Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-31, 17:30 Autor: PAP

Ukraina/ Ślady obecności Rosjan w Buczy: ruiny domów i spalone wraki samochodów, w których ginęli ludzie

Rok po wyzwoleniu spod rosyjskiej okupacji w Buczy, Irpieniu i innych miejscowościach pod Kijowem wciąż widoczne są ślady niszczycielskiej obecności wojsk agresora. W ruinach domów nadal znajdowane są niewybuchy, a na obrzeżach straszą brunatne wraki spalonych samochodów, w których ginęli ludzie.

W piątek, w rocznicę wyzwolenia, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nadał Buczy tytuł „Miasta Bohatera”.


Wycofując się stąd na przełomie marca i kwietnia ubiegłego roku, Rosjanie pozostawili po sobie setki zamordowanych cywilów. Ich ciała znajdowały się w masowych grobach, leżały na ulicach i w piwnicach. Wiele miało rany postrzałowe głowy i związane ręce.


„W tym samochodzie zginęła matka, ojciec i mała córeczka. Młoda rodzina, która uciekała przed Ruskimi. Wszyscy zabici. Spłonęli” – mówi PAP pracownik złomowiska na obrzeżach Buczy, gdzie składowane są poszarpane pociskami pojazdy i zwożone metalowe fragmenty zniszczonych rakietami budynków.


Mężczyzna pokazuje samochód, który jest tak zniszczony, że nie można rozpoznać marki. Na karoserii ślady po dziesiątkach kul, w siedzeniach dziury wielkości pięści. Po ostrzelaniu pojazd stanął w ogniu. Jeszcze dziś czuć tu duszący smród spalenizny.


Obok spalonych pojazdów kręcą się saperzy z Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy. Pracownicy złomowiska wyjaśniają, że w pozostałościach domów, które są tu przywożone, cały czas znajdowane są niewybuchy.


„Zaledwie wczoraj znaleźli granat. Wcześniej były miny. Tu w okolicach dużo pól było zaminowanych” – mówi jeden z nich.


Buczę przecina trasa z Kijowa na zachód potocznie zwana Warszawką. Przy wjeździe do miasteczka stoi odbudowane z ruin centrum handlowe, do którego wrócili klienci. Za centrum błękitna brama z łopocącą na wietrze niebiesko-żółtą flagą.


To brama miejskiego cmentarza, na którym w centralnej alei zasłużonych spoczywają żołnierze polegli w walkach na wschodzie Ukrainy od wiosny 2014 r. Wojna, którą Moskwa wszczęła wtedy w obwodzie donieckim i ługańskim, nazywana była „konfliktem z prorosyjskimi separatystami”. Dziś przywożeni są tu wojskowi, którzy bronią swego kraju przed otwartą inwazją trwającą od lutego ubiegłego roku.


„Pogrzeby żołnierzy z naszego rejonu buczańskiego odbywają się raz na tydzień czy raz na dwa tygodnie. Cywile, którzy zostali zabici w Buczy, pochowani są tam dalej, pod lasem” – wyjaśnia mieszkaniec Buczy, Bohdan.


W tej części cmentarza na krzyżach na niektórych grobach nie ma imienia i nazwiska. „To są groby ofiar, które oficjalnie nie zostały jeszcze zidentyfikowane, bo czekają na ekspertyzę DNA” – tłumaczy.


Wielu spoczywających na buczańskim cmentarzu ludzi pochowano podczas okupacji na terenie cerkwi świętego Andrzeja, po prawej stronie od Warszawki w kierunku Kijowa. Po wyzwoleniu ich ciała zostały ekshumowane. Dziś za cerkwią ustawiono rząd krzyży. Codziennie przypominają one mieszkańcom Buczy o ich tragedii.


Bucza była okupowana przez rosyjskie wojska przez 33 dni. Według Prokuratury Generalnej Ukrainy od marca do kwietnia 2022 r. w mieście i jego okolicach Rosjanie zabili ponad 400 cywilów, w tym 37 dzieci.


Wojska rosyjskie dopuściły się podczas okupacji ponad 9000 zbrodni wojennych.


Z Buczy Jarosław Junko (PAP)


jjk/ mms/


Kraj i świat

2023-06-07, godz. 21:50 Pomorskie/ IMGW ostrzega przed upałami Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed upałami dla części województwa pomorskiego. W czwartek termometry wskażą… » więcej 2023-06-07, godz. 21:50 Ukraina/ Doradca prezydenta: walka z Rosją jest walką z absolutnym złem i każdy powinien nazwać to po imieniu Ukraińcy walczą dziś z Rosją, czyli absolutnym złem, a walka ze złem wymaga od wszystkich, by nazwali pewne rzeczy po imieniu - ocenił w środę na Twitterze… » więcej 2023-06-07, godz. 21:30 Francja/ Prezydent Macron zapowiada pomoc dla Ukrainy po zniszczeniu tamy w Nowej Kachowce Prezydent Francji Emmanuel Macron, który w środę rozmawiał telefonicznie ze swym ukraińskim odpowiednikiem Wołodymyrem Zełenskim, zapowiedział wysłanie… » więcej 2023-06-07, godz. 21:30 KPRP: Informacja o procedurze stosowania prawa łaski (komunikat) - Kancelaria Prezydenta RP informuje: Zgodnie z art. 139 Konstytucji Prezydent RP stosuje prawo łaski. Prawa łaski nie stosuje się do osób skazanych przez… » więcej 2023-06-07, godz. 21:30 Estonia/ Badanie: stosunek do przyjmowania uchodźców z Ukrainy zależy od narodowości ankietowanych Stosunek do przyjmowania w Estonii uchodźców z Ukrainy zależy od narodowości ankietowanych - wynika z badań firmy Turu-uuringute AS zleconych przez estoński… » więcej 2023-06-07, godz. 21:30 Kante śladami Benzemy, podpisał trzyletni kontrakt z saudyjskim Al-Ittihad Francuz N'Golo Kante idzie śladami kolegi z reprezentacji Karima Benzemy i podpisał trzyletni kontrakt z saudyjską drużyną Al-Ittihad - podała agencja AFP… » więcej 2023-06-07, godz. 21:30 Łudogorec Razgrad po raz 12. z rzędu piłkarskim mistrzem Bułgarii Łudogorec Razgrad, którego piłkarzem jest Jakub Piotrowski, po raz 12. z rzędu został mistrzem Bułgarii. Tytuł zapewnił sobie wygrywając w ostatniej kolejce… » więcej 2023-06-07, godz. 21:30 Liga MLS - Messi potwierdził, że chce przenieść się do Interu Miami Argentyńczyk Lionel Messi potwierdził, że chce bronić barw Interu Miami w amerykańskiej lidze MLS. Wcześniej tę informację podały zagraniczne media, m.in… » więcej 2023-06-07, godz. 21:20 Ukraina/ Władze: pierwsze trzy ofiary śmiertelne powodzi na okupowanych terenach po wysadzeniu tamy W okupowanym przez Rosję mieście Oleszki w obwodzie chersońskim, na południu Ukrainy, są już trzy pierwsze ofiary śmiertelne powodzi wywołanej zniszczeniem… » więcej 2023-06-07, godz. 21:20 Pomorskie/Urząd Marszałkowski odpiera zarzuty posła Kacpra Płażyńskiego ws. współpracy z Rosją Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego odpiera zarzuty posła Kacpra Płażyńskiego (PiS) w sprawie współpracy z Rosją. Byliśmy wielokrotnie zapraszani… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »