Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-31, 14:40 Autor: PAP

Minister rozwoju: powstanie serwis z bieżącymi cenami transakcyjnymi mieszkań

Minister rozwoju Waldemar Buda zapowiedział w piątek uruchomienie ogólnodostępnego, bezpłatnego serwisu, na którym będą publikowane ceny transakcyjne mieszkań na podstawie danych od notariuszy. Poinformował też, że deweloperzy będą musieli publikować ceny mieszkań na swoich stronach i w ogłoszeniach.

Szef MRiT przedstawił w piątek na konferencji prasowej pakiet rozwiązań dotyczących rynku mieszkaniowego: zmiany, które mają przeciwdziałać patodeweloperce, ale też takie, które mają zwiększyć dostępność mieszkań.


Minister rozwoju zapowiedział uruchomienie ogólnodostępnego, bezpłatnego serwisu, na którym będą na bieżąco publikowane ceny transakcyjne mieszkań, na podstawie danych od notariuszy. Podane dane mają obejmować m.in. metraż, rok budowy, informacje, czy jest to rynek pierwotny czy wtórny, przybliżoną lokalizację. "Część ofert w internecie to są oferty zaporowe, nie ma wielkiej determinacji do sprzedaży tych nieruchomości, ale one są wykorzystywane jako benchmark do podwyższania cen przez innych" – zaznaczył Buda. Jego zdaniem informacje z serwisu wzmocnią pozycję negocjatorską nabywcy mieszkania i będą świetnym narzędziem do blokowania podwyżek cen nieruchomości.


Ponadto deweloper będzie miał obowiązek publikowania cen mieszkań na swoich stronach, w katalogach i prospektach. Jak zauważył Buda, obecnie deweloperzy często nie podają cen, zapraszając do bezpośredniego kontaktu, co uniemożliwia klientom porównanie stawek metra kw.


Szef MRiT przekazał też, że jego resort chce rozwiązać problem cesji umów deweloperskich, kiedy to handlarze mieszkań zawierają umowy na kilka lub kilkanaście lokali, a potem cedują je za odpowiednią prowizją. Ogłosił, że nie będzie możliwa cesja umów deweloperskich i przedwstępnych na rynku pierwotnym poza indywidualnymi przypadkami: raz na 3 lata i na rzecz osób bliskich.


Według informacji resortu, będzie wprowadzony całkowity zakaz cesji umowy rezerwacyjnej, a możliwość cedowania umowy deweloperskiej będzie ograniczony do przypadków cesji jednego lokalu mieszkalnego dokonywanej przez nabywcę, który w okresie trzech lat poprzedzających jej dokonanie nie dokonał podobnej cesji innej umowy deweloperskiej. Wyjątek od tej reguły będą stanowiły cesje na rzecz osób najbliższych. Ponadto umowa cesji będzie musiała być wyłącznie w formie aktu notarialnego.


Ministerstwo planuje też zmiany w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, które mają zmierzać do niewliczania balkonów do powierzchni zabudowy.


W zreformowanym systemie planowania przestrzennego zdefiniowana zostanie powierzchnia kondygnacji liczona po obrysie rzutu poziomym ścian zewnętrznych, do której nie będą wliczane powierzchnie balkonów, loggii i tarasów. Tak liczona powierzchnia kondygnacji będzie podstawą do ustalenia intensywności zabudowy - podało MRiT. (PAP)


kmz/ amac/


Kraj i świat

2023-06-02, godz. 03:00 K.Bortniczuk: wystąpimy do UEFA ze stanowiskiem popierającym sędziego Szymona Marciniaka Sprawa donosu jest wielką manipulacją; z samego rana wystąpimy do UEFA ze stanowiskiem popierającym sędziego Szymona Marciniaka - zapowiedział cytowany przez… » więcej 2023-06-02, godz. 02:30 Ukraina/ Prezydent Zełenski: klęska Rosji coraz bliżej Klęska Rosji w wojnie na Ukrainie jest coraz bliższa - powiedział w czwartek prezydent Wołodymyr Zełenski w wieczornym wystąpieniu wideo, odnosząc się… » więcej 2023-06-02, godz. 00:40 Niemcy/ Sondaż ARD: AfD drugą siłą polityczną, razem z SPD Według najnowszego badania na zlecenie telewizji ARD prawicowa Alternatywa dla Niemiec (AfD), wspólnie z socjaldemokratami z SPD, jest drugą siłą polityczną… » więcej 2023-06-01, godz. 23:50 Kanada/ Policja zamknęła nielegalne chińskie posterunki Kanadyjska policja zamknęła nielegalne chińskie posterunki policyjne w trzech prowincjach. Jak podał w czwartek publiczny nadawca CBC, Royal Canadian Mounted… » więcej 2023-06-01, godz. 23:40 Piłkarska LM - UEFA bada sprawę Marciniaka UEFA zapowiedziała, że w piątek wyda oświadczenie w sprawie Szymona Marciniaka, który 10 czerwca ma sędziować finał piłkarskiej Ligi Mistrzów. Według… » więcej 2023-06-01, godz. 23:10 French Open - wyniki turnieju mężczyzn (aktl.) Wyniki czwartkowych meczów 2. rundy mężczyzn turnieju tenisowego French Open w Paryżu: Holger Rune (Dania, 6) - Gael Monfils (FRA) walkowerRuud (Norwegia… » więcej 2023-06-01, godz. 22:50 Liga niemiecka - zwycięstwo Stuttgartu w pierwszym meczu barażowym VfB Stuttgart wygrał z zespołem Hamburger SV 3:0 (1:0) w pierwszym meczu barażowym o prawo gry w przyszłym sezonie niemieckiej ekstraklasy piłkarskiej. Rewanż… » więcej 2023-06-01, godz. 22:40 Komunikat Totalizatora Sportowego (01-06-2023) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wylosowane liczby w dniu 2023-06-01 o godz. 22:00W zakładach Lotto wylosowano1… » więcej 2023-06-01, godz. 22:40 Komunikat Totalizatora Sportowego (01-06-2023) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje ilości i wysokości wygranych w grach losowychw dniu 2023-06-01 o godz. 22:00Lotto… » więcej 2023-06-01, godz. 22:30 Francja/ Media: raport parlamentarnej komisji ds. rosyjskich wpływów wymierzony w partię Le Pen Raport francuskiej komisji parlamentarnej ds. rosyjskich wpływów wymierzony jest w Zjednoczenie Narodowe (RN), którego liderką jest Marine Le Pen - ocenia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »