Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-31, 08:40 Autor: PAP

W. Brytania/ "Daily Telegraph": wspomnienia rosyjskiej tyranii napędzają polskie zbrojenia

Dla Polski inwestowanie w wojsko nie jest już luksusem, lecz koniecznością, a tempo zbrojeń jest napędzane nadal żywymi wspomnieniami rosyjskiej tyranii - podkreśla brytyjski dziennik "Daily Telegraph".

W reportażu z Polski zamieszczonym na portalu gazety oraz jako wideo na jej kanale w serwisie YouTube Steven Edginton przypomina, że po rosyjskiej napaści na Ukrainę Polska inwestuje miliardy złotych w nowe czołgi i inną broń oraz cyberbezpieczeństwo, planuje zwiększyć liczebność sił zbrojnych do 300 tys. osób, a także podwoić poziom wydatków na obronność, który już teraz jest w stosunku do PKB wyższy niż w innych państwach europejskich.


"O tym rozwoju militarnym trzeba myśleć w kontekście historii Polski. Nie trzeba być emerytem, by pamiętać czasy, gdy Polska cierpiała pod rządami komunistów. Pomniki sowieckich oprawców zaśmiecają takie miasta jak Warszawa, gdzie można podziwiać +dar+ Stalina dla Polaków, wielki Pałac Kultury, a pomimo usilnych starań rządu, by je zburzyć, wciąż stoi wiele pomników upamiętniających Armię Czerwoną jako +wyzwolicieli+" - wskazuje Edginton.


Podkreśla, że tragedia rosyjskiego imperializmu prześladuje polskie rodziny od pokoleń. W czasie pobytu w Polsce rozmawiał z byłym ministrem finansów Tadeuszem Kościńskim, którego pradziadek walczył z wojskami carskimi w Powstaniu Styczniowym w 1863 r., dziadek - wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 r., a ojciec po sowieckiej inwazji w 1939 r. został wywieziony na Syberię, skąd później wraz z armią gen. Władysława Andersa trafił do Londynu.


Jak zaznacza Edginton, to tylko jeden z tysięcy przykładów pokoleniowej walki z rosyjską agresją, a takie lekcje nieszczęścia i odwagi są wciąż zakorzenione w umysłach wielu Polaków, którzy według jednego z badań opinii publicznej prawie dwukrotnie częściej niż Brytyjczycy deklarują gotowość do walki za swój kraj.


"Podczas gdy Zachód pogrąża się w dekadenckiej, postępowej mentalności, w której sama idea narodów jest postrzegana jako przestarzała i wykluczająca, Polska wciąż ceni patriotyzm jako cnotę. Jeśli polskie wojsko ma przyjąć setki tysięcy rekrutów, których potrzebuje do realizacji swoich celów, będzie musiało coraz pilniej sięgnąć do tego zasobu" - zauważa.


"Ponieważ badania opinii publicznej pokazują, że chrześcijaństwo, patriotyzm, wartości rodzinne i przywiązanie do lokalnych społeczności słabną w krajach zachodnich, być może potrzeba zbiorowej pamięci o komunistycznej tyranii, aby zaszczepić populację przed rewolucją kulturalną. Niektórzy Polacy obawiają się, że historycznie względne bogactwo, a także wysoki status Wielkiej Brytanii i Ameryki prowadzą do tego, że młodsze pokolenia naśladują swoich zachodnich rówieśników" - dodaje.


Autor podkreśla, że jeśli Polska ma wykazać taką samą gotowość do obrony, jaką wykazali Ukraińcy, musi oprzeć się pokusie utraty więzi łączących jej obywateli, a państwa takie jak Polska muszą oprzeć się zarówno ryzyku inwazji ze strony kraju, który jest wściekły po utracie statusu supermocarstwa, jak i napływającej z Zachodu rewolucji kulturalnej.


Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)


bjn/ adj/


Kraj i świat

2023-05-30, godz. 22:50 USA/ Biały Dom: Nie popieramy ataków wewnątrz Rosji Wciąż zbieramy informacje na temat uderzenia dronów na Moskwę, ale co do zasady nie popieramy ataków wewnątrz Rosji - powiedziała we wtorek rzeczniczka… » więcej 2023-05-30, godz. 22:40 Francja/ Komisja śledcza: personel więzienia w Arles dopuścił się poważnych zaniedbań w sprawie zabójstwa przez… Parlamentarna komisja śledcza wskazała we wtorek na „poważne niedociągnięcia, których dopuścił się personel więzienia w Arles w sprawie zabójstwa… » więcej 2023-05-30, godz. 22:40 Ukraina/ Szef MSZ przedstawia trzy kroki do sukcesu szczytu NATO w Wilnie Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba we wtorek poinformował, że zwrócił się do szefów dyplomacji 31 państw NATO przed ich środowym spotkaniem… » więcej 2023-05-30, godz. 22:40 Liga Narodów siatkarek - Polska - Kanada 3:2 (opis) Polskie siatkarki pokonały w tureckiej Antalyi Kanadę 3:2 (20:25, 25:23, 20:25, 25:23, 15:13) w pierwszym meczu Ligi Narodów. W czwartek w kolejnym spotkaniu… » więcej 2023-05-30, godz. 22:40 Komunikat Totalizatora Sportowego (30-05-2023) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wylosowane liczby w dniu 2023-05-30 o godz. 22:00W zakładach Lotto wylosowano1… » więcej 2023-05-30, godz. 22:40 Komunikat Totalizatora Sportowego (30-05-2023) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje ilości i wysokości wygranych w grach losowychw dniu 2023-05-30 o godz. 22:00Lotto… » więcej 2023-05-30, godz. 22:30 Halicki: w środę w PE debata nt. polskiej ustawy o specjalnej komisji do zbadania wpływów Rosji; Kloc: europosłowie… Cztery grupy w Parlamencie Europejskim - Europejska Partia Ludowa, Socjaliści i Demokraci, Odnowić Europę i Zieloni - porozumiały się we wtorek w sprawie… » więcej 2023-05-30, godz. 22:30 Chiny/ Starcia z policją w muzułmańskim mieście w obronie meczetu W zamieszkanym w większości przez muzułmanów mieście Nagu w południowo-zachodnich Chinach doszło do starć protestujących z policją w związku z planowanym… » więcej 2023-05-30, godz. 22:20 Piłkarskie ME do lat 17 - Francuzi zmierzą się z Niemcami w finale Piłkarze reprezentacji Francji do lat 17 wygrali z Hiszpanią 3:1 (0:0) w półfinale rozgrywanych na Węgrzech mistrzostw Europy. W piątkowym finale zmierzą… » więcej 2023-05-30, godz. 22:20 Niemcy/ Berlin rozbudowuje centrum dla ukraińskich uchodźców na terenie dawnego lotniska Tegel Berlińskie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy na terenie dawnego lotniska Tegel ma zostać rozbudowane. Powstanie między innymi więcej obiektów edukacyjnych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »