Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-31, 17:10 Autor: PAP

Wojciechowski: pomoc dla polskich rolników w związku z Ukrainą przekroczy 1 mld zł (opis)

Suma pomocy unijnej i krajowej dla polskich rolników w związku ze zwiększonym importem towarów rolnych z Ukrainy przekroczy 1 mld zł - szacuje unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Jak podkreślił, na wolnym handlu z Ukrainą dużo zyskuje Polska, ale rolnicy tracą.

Jak powiedział PAP Wojciechowski, na pomoc dla polskich rolników złoży się część krajowa, czyli 600 mln zł, na którą zgodziła się już KE, i to polski rząd zdecyduje w jaki sposób wykorzysta tę pomoc. Do tego należy doliczyć dwie transze pomocy z UE, już zatwierdzone prawie 30 mln euro, oraz drugą część, która jest w przygotowaniu - dodał.


Komisarz poinformował również, że w piątek wysłał pismo do wiceszefa KE, komisarza ds. handlu Valdisa Dombrovskisa, aby ten rozważył ewentualną inicjatywę Komisji w związku z wysokim importem z Ukrainy zbóż, ale także jaj czy drobiu. "Chodzi o to, żeby sytuacja została przez jego służby przenalizowana pod kątem możliwości zastosowania środków ochronnych. Takie środki są zawarte w porozumieniu liberalizującym handel z Ukrainą z maja 2022 r., ale także wynikają z układu stowarzyszeniowego UE z Ukrainą z 2014 r." - wyjaśnił Wojciechowski.


Jak zaznaczył, problem wzrostu importu z Ukrainy dotyczy pięciu państw członkowskich: Polski, Słowacji, Węgier, Rumunii i Bułgarii. "Zrobiłem i robię wszystko to, co leży w mojej gestii jako komisarza ds. rolnictwa" - podkreślał, przypominając, że uruchomił już rezerwę kryzysową w wysokości 56 mln euro, z czego prawie 30 mln euro dla Polski. Komisarz zaznaczył, że zwiększony import dotyczy głównie pszenicy, jęczmienia, kukurydzy, rzepaku, nasion słonecznika i oleju słonecznikowego. W przypadku tych produktów wzrost importu w 2022 r. w stosunku do roku poprzedniego wyniósł 8,7 mln ton, z czego 3,3 mln ton trafiło do Polski.


"Sytuacja poszczególnych z tych pięciu krajów jest różna. W przypadku Polski i Bułgarii mamy także sytuację, że własna produkcja plus import z Ukrainy zwiększyły ogólną pulę produktów w kraju w porównaniu z 2021 r,, natomiast jeśli chodzi o Słowację, Rumunię i Węgry ogólna pula, mimo zwiększonego importu, była mniejsza ze względu na suszę i niższe zbiory w 2022 r." - przekazał Janusz Wojciechowski.


"Przygotowujemy drugi, prawdopodobnie większy pakiet pomocowy, ze znaczną pulą dla Polski, ponieważ to do Polski trafiło najwięcej z tego zwiększonego importu" - podkreślił komisarz.


"Słyszymy, że rząd dodatkowo ma dokonywać zakupów na cele humanitarne. To dobry pomysł, my również analizujemy taką możliwość na poziomie europejskim" - podkreślił Wojciechowski. Jak dodał, może nie zawsze się o tym pamięta, ale Polska odnosi bardzo duże korzyści z wolnego handlu z Ukrainą, w samym w 2022 r. miała 4 mld euro nadwyżki w handlu. "Polska zyskuje, ale tracą rolnicy, w związku z czym zasługują na pomoc i rekompensatę strat" - zauważył.


"Wszystkie decyzje podejmowane przez polskie władze w kwestii handlu z Ukrainą powinny uwzględniać ogólne racje gospodarcze, a one są takie, że Polska na wolnym handlu z Ukrainą korzysta. Choć jest to sytuacja niekorzystna dla rolników i dlatego trzeba im pomagać, wszystkie możliwości na poziomie europejskim zostały uruchomione i zastosowane" - powiedział unijny komisarz ds. rolnictwa.(PAP)


wkr/ mk/


Kraj i świat

2023-06-05, godz. 16:40 USA/ Blinken: nie pozwolimy, by Iran pozyskał broń jądrową, wszystkie opcje wchodzą w grę Nie można pozwolić Iranowi na zdobycie broni jądrowej i nie stanie się to podczas prezydentury Joe Bidena - oświadczył w poniedziałek sekretarz stanu USA… » więcej 2023-06-05, godz. 16:40 MKiDN: dziesięcioro artystów uhonorowanych Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" Dziesięcioro artystów zostało uhonorowanych przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego Brązowym Medalem 'Zasłużony Kulturze Gloria… » więcej 2023-06-05, godz. 16:40 1. liga piłkarska - Wisła Płock rozmawia z PKN Orlen Przed dwoma tygodniami Wisła Płock, po fatalnej rundzie rewanżowej, spadła z ekstraklasy do 1. ligi. Od tego momentu rozpoczęły się zmiany nie tylko w składzie… » więcej 2023-06-05, godz. 16:40 Lublin/ IPN odnalazł szczątki ponad 40 osób w trakcie poszukiwań na Górkach Czechowskich Szczątki ponad 40 osób odnaleźli archeolodzy na Górkach Czechowskich w Lublinie podczas poszukiwań prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej - poinformowano… » więcej 2023-06-05, godz. 16:30 Hiszpania/ Służby zlokalizowały statek rybacki, który zatonął w 2022 r. u brzegów Kanady Hiszpańskie służby ustaliły lokalizację statku rybackiego Villa de Pitanxo, który 15 lutego 2022 r. zatonął podczas sztormu w pobliżu Nowej Funlandii… » więcej 2023-06-05, godz. 16:30 Minister ds. UE: część zarzutów TSUE jest już nieaktualna (krótka) Część zarzutów TSUE jest już nieaktualna - powiedział w poniedziałek minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk. TSUE uznał w poniedziałek, że reforma… » więcej 2023-06-05, godz. 16:30 Premier Morawiecki spotkał się z unijną komisarz ds. energii; wśród tematów - aktualna sytuacja na rynku europej… Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w poniedziałek z komisarz Unii Europejskiej ds. energii Kadri Simson. Głównym tematem rozmowy była aktualna sytuacja… » więcej 2023-06-05, godz. 16:20 Francja / Media: we wtorkowych manifestacjach przeciw reformie emerytalnej może wziąć udział do 600 tys. osób Analitycy MSW Francji spodziewają się, że we wtorkowych manifestacjach w całym kraju przeciw reformie emerytalnej weźmie udział od 400 tys. do 600 tys. osób… » więcej 2023-06-05, godz. 16:20 Katowice/ 9 czerwca startuje Forum GEN.PL W piątek na katowickim Muchowcu odbędzie się bezpłatne Forum GEN.PL, na którym młodzi ludzie będą dyskutować na najważniejsze dla nich tematy. Rozmowom… » więcej 2023-06-05, godz. 16:20 Petru: jestem otwarty na start do Senatu z tzw. trudnego okręgu Jestem otwarty na start do Senatu w ramach paktu senackiego z tzw. trudnego okręgu - powiedział w poniedziałek były lider Nowoczesnej Ryszard Petru, komentując… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »