wystąpią… » więcej 2023-06-06, godz. 14:00 Białystok/ 100 tys. zł z UNICEF-u na integrację mieszkańców i uchodźców z Ukrainy 100 tys. zł z UNICEF-u trafi łącznie do 15 organizacji pozarządowych na różne działania lokalne integrujące mieszkańców Białegostoku i uchodźców z… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »